Forum

Disk testleri

Bildirimler
Hepsini Temizle

Disk testleri

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,028 Görüntüleme
(@MusaCaglar)
Gönderiler: 144
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar, 2 farklı ssd storage üzerinde iops tesleri yapıyorum tool olarak sqlio ve iometer kullanıyorum ama şöyle bir durum oluşuyor birisinde iometer sonucu iyi çıkarken diğerinde sqlio daha performanslı görünüyor. Bu fark neden kaynaklanıyro olabilir ya da hangisini baz almam gerekiyor , bu tür testler yapanlardan fikirler alabilir miyim ?

Gönderildi : 13/02/2016 20:15

(@yasinakilli)
Gönderiler: 384
Illustrious Member

Merhaba Musa bey,

Burada önemli olan her iki test yazımılımında da birebir aynı kaynaklar ile yapılmasdır.

Zaten buradaki sonuçlar size fikir verecektir production ortamda testlerde çıkan değerler tam uyuşmayabilir.

iometer bu alanda oldukça başarılı ve tavsiye edilen bir yazılımdır.

Ancak sadece SQL uygulaması için bir çalışma yapacaksanız sqlio da tercih edilebilir.

Aşağıda linkini paylaştığım makalede testleri "crystal disk mark" uygulaması ile test yaptık başarlı ve tutarlı sonuçlar aldık, bu uygulamayı da deneyebilirsiniz.

https://www.cozumpark.com/blogs/bm/archive/2015/02/22/_3101_bm-flash-sistem-810-storage-urun-inceleme-konfigurasyon-lun-olusturma-sunuculara-lun-ekleme-ve-performans-testi.aspx

Gönderildi : 14/02/2016 00:51

(@MusaCaglar)
Gönderiler: 144
Reputable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler Yasin bey,

testlerde kullandığım spesifikasyonlar aynı. Evet sql server için tercih edeceğim storagecı. iometer da yüksek performans aldığım sqlio da 10 kata kadar düşük çıkıyor. hatta sql üzerinden aynı boyuttaki databasei query ile backup alıp aktarım hızına bakıyorum sqlio dan aldığım sonucu doğruluyor. IOMeter da yüksek olup sqlio da bu denli ciddi farkın oluşmasına pek anlam veremedim açıkcası.

Gönderildi : 14/02/2016 02:03

(@yasinakilli)
Gönderiler: 384
Illustrious Member

Teşekkürler Yasin bey,

testlerde kullandığım spesifikasyonlar aynı. Evet sql server için tercih edeceğim storagecı. iometer da yüksek performans aldığım sqlio da 10 kata kadar düşük çıkıyor. hatta sql üzerinden aynı boyuttaki databasei query ile backup alıp aktarım hızına bakıyorum sqlio dan aldığım sonucu doğruluyor. IOMeter da yüksek olup sqlio da bu denli ciddi farkın oluşmasına pek anlam veremedim açıkcası.

Merhaba Musa bey,

Bilgilendirme için teşekkür ederim.

Bu testler size fikir verdiyse ve işinizi gördüyse sorun yok.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 14/02/2016 14:35

Paylaş: