Forum

Software raid mi ha...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Software raid mi hardware raid mi.

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
578 Görüntüleme
(@MuhammedGurler)
Gönderiler: 23
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba.. Ben home storage yapmayi dusunuyorum. FreeBSD kullanacam. Ilk etabta 5 tb yapacam daha sonra zamanla arttiracam. Bunun icin software aid mi yoksa hardware raid mi yapayim arasinda kaldim. Malum birine basladiktan sonra degistirmek zor. Burda hangisini kullanmam daha dogru olur. Software raid mi daha guvenli hardware raid mi. Sowfware raidi baska sisteme tasidiginda sistem taniyor ve mount ediyor. Hardware raid de raid kartini degistirdigimde onceki raidi goruyor mu. Bunu sunun icin soruyorum simdilik ucuz bir kart alip sistemi baslatmak istiyorum. Daha sonra daha kaliteli bir kart alip degistirmeyi dusunuyorum. Benim icin dosyalarin bozulmadan kalmasi daha onemli, performans ikinci planda fazla onemli degil. Tesekkurler....

Gönderildi : 03/12/2012 20:58

(@MuhammedGurler)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Afedersiniz konuyu yanlis yerde acmisim Donanim Storage a tasiyabilirmiyiz.

Gönderildi : 03/12/2012 21:04

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Hocam iş donanımsal raid işine girdiğinde maliyetler yükselecekir. Neden hazır NAS sisemelrini düşünmüyorsunuz ?

İlla ben bu işi kendim yapacam derseniz normal boardlarda yeterince disk irişi yok bu nedenle hardware bir kart almanız lazım. Ama şahsi terciğim softtan yana olurdu tabi çok disk destekleyecek bir board bulursam.

Gönderildi : 04/12/2012 01:56

(@MuhammedGurler)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Elimde zaten bosta bekleyen sistem var.  sadece 1 tane disk alacagim. boardin uzerindeki sata giris sayisi software raid icin suan yeterli. daha sonra kapasiteyi arttirmam gerekecek. ozaman kart alirim o problem degil.  Yani ilk etapta fazla maliyetli olmayacak benim icin. Zaten dosya guvenligi maliyetten daha oncelikli. Raidin bozulmamasi onemli. raid olarak raid3 veya raid5 dusunuyorum. bu raidde software raidmi daha iyi, dayanikli ve stabil olur, hardware raid mi. herhangi bir disk bozuldugunda diski degistirince rebuildi hatasiz yapabilmesi gibi. Benim emin olamadigim software raidde, raidi hangi sisteme tasirsan tasi mount ediyor. sistemi degistirsende sorun cikarmiyor. Kardla yapilan raidde ayni durum mumkunmu. yani ben ileride karti degistirdigimde yeni kart onceki kartla yapilan raidi taniyip raidi bozmadan calistirabiliyor mu.

Gönderildi : 04/12/2012 04:27

(@ertanerbek)
Famed Member

Elimde zaten bosta bekleyen sistem var.  sadece 1 tane disk alacagim. boardin uzerindeki sata giris sayisi software raid icin suan yeterli. daha sonra kapasiteyi arttirmam gerekecek. ozaman kart alirim o problem degil.  Yani ilk etapta fazla maliyetli olmayacak benim icin. Zaten dosya guvenligi maliyetten daha oncelikli. Raidin bozulmamasi onemli. raid olarak raid3 veya raid5 dusunuyorum. bu raidde software raidmi daha iyi, dayanikli ve stabil olur, hardware raid mi. herhangi bir disk bozuldugunda diski degistirince rebuildi hatasiz yapabilmesi gibi. Benim emin olamadigim software raidde, raidi hangi sisteme tasirsan tasi mount ediyor. sistemi degistirsende sorun cikarmiyor. Kardla yapilan raidde ayni durum mumkunmu. yani ben ileride karti degistirdigimde yeni kart onceki kartla yapilan raidi taniyip raidi bozmadan calistirabiliyor mu.

Kartla yapılan raidi şu şekilde düşünün, bilgisayarınızın içinde bir bilgisayar daha var ve işi raid yapmak sizin sisteminizle de PCI arayüzü ile haberleşiyor. Aslında durum aynı sadece işi ana sisteme bindirmek yerine raid kartına bindiriyorsunuz.

Gönderildi : 04/12/2012 13:13

(@MuhammedGurler)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Evet kartla raid yapmanin mantigi o. Sistem tek bir disk gibi goruyo, raide bakmiyo tek disk varmis gibi islem yapiyor. Ama benim anlamaya calistigim, nasil calistigi veya sistemdeki durumundan ziyade. Yapilan raid karta bagimlimi, yani karti degistirirsem yeni kart onceki raidi gorup bozmadan onu calistirabiliyor mu?

Gönderildi : 04/12/2012 21:56

(@ertanerbek)
Famed Member

Evet kartla raid yapmanin mantigi o. Sistem tek bir disk gibi goruyo, raide bakmiyo tek disk varmis gibi islem yapiyor. Ama benim anlamaya calistigim, nasil calistigi veya sistemdeki durumundan ziyade. Yapilan raid karta bagimlimi, yani karti degistirirsem yeni kart onceki raidi gorup bozmadan onu calistirabiliyor mu?

Kartlar disklere bu bilgileri yazıyor, aynı marka model kart kullanınca sorun olmuyor, başka marka kartla denemedim hiç.

Gönderildi : 04/12/2012 22:55

Paylaş: