Forum

Fibre Channel 40 pi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fibre Channel 40 pin diski PC/servera/switche bağlayabilmek

8 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
477 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhabalar

Bir arkadaşımın yaşadığı sorunla alakalı bilgi/fikir almak istiyorum.

sorun SAN sistemde saklanan verilerin sistemdeki bir sebeple kaybolması sözkonusu

Soruna üreticidende mantıklı bir çözüm veremiyorlar ve sistemleri upgrade edelim gibisinden bir önerileri var. 

Konuyla alakalı olarak verilerin disklerde aslında bilgi varda sistem kendi sorunu sebebiyle bize getiremiyor yoksa veride kaydolmuyormu durumunu incelemek istiyoruz.  Ancak  sisteme erişme üretici vermiyor yazılım vs. kaygıları (sistem bir tomografi cihazı cihazın doğrudan yönetebilme vb. seçenekler sözkonusu değil)

Bizde cihazın disklerini bilgisyar veya servera bağlayabilmenin yolunu aramak istedik. Biraz araştırdık ama doğrudan bu türden bir ürün yok.

yani SCA2 40 pin konnektörü doğrudan kullanabilecek şekilde bir ürün biz bulamadık. bu konuda her türlü bilgiden faydalanmak isterim.

www.cs-electronics.com adresinden de öneri istedik. bir ihtimalle bu çevicilerle switch üzerinden erişebileceksek muhtemelen deneyeceğiz.

Gönderildi : 14/04/2012 20:03

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4352
Co-Helper

Biraz geç olmuş ama 🙂 bu arabirime sahip scsi, IO kartı artık piyasadan bulabilmeniz mümkün değil. Ancak kenarda köşede kalmışsa birilerinde SNC, Destek, Probil gibi firmalarla görüşüp ricacı olabilirsiniz ancak. 🙂 Yani zor.

Artı olarak diyelim ki 1 adet buldunuz (bu arabirime sahip kartın kablosunda 4 port vardı diye hatırlıyorum) SAN'dan bahsetmişsiniz nasıl alacaksınız datayı? Orada RAID kullanılıyordur ve siz dışarda bu raid'i tekrar build edemezsiniz. RAID'den kurtarma yapılabilir ama sizin durumunuzda bunu herkes yapamaz. Misalen PC3000 kartıyla raid recovery yapılır ama üzerinde böyle portlar olmadığı için bu arabirimli disklerin orta ölçekli kurtarmacılar tarafından yapılabileceğini sanmıyorum. Ancak şöyle olabilir disklerin plakalarını söküp başka ortamlara aktarırlar böylece raid'i dizesini tekrar oluşturup içeriği görebilirler ancak bu çok maliyetli olur hem de değer mi bu kadar uğraşmaya? 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/04/2012 14:54

(@Anonim)
Konu başlatıcı

bahsettiğim firmadan bir mail geldi. Bana hangi ürünlerle nasıl yapılabileceğini özetlemiş.

ürünleri sıfır olarak tedarik edebileceğinide belirtmiş. Ayrıca ebay içinde ortalama fiyatlar vs. vermiş.

Yani işim sadece  ürünleri inceleyip tedarikine kalmış gibi görünüyor. 

verilerin sahibi kamu kurumu bundan dolayı onlara bir bilgilendirme yaptık gelecek cevaba görede zaten devamını getireceğiz.

eğer bu konuda gelişme olursa buradan bilgi vermeye çalışırım.

nihayetinde yapacağımız iş pek bilindik birşey değil ama ihtiyaç duyulabilecek bir şey.

ibrahim bey amacımız veri kurtarmak da değil.

Sorun kaybolan veriler diske yazılıp mı kayboluyor yoksa diske  kaydedilmediği için mi kayboluyor bunun tespiti aslında. çünkü ikisi arasında fark büyük ve üreticinin  keyfiyeti ile zaafiyeti arasındaki fark gibi bir şey.

çünkü medikal  sektörü bu konularda çok maliyetli. 4 tane SCSI disk için 20.000 $ maliyet çıkarıyorlar.

buraya yazmayacağım ama en büyüğünden en küçüğüne yapılanları bilseniz  tam bir dolandırıcılık. Ama sektör 3-5 firmanın güdümünde malesef.

Gönderildi : 24/04/2012 16:51

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Şimdi daha iyi anladım sanırım. Tabi switch üzeri Gbic ile bu converter vasıtasıyla nasıl olacak bu iş hiç kestiremedim. Bildiğim şeyler değil malesef. Fiber üzeri arabirim haline geleceğine göre bunun mutlaka bir yazılımsal altyapısı olmalı? nasıl okunur o diskler bilemedim.:) 

Ben olsam iki şeyi daha seçenek olarak değerlendirirdim. Amerika ve kanada daki ikinci el ürün sitelerini felan araştırmaya devam edin bence böyle eski parçalar, çeviriciler bulunabiliyor bazen, ebay üzerinde bi sca2 sata çeviricisine denk geldim misal  inceleyemedim tabi. Birde portun diagramı var gibi iyi bir elektronikçiye eski bir scsi kart bulup 68 pin vs portuna convert etmesini araştırmak lazım. 

Data kısmını daha iyi kavradım sanırım peki birşekilde 1 aparat elde ettiğinizde raid kullanılıyorsa şayet verilerin olup olmadığından tam olarak nasıl emin olabileceksiniz?  

Özelleşmiş elektronik sektör makineleri malesef böyle. CnC tezgahları da aynı durumda. Ama bu birde uzmanlığın karşılığı tabi ki de. 🙂  

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/04/2012 19:04

(@Anonim)
Konu başlatıcı

o sca2 to sata veya scsi vs diye bir alet yok işte bu tür ürünlerde de doğrudan tek üretim yapan firma  verdiğim linkte ürünler için çeviriciler yapıyor.bu çeviricilerden birisi ile diski optik ortama aktarıp  fiber adaptöre bağlayıp bilgisayrdan okunacak hale gelmiş olacak.

adaptörler zaten normal şartlarda raid destekli. öenmli olan raid sayısınca destekli disk bağlamak ki bizde 2 disk raid yapılmış duurmda.

iş özelleşme değil. bahsettiğim gibi yazamam ama iş tamamen rayından çıkmış.

Gönderildi : 24/04/2012 19:47

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

İlginç bilgiler. Halledin bakalım da buradan bize de paylaşırsınız.

http://www.ebay.com/itm/40-pin-SCA2-to-SATA3-converter-adapter-fibre-optic-array-raid-FC-AL-SAS-SSA-/260982884073?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cc3cac6e9#ht_500wt_1202

Ben böyle birşey görmüştüm de o sebeple demiştim.

İlginç şeylerle uğraşmak güzeldir. 🙂 

Gönderildi : 25/04/2012 05:03

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Walla ben bulamamıştım

hemen bakayım

böyle bir şeyle çalışırsa mükemmel olur.

diğer şartlarda adaptör çevirici vs. sıfır maliyeti 2000$ kullanılmış olarak 250-300$ seviyelerindeydi.

teşekürler 

Gönderildi : 25/04/2012 15:47

(@Anonim)
Konu başlatıcı

ibrahim Hocam ben siparişini bile verdim.

tek sorun erkek pinli bu zımbırtı

diskte erkek dişi connector bulmak gerekecek onuda helletmek sanırım daha kolay

eğer direk çalışırsa gerçekten beni bayağı bir mesaiden kurtarır (sadece denemelerle bile daha tedarik vs. ayrı konular)

Gönderildi : 25/04/2012 16:10

Paylaş: