Forum

storage bağlantı

Bildirimler
Hepsini Temizle

storage bağlantı

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,720 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

2 server ve bir storage var diyelim.  bağlantı fiber olacak server ve storage arası. bilmediğimden soruyorum. server ve stoarge arkasında kactane fiber için kart olur ve hangi yolla bağlantıyı doğru yaptığımı anlarım. storage fiber bağlantı mantığını öğrenmek istiyorum.

Gönderildi : 01/09/2015 13:57

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

Bu sunucu ve storage ların direk bağlantı desteği yoksa. Bir SAN Switch ile bağlantı yapmalısın.

Yedekliliği düşünürsen Sunucu başına 2 Fiber Storage başınada (Controller) genel olarak konuşuyorum 4 fiber çıkar.

Tabi markadan markaya ve modelden modele göre değişir.

Gönderildi : 01/09/2015 14:55

(@Anonim)
Konu başlatıcı

peki hocam bağlantılarnasıl oluyor öğrenmek istiyom. 

Gönderildi : 01/09/2015 16:32

(@evrenbanger)
Üye

Yani bağlantılar çok değişiklik gösteriyor. Fakat standart olarak bütün FC bağlantılar SAN Switch üzerinde toplanır sen orada Zone lama mantığı ile kurulumu yaparsın. Zone olayını ethernet switchlerdeki VLAN gibi düşünebilirsin.

Gönderildi : 01/09/2015 16:44

(@Anonim)
Konu başlatıcı

hocam olay orada kopuyor zaten san switch tarafında nasıl konfig yapılıyor. bana bir örnek lazım baştan sonra yapılmış en az 4 fiber li bir yapı. sıfırdan şunun için şu yapılıyor buraya takılıyor vb......

Gönderildi : 02/09/2015 11:19

(@Anonim)
Konu başlatıcı

güncel ve cevap bekleniyor 🙂

Gönderildi : 11/09/2015 12:28

(@h-koraygunduz)
Gönderiler: 301
Üye

Merhaba;

Böyle bir config'i senin yapını bilmeden baştan aşağı buradan beklemek çok yanlış olur. Çünkü burada anlatılacak bir konu değildir.

Bağlantı direct attach dediğimiz fiber karttan direk Storage portuna bağlanarak (direct attach destekleyen donanım olmalı) yapılabilir ya da SAN switch araya konularak olabilir.

SAN arada ise Storage oluşturduğun Lun/Disk'leri SAN Switch üzerinde yapacağın Zone vb tanımlar ile buluşturacaksın. Bunun içinde Zone vb. yapıları araştırıp inceleyebilirsin.

Bununla ilgili aşağıdaki video izleyebilirsin.

https://www.youtube.com/watch?v=K5-Z6BltJw8

Teşekkürler.

Gönderildi : 11/09/2015 13:05

(@evrenbanger)
Üye

Arkadaşın dediği gibi olay çok farklı yerlere gidebilir. bu konuda danışmanlık almak mantıklı bence.

Gönderildi : 11/09/2015 15:09

(@Anonim)
Konu başlatıcı

san switch similator varmı biraz incelemek için. web den bulamadım da

Gönderildi : 11/09/2015 16:28

Paylaş: