Forum

Storage Seçimi

Bildirimler
Hepsini Temizle

Storage Seçimi

16 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
975 Görüntüleme
(@Sametince)
Gönderiler: 68
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

2  adet HP DL 380 G7 sunucumun üzerinde 10 adet vm sanal sunucum bulunuyor. Bu yapıyı  storage yapısına taşımak istiyorum.

Hangi storage şeçmen konusunda sizlerden fikir almak istedim. Storage seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir. Netapp storage'mudur yoksa gelişmiş bir NAS cihazımıdır. Storage F/B olarak değil ISCI olarak yapılandırmak istiyorum. Bu konuda fikriniz nedir.

IBM Storage DS3512 Express Dual Controller

IBM System Storage N3220 A22

HP PRO2000 G3 SAS MSA Dual Controller

Netapp Fas 2240

Teşekkürler.

Gönderildi : 28/03/2013 15:43

(@kayhankayihan)
Gönderiler: 854
Noble Member

Kaliteli ve sorunsuz hizmet için emc derim.

Netapp üzerinde yoğun trafiği olan bir mail sunucu çalıştırırsan sorun yaşarsın.

Tuzlu ama sorunsuz dersen emc derim.

IBM ve HP de hiç tecrübem olmadı.

Gönderildi : 28/03/2013 16:52

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

NetApp bir NAS cihazı değildir ( Nereden duydunuz bunu çok merak ettim? ). 

Listenizdeki storage marka modelleri içinde en uygunu NetApp cihazıdır.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/03/2013 19:16

(@Sametince)
Estimable Member
Konu başlatıcı

EMC pahalı gelir.

Recep Bey , netapp ı tercih etmenizin diğerlerine göre avantaji nedir.

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 28/03/2013 19:38

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Total veri alanınız nedir ?

Ortalama iç network kullanımınız nedir ?

10 adet sunucunun rolleri nelerdir ?

Tüm bunlar storage seçiminize etki eder. Kaç adet disk kullanacaksınız, ne kadar hızla kullanacaksanız ona göre seçmelisiniz. RAID mimarinizi nasıl yapacaksınız bunu planladınız mı ? Neden FC değil de ISCSI ? Maliyetse EMC pahalı diyorsanız 10 adet vm için fas2240 gereksiz derim. File server ve database server mı çok var, yoksa bir web sunucu mu var? Yada ikisi de mi var ? Bütün bunların cevabı sizi doğru storage seçimine götürür. Her şartta Dell Equalogic dışında Netapp FAS2240 üstteki alternatiflerden bir adım öndedir.

Gönderildi : 28/03/2013 20:29

(@selimselveroglu)
Gönderiler: 205
Estimable Member

EMC pahalı gelir.

Recep Bey , netapp ı tercih etmenizin diğerlerine göre avantaji nedir.

Teşekkür ederim.

Selamlar;

Aslında hepimizde eskiden gelen EMC pahalıdır algısı yer almakta. Ancak EMC sotrage'ların fiyatları 6.000 USD'den başlamaktadır. Alper Bey'in sorduğu sorular ışındaki bilgilere göre konfigürasyonlar ve dolayısıyla fiyatlar ve model tercihi de değişecektir.

EMC'yi de göz ardı etmeyin bütçenize uygun çözümleri yer almakta.

iyi çalışmalar

Gönderildi : 29/03/2013 11:53

(@Sametince)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Alper & Selim Bey yorumları nız için teşekkür ederim.

1.7 TB Veri alanı

Exchange , File Server , 4 X CRM , Logo Server , E-mail Gw , 1 Websunucu , 1 Yonetim sunucusu

Bulunmakta ISCI  10 Gb hızlara çıkabildiği  için ve maliyeti FC göre daha az olduğu için düşünmüş idim.

Netapp Fas2240 Pro2000 arasında olmazsa olmaz dediğiniz nedir.

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 29/03/2013 13:26

(@cozumpark)

1.7 TB Veri alanı

Exchange , File Server , 4 X CRM , Logo Server , E-mail Gw , 1 Websunucu , 1 Yonetim sunucusu

Bulunmakta ISCI  10 Gb hızlara çıkabildiği  için ve maliyeti FC göre daha az olduğu için düşünmüş idim.

iyi çalışmalar.

ISCSI ile hiç bir zaman 10 GB hıza çıkamazsınız. Hatta hesaba girersek prod. ortamda 1 GB'e bile çıkmaz, hep çift etherneti birleştirip team yapıp hızı arttırma yoluna gidersiniz. Ama 10'da birini anca kullanırsınız. Bu sebeple FC eğer maliyetli diyorsanız, HP P-2000 SAS storage tercih edin, tutturabilirseniz tabiki FC.

1,7 TB veri depolamaya göre hesaba gelince ;

6x600 / Raid5 = 2,8 TB civarı bir total alan yaratacak. Elinizdeki canlı alana göre sunucuları düzenli yönetmek üzere (mailbox takibi, crm db takibi ve gereksiz verilerin zaman zaman bakımı ) önündeki 3 yıl için uygundur bence. 

Gönderildi : 29/03/2013 15:23

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

1.7 TB Veri alanı

iyi çalışmalar.

ISCSI ile hiç bir zaman 10 GB hıza çıkamazsınız. Hatta hesaba girersek prod. ortamda 1 GB'e bile çıkmaz, hep çift etherneti birleştirip team yapıp hızı arttırma yoluna gidersiniz. Ama 10'da birini anca kullanırsınız. Bu sebeple FC eğer maliyetli diyorsanız, HP P-2000 SAS storage tercih edin, tutturabilirseniz tabiki FC.

6x600 / Raid5 = 2,8 TB civarı bir total alan yaratacak. Elinizdeki canlı alana göre sunucuları düzenli yönetmek üzere (mailbox takibi, crm db takibi ve gereksiz verilerin zaman zaman bakımı ) önündeki 3 yıl için uygundur bence. 

Hali hazırda 10GB hıza çıkabilecek tek birim oldğunu sanmıyorum ama kasıt 10Gbit ise http://www.synology.com/products/product.php?product_name=RS10613xs%2B&lang=enu bu ürünü kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 29/03/2013 19:01

(@sercansadikoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member

Merhaba,

Benim önerim HP P2000 serisi olur.Arabirim olarak ISCSI değil SAS arabirimini kullanan modeli tercih edin derim.Fiber arabirimini kullanan modeli eğer storage'ı sunucudan uzak bir mesafede kullanacaksanız düşünün aksi takdirde sas'a göre perfomans kazanmazsınız hem de maliyet artar.Ürün temini konusunda da yardımcı olabilirim.

Gönderildi : 29/03/2013 20:09

(@cozumpark)

1.7 TB Veri alanı

iyi çalışmalar.

Hali hazırda 10GB hıza çıkabilecek tek birim oldğunu sanmıyorum ama kasıt 10Gbit ise http://www.synology.com/products/product.php?product_name=RS10613xs%2B&lang=enu bu ürünü kullanabilirsiniz.

Ertan bu ürün için bana 10 Gbit ekran görüntüsü gönderebilir misin? Varsa böyle bir durum ürünü temin edebilirim senden.

Gönderildi : 29/03/2013 23:10

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Bu modelle değilde iki eski modeli ile var bu modelle 2000+ yapıyorlar

http://blog.synology.com/blog/?p=13 Bu arada test SATA ile yapıldı SSD ile değil 10613 SAS SSD ve SATA yı aynı anda kullanabiliyor ayrıa SSD Cache var üzerinde.

http://blog.synology.com/blog/?p=2020 Bu da bir üst modeli ile yapılmış bir test 20 PC 1280 MB/s civarı.

Gönderildi : 30/03/2013 00:11

(@recepyuksel)
Üye

NetApp Nedir Neler Yapılabilir;

http://www.matrisbilisim.com/netapp-marka-detayi-7.aspx

http://www.dunyateknolojisi.com/(S(r5rzbp55g4cia555hy3sml55))/Uploads/alpoges/NetApp%20Storage%20Efficiency%20Guide-TR.pdf

http://www.gozdebil.net/?s=sayfa&id=69

Gönderildi : 01/04/2013 13:03

(@Sametince)
Estimable Member
Konu başlatıcı

NetApp bir NAS cihazı değildir ( Nereden duydunuz bunu çok merak ettim? ). 

Listenizdeki storage marka modelleri içinde en uygunu NetApp cihazıdır.

Recep Hocam ,

IBM sitesinde http://www-03.ibm.com   Products --- Network attached storage girdiğim zaman bana N ürünleri gösteriyor bu N ürünleri bildiğim kadarıyla Netapp ürünleri olduğu için böyle yorumladım.

Yanlışta yorumlamış olabilirim.

Gönderildi : 04/04/2013 18:32

(@recepyuksel)
Üye

Samet bey,

Çok doğru N serisi Netapp cihazlarını kastediyor. Ürün NetApp satıcı IBM. Üzerinde'de DataOntap çalışıyor ama IBM tarafından biraz düzenlenmiş versiyonu çalışıyor.

Saygılarımla. 

Gönderildi : 04/04/2013 18:53

(@YakupTURKCAN)
Gönderiler: 5
Active Member

Merhaba

IBM DS3512 ürünü seçmek yerine, DS35XX ailesinin daha yeni nesil olan V3700 ürünü seçmenizi tavsiye ederim. Fiyat olarak aynı. V3700 8 GB Cahce yapısıyla geliyor. DS3512 ise 1+1 GB cahce ile geliyor.

Fiyatları hemen hemen aynı.

Saygılarımla. 

Gönderildi : 17/04/2013 15:00

Paylaş: