Forum

Storage Öneris...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Storage Önerisi

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
456 Görüntüleme
(@h-ibrahimbenli)
Gönderiler: 89
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

4 sunucuyu bunlardan 2 sinde Erp Programları ve Database bulunmakta.Database boyutları büyük(Ms Sql)

2 sunucuda ise ad yapısı ile bünyemizde kullandığımız logo ve iş akış programları bulunmakta bunların datebase ide başta 

saydığım iki sunucuda.

Şöyle bir yapı arıyorum;

Yedekleme ünitesine manuel yedeklemek yerine storagedeki yazılım gitsin bahsettiğim sunucuların yedeğini alsın.

Ben ekstra sürekli olarak yedek almamayayım.Geriye dönük 2 ya da 3 günlük tutsun sonra ilk aldığı yedeğin üzerine yazmaya devam etsin gibi

senaryo olabilir.

Bu işi nasıl yapabilirim?

Ya da farklı şekilde nasıl yapabilirim?

Gönderildi : 15/09/2015 16:21

(@emrahyilmaz-2)
Gönderiler: 1087
Noble Member

Bu şekilde bir senaryo için elinizde yedekleme için kullandıınız bir alan var ise, yedekleme yazılımlarına bakmanızı tavsiye ederim. Ben gfi network backup kullanıyorum ve saatlik,günlk, haftalık..vb yedekelemeler yapıyorum tüm sistem için.

İkinci alternatif ise, genelde nas sunucuların hepsinde kendi yedekleme yöntemleri var. Örneğin qnap üzerinde rtrr hizmeti var. Bunula sunucu üzerindeki yedeklemeleri nas a aktarabilirsiniz.

rtrr için; https://www.youtube.com/watch?v=8dZbzpc0dT8

Gönderildi : 15/09/2015 17:23

(@h-ibrahimbenli)
Gönderiler: 89
Estimable Member
Konu başlatıcı

Küçük naslar halinde vardı fakat tam profesyonel olmasada profesyonele yakın bir şekilde yedekleme yapmak isityorum.

Elimde alan olmadağını sayarak hareket etmek gerekirse ne yapmak gerekir?

Gönderildi : 15/09/2015 20:10

(@emrahyilmaz-2)
Gönderiler: 1087
Noble Member

Öncelikle bütçenie göre bir storage alın. qnap, synology .. vb.

Daha sonra şu seçenekleri deerlendirebilirsiniz;

• yedekleme yazılımı alıp sistemi yedekelyebilirsiniz
  • storage cihazı sunuculara map edip yada iscsi ile bağlayıp yedekleme yazılımı olmadan, schedule oluşturabilirsiniz, windows backup işinizi görebilir.
  • storage içerisindeki yedekleme özelliklerine göre yedekleme veya senkronize dosya kopyalama yapabilirsiniz.
  • database sunucunuz sql server ise, sql server üzerinde maintenance planları oluşturup databaseleri direk storage e yollayabilirsiniz.
  • storage için para harcamayayım derseniz, bir pc üzerine free nas kurup değerlendirebilirsiniz.

Biraz dağınık azmış olabilirim ama çok geniş bir konu ve iş çıkışından önce cevap vermek istedim.

Gönderildi : 15/09/2015 20:33

(@huseyinkartal)
Gönderiler: 651
Honorable Member

Merhaba,

4 sunucuyu bunlardan 2 sinde Erp Programları ve Database bulunmakta.Database boyutları büyük(Ms Sql)

2 sunucuda ise ad yapısı ile bünyemizde kullandığımız logo ve iş akış programları bulunmakta bunların datebase ide başta 

saydığım iki sunucuda.

Şöyle bir yapı arıyorum;

Yedekleme ünitesine manuel yedeklemek yerine storagedeki yazılım gitsin bahsettiğim sunucuların yedeğini alsın.

Ben ekstra sürekli olarak yedek almamayayım.Geriye dönük 2 ya da 3 günlük tutsun sonra ilk aldığı yedeğin üzerine yazmaya devam etsin gibi

senaryo olabilir.

Bu işi nasıl yapabilirim?

Ya da farklı şekilde nasıl yapabilirim?

Selamlar,

Bu işi Netapp FAS Serisi Storage ile beraber VSC yazılımı ile yapabilirsiniz.

Gönderildi : 29/09/2015 02:40

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

Merhaba,

Eğer storage sadece yedekleme yapmak için bakıyorsanız size asıl lazım olan şey NAS cihazı,

Eğer storage alarak bütün sunucu datalarını burada tutacak ve sisteminizi de sanallaştırmayı düşünüyorsanız kesinlikle Veeam Backup bakmalısınız.

Storage almadan NAS alarak cihazların fiziksel ise Acronis bakabilirsiniz. Geri dönüşleri uzuda sürse istediğinizi yapacaktır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/09/2015 02:59

Paylaş: