Forum

Qnap ve Supermicro

Bildirimler
Hepsini Temizle

Qnap ve Supermicro

11 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
789 Görüntüleme
(@GokhanErol)
Gönderiler: 481
Prominent Member
Konu başlatıcı

Kurumdaki ip kameraların kayıtları, sunucuların ve pclerin yedekleri, ortak disk alanı (wd nas gibi kullanıcı açıp şifre vereceğiz) ve video kayıtlarını tutmak için depolama ünitesine ihtiyacımız var. Bunun için araştırma yapıyorum. Qnap veya supermicro arasına kaldım, cihaz ve destek açısından bu cihazları kullananların tecrübelerinden istifade etmek isterim. 

Gönderildi : 06/12/2012 01:35

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Kurumdaki ip kameraların kayıtları, sunucuların ve pclerin yedekleri, ortak disk alanı (wd nas gibi kullanıcı açıp şifre vereceğiz) ve video kayıtlarını tutmak için depolama ünitesine ihtiyacımız var. Bunun için araştırma yapıyorum. Qnap veya supermicro arasına kaldım, cihaz ve destek açısından bu cihazları kullananların tecrübelerinden istifade etmek isterim. 

Supermicro ile Qnap tarafını kıyaslamak yanlış olmuş. Synology, Qnap, Techus başka bir kulvarda koşuyor Supermicro başka bir kulvarda koşuyor. iş NAS almaksa Synology ve Qnap güzel markalardır ama Synology 424 TB varan kapasiteleri yönetebilen SAS/SATA/SSD kullanabilen ürünler üretebiliyor yazılım konusunda eşsizdir.

Ama illa illa supermicro mu Qnap mı derseniz, şahsım adına supermicro gibi bir sunucu cihazı almak yerine qnap seçerdim.

Gönderildi : 07/12/2012 12:18

(@GokhanErol)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler Ertan bey cevabınız için.

Şu an için çok üst seviye değilde 48tblık bi cihaz yeter hatta artar bile. O yüzden qnap tercih edeceğiz fakat aklıma takıldı sipariş verceğim yerdende çok takmin edici bir cevap alamadım. 

Cihazda 16 hdd yeri mevcut fakat şu an için bize raid 6lı 20tblık alan yeterli, ilerde yetmezse mevcut düzeni bozmadan veri kaybetmeden yine raid6 düzenine disk ekleyebiliyormuyuz acaba? Bilginiz var mı?

Raid düzenindende henüz emin değilim raid 5-6-10 hangisi daha sağlıklı olur? Güvenlik hacimden daha öncelikli.

Gönderildi : 11/12/2012 01:35

(@ertanerbek)
Famed Member

Synology ve Qnap tarafında özel bir format sistemi var aslında özel filan değil. Ben bir synology satıcısı olarak bu iki firmanın neden kendilerine özel bir sistem gibi bahsettiğini tam bilmiyorum ama yapı şöyle işliyor.

Sistemler sizin taktığınız diskleri ilk önce raid yapıyorlar sonrasında bu sistem üzerinde bir LVM alanı oluşturup burada mantıksal alanlar yaratıyorlar tabi LVM çok kolay bir şekilde genişletilebiliyor ama oldukça zaman alıyor. Sonuçta resize işlemleri oldukça uzun ve zahmetli işler. Ayrıca bu işlemi her diskte tekrarlamanız lazım. Mesala 3 TB lık disklerle yapıyı kurdunuz ve 4 TB lık disklerle değiştirmek istediniz yapıyı bozmadan bu işlemi yapıyım derseniz iki üç hafta sürecektir tüm işlem 😀 tabi bu arada perfromans düşü normal olarak çalışmaya devam edebiliyorsunuz. Ama bu kadar disk değişikliği ve resize işlemi ne kadar doğru disk format tabloları sonucunda ne hal alır ayrı bir olay.

Synology düşünürseniz addon sistemi var cihazı yapılandırdıktan sonra genişletmek isterseniz direk addon cihazı takıyorsunuz ana birime bir seferde ekleyip yola devam :D.

Gönderildi : 11/12/2012 01:44

(@ertanerbek)
Famed Member

Raid sistemine istinaden soru ise , Raid5+spare dir, bilinen en hızlı raid sistemidir ve iki disk korumalıdır ayrıca disklerden birisi fiziksel olarak çalışmadığı için donanımsal yıpranma payı da azdır.

Raid 10-50-60 gibi sistemler raid1, raid5, raid6 gibi sistemlerin yine aynı sistemlerle tekrarlanmasıdır bu nedenle çok bir anlam ifade etmiyorlar. Çok diskli yapılarda fazladan güvenlik diye düşünüyorlar ama çok diskli yapılarda güvenlik kullanılan model diskten elde bir yada iki adet yedek tutmaktır :D.

Gönderildi : 11/12/2012 01:49

(@burakvardar)
Gönderiler: 495
Honorable Member

Raid sistemine istinaden soru ise , Raid5+spare dir, bilinen en hızlı raid sistemidir ve iki disk korumalıdır ayrıca disklerden birisi fiziksel olarak çalışmadığı için donanımsal yıpranma payı da azdır.

Raid 10-50-60 gibi sistemler raid1, raid5, raid6 gibi sistemlerin yine aynı sistemlerle tekrarlanmasıdır bu nedenle çok bir anlam ifade etmiyorlar. Çok diskli yapılarda fazladan güvenlik diye düşünüyorlar ama çok diskli yapılarda güvenlik kullanılan model diskten elde bir yada iki adet yedek tutmaktır :D.

Raid 5 in en hızlı olduğu kısmına katılmıyorum, benim bildiğim de raid 10 dur.

Mesela raid 10 için konuşursam disk güvenliğinden ziyade performansıda şöyle sağlar, 2 raid 1 yapısının stripe edilmişidir. Bilinen en hızlı diyemeyeceğim çünkü raid 0 dır en hızlı 🙂 ancak güvenliğide düşünürsek şayet R10 raid 5 ten hızlıdır...

Örnek olarakta Performansa dayalı Fast Track Dataware House projelerinde database raid 10 disklerde konumlandırılır. Güvenlikten ziyade random IOPS için. Örnek bir R/W testi

Selamlar.

Gönderildi : 11/12/2012 03:15

(@ertanerbek)
Famed Member

Hocam yanlış hatırlamıyorsam ki hatırlamıyorum Raid 10 iki raid 1 in birbirleri ile RAID0 yapılmış halidir bu durumda karşılaştırmayı yapacaksanız Raid 50 ile yapacaksınız oda iki raid 5 in birbirleri ile raid0 yapılmış hali oluyorlar, o zaman doğru bir sonuç ele edersiniz.

Gelin görün ki büyük kapasite yönetimlerinde raid yapıları birbirleri ile birleştirildikçe disk format sistemleri sorun çıkartmaya başlıyor. Ayrıca Raid yaptık iş bitti olmuyor bu işlemlerde sürekli disklerin sync olması gerekiyor buda raid yapısı kendi içinde tekrar raidlendimi daha fazla SYNC demek oluyor. Ben uzun vadede çok dosyalı bir yapıda sorun çıkartacağını düşünüyorum.

Normal raid sistemlerinde raid5 ciddi anlamda hız olarak diğerlerini sollar :). Ayrıca her iki firmanın sitelerine bakın her ikisi de Raid10 desteklemelerine karşın testleri her zaman raid5 ile yapıp o sistemin hız sonucunu veriyorlar.

Gönderildi : 11/12/2012 03:56

(@burakvardar)
Gönderiler: 495
Honorable Member

tabiki,  bak şimdi doğru cevabı verdin Ertan. Raid 5 en hızlı dediğin post farklı, bu farklı...

Raid 5 in kabul sebepleri aşikar 😉

Sadece sözlerinde şuna karşıydım ;

Raid 5 en hızlı raid, raid 10-50-60 güvenlik bazında geliştirilmiş raidler... Bu sözlere karşıyım sadece, şimdi güzel açıkladın

Normal raid sistemlerinde kastın Raid Level 1 ve 6 mı? Böyleyse doğrusun.

Selamlar...

Gönderildi : 11/12/2012 11:05

(@ertanerbek)
Famed Member

tabiki,  bak şimdi doğru cevabı verdin Ertan. Raid 5 en hızlı dediğin post farklı, bu farklı...

Raid 5 in kabul sebepleri aşikar 😉

Sadece sözlerinde şuna karşıydım ;

Raid 5 en hızlı raid, raid 10-50-60 güvenlik bazında geliştirilmiş raidler... Bu sözlere karşıyım sadece, şimdi güzel açıkladın

Normal raid sistemlerinde kastın Raid Level 1 ve 6 mı? Böyleyse doğrusun.

Selamlar...

Elbetteki Raid sistemleri olarak kastetdiğim Raid 1-2-3-4-5-5+spare+6 bunların dışındaki raid sistemleri bu raid sistemlerinin kendileri ile raid 0 yada raid 1 yapılmış halidir. Raid 10-50-60-100 gibi sistemler teknolojik olarak bir değişiklik sunmazlar yada hız dışında bir getirileri yoktur sadece guruplama sistemleri yaparlar.

Gönderildi : 11/12/2012 12:34

(@GokhanErol)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Açıklamalarınızdan yola çıkarak raid 5+spare güvenlik ve hız açısından en uygun olanı olduğunu anlıyorum. Spare disk, sistemdeki disklerden biri arıza yapınca otomatik olarak arızalı disk yerine geçiyor, arızalı diski değiştirdiğimizde, tekrar eski haline geçiyor. Doğru mu biliyorum acaba?

Gönderildi : 11/12/2012 13:02

(@ertanerbek)
Famed Member

Açıklamalarınızdan yola çıkarak raid 5+spare güvenlik ve hız açısından en uygun olanı olduğunu anlıyorum. Spare disk, sistemdeki disklerden biri arıza yapınca otomatik olarak arızalı disk yerine geçiyor, arızalı diski değiştirdiğimizde, tekrar eski haline geçiyor. Doğru mu biliyorum acaba?

Tam olarak sistem sizin dediğiniz gibi şekilde işliyor. Yapı raid6 ya benzese de parite iki diske değil tek diske yazıldığı için hem işlemci/ram ikilisinden çalmıyor hemde daha hızlı yapılıyor.

Gönderildi : 11/12/2012 13:20

Paylaş: