Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

storage

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
689 Görüntüleme
(@haydarcankilic)
Gönderiler: 43
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Projesini almış olduğumuz bir kuruma 2 adet sunucu kuracağız.

Bunlar eş zamanlı olarak failover-cluster yapısında olup.  Ortak storagelerde çalışan sanallar olacak.

50 100 ARASI CLIENT.  WİNDOWS 7  olarak.

Sql server 2014 standard.

Failover da 2 adet mi sql gerek onu bilmiyorum.

İhtiyacım olan,   Sanalların üzerinde sağlam çalışabileceği ( en az 3 sanal, dc,sql,remote)

2 adet sunucu hp  modeli ?  (Ram,işlemci,disk tipi, raid yapısı minimum 2TB ve üzeri alan)

Failover için kullanılacak storage ? (Lun)  2 server 3-4 sanal calıştırıcak

Nas ünitesi? (Qnap ? )

Konuyu tam olarak anlatamasam da.  İstediğim nasıl bir storage mantığı kullanmalıyım ?  Failoverda neler yapmalıyım ?

Gerekli dökümanları nerden bulabilirim.

Yardımlarınız için çok teşekkürler,

Gönderildi : 09/03/2016 17:54

(@emrahyilmaz-2)
Gönderiler: 1087
Noble Member

Eğer ki sql i sanallaştıracaksanız nas cihazıyla olmaz bu iş. nas cihazları storage değil network üzerinde çalışan disklerdir. Sanallaştırma için kesinlikle san ürünlerine bakmanızı tavsiye ederim.

Sanallaştırma da uzman olan hocalarım daha fazla detay vereceklerdir.

Gönderildi : 09/03/2016 18:14

(@haydarcankilic)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim Emrah bey,

Ben zaten lun, yada san gibi sunucular kullanmayı düşünüyorum sanallaştırmada.

İstediğim şu ki;  Birbirine fail-over olan 2 sunucum var.  3-4 tane sanal çalışacak.

En basit yapıda 2 TB lık bir san ya da lun yapısı hp storage lerde ne kullanabilirim ? 

Sql yedeklerini de harici olarak günde 2-3 kez yada günde 1 kez ayrı bir nas sunucuya atacağım zaten.

Server üzerinde sanallaştırma kurabilmem için datacenter lisansı almalımıyım ?

Hp de en uygun storage marka model nedir ?  ( kurulumunu da bilmiyorum. bu konuda da yardıma ihtiyacım var)

Bir kaç danışmanlık firması ile görüşeceğim yarın fakat, siz değerli arkadaşların da fikirleri önemli olduğu için,

sizlerede sormak istedim.

Teşekkürler

Gönderildi : 09/03/2016 18:55

(@emrahyilmaz-2)
Gönderiler: 1087
Noble Member

Öncelikle Lun, storage üzerinde oluşturulan disk yapılarıdır. Bunun haricinde sanallaştırmada darboğaza düşmemek için bence bir danışmanlık almanız en amntıklısı. Çünkü altyapıda oluşacak sorunlar ileride çok büyük veri kayıplarına yol açabilir. Örneğin nas üzerinde kurulan ezchange yapılarda databasein kaybolma ihtimalinin olacağı söylenir. Ama tabi bunlar öngörüler.

Ben de nas üzerine terminal server, print server gibi çok fazla i/o yapmayan sunucuları kullanıyorum. Ama işin içinde sql olunca altyapıyı sağlam kurmanızda fayda var. Sonuçta saatlik yedeğiniz olsa da, geri dönüşlerde kullanıcılara 1 saatlik kayıp var demek de kolay olmaz.

Benim yıllardır çalıştığım hpsunucu.com ile ieltişime geçip fiyat alabilirsiniz. Belki danışmanlık hizmeti de verebilirler.

Gönderildi : 09/03/2016 19:34

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Söylediğinize yakın bir mimari bizde bulunmakta. 140 Gb ram olan 2 adet Hp Dl 380 Gen8 var. Storage olarak ise Hp Msa 2040 storage kullanılmakta.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 09/03/2016 23:54

(@haydarcankilic)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Vakit ayırıp cevapladığınız için ayrı ayrı teşekkür ederim.

Şimdi bir danışmanlık firması ile görüştüm.

Ve aşağıda ki ürünlerde karar verdik. 

Yapımdan özet geçiyim hemen.

3 ayrı bina var ve 60-70 arası client.  Bunlar serum ve ilaç cihazlarına bağlı, Sql den sadece veritabanını çekerek ilaç girdi çıktısı yapıyorlar.

Hepsi thinclient (Win7 64 bt. 100 gb ssd disk ve 2.0 üzeri işlemcilere sahipler)

Bağlı bulundukları eczane clientları var ( Yazılımımızda bunlar manager olarak geçiyor. Thin clientlar da bunların elemanı gibi düşünün)

Yapısal kablolama tamamen taşeronda katlara fiber ile dağılıyo sfp switchlerle cat 6 da clientlara gidiyor )

Ve bunların hepsi domain kullanıcısı olacak. 

Bizimk kararlaştırdığımız ürünler fail-over cluster da istedikleri için; 

Hp DL380 6 core işlemci,   2 adet

32 yada 64 GB RAM

STORAGE ;   Hp MSI 2040:

SQL SERVER DİSK ALANI STORAGE' DE    2x240 SSD DISK (SADECE SQL BURAYA KURULACAK)

DC İÇİN;  4x300 15.000 RPM   SAS DISK

VEEAM İÇİN AYRI BİR SANAL MAKİNA ( STANDARD 2012 R2 LISANS ALICAM 3. SANALIMDA NASIL BİR SORUN OLUR? YA DA DC ÜZERİNE Mİ KURAYIM VEEAM SERVERI DA ?  YOKSA WİN 8 LİSANSI ALIP 3. BİR SANALA MI KURAYIM ? BU KONUDA KARIŞIK KAFAM BİRAZ)

NAS SUNUCU İÇİN (VEEAMLERİN YEDEĞİNİ ALACAK) QNAP DÜŞÜNÜYORUM.  2 TB 2 ADET DISK I RAID YAPARIM 1 TB ALAN BANA YETER BAYA BİR SÜRE.

LİSANSLAR;  SERVER 2012 R2 STANDARD

SQL SERVER 2014 STANDARD

CLIENTLAR WINDOWS 7 - 8 (BELİRSİZ)

VEEAM BACKUP (CORE BAŞI?  ACABA YUKARIDA YAZAN CORELAR FAZLA MI OLUR SERVER A ? YADA YETERLİ MİDİR? ŞİRKETİN FİNANSINIDA DÜŞÜNMELİYİZ.  ÇÜNKÜ BU İHALE OLARAK YAPILIYOR VE TEKLİFİ BUNA GÖRE VERECEĞİZ)

KONU GENEL OLARAK BU ŞEKİLDE. 

EKSİKLERİM VE YAZIM HATALARIM OLDU İSE AFFINIZA SIĞINIYORUM.

YARDIMLARINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

Gönderildi : 10/03/2016 17:34

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Yedekleme Nas olarak Synology öneririm.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 11/03/2016 01:48

Paylaş: