Forum

Server yedekleme y&...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server yedekleme yöntemleri

13 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
941 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Şirketimizde 1 adet windows server 2003 mevcut. Daha çok dosya barındırma olarak kullanıyoruz. Çalışanlar server daki dosyalar üzerinde çalışıyor. 

Şu anda server yedeğimin boyutu 600 gb. Ancak her ay değişen dosya boyutu max 50 gbdır. Ben klasör yapısını bozmadan bu değişen 50 gb dosyayı alıp BD ye yazmam gerekiyor. 

Örneğin server da bulunan dosyalar;

Server/Project/Ankara/a.dwg

Server/Project/Ankara/b.dwg

Server/Project/Ankara/c.dwg 

olsun.

Ancak temmuz ayında sadece b.dwg dosyası değiştirilmiş olsun. Ben öyle bir yedek almak istiyorum ki. Yedek klasör yapım şöyle olması lazım.

Umarım anlatabilmişimdir. Yani yedeğim

b.dwg şeklinde değil

olarak olması gerekiyor.

Bu soruna çözüm bulamazsam 600 gb ı her ay BD ye yedeklemek çok zor.

Zaman ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 07/08/2010 22:47

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

Data Protection Manager 2010 ile Dosya Sunucumuz Üzerinde Barınan Verilerin Korunması

yukarıdaki makaleyi incelemenizi öneriyorum.

Gönderildi : 07/08/2010 22:58

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Sayın Fatih KARAALIOĞLU öneriniz için teşekkürler. Uzun da olsa yazınızı okuyacağım.

Teşekkürler.

Gönderildi : 07/08/2010 23:05

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

R/E. Kolay gelsin.

Sorularınız olursa aynı başlık altında devam ederiz.

Gönderildi : 07/08/2010 23:10

(@Anonim)
Konu başlatıcı

R/E. Kolay gelsin.

Sorularınız olursa aynı başlık altında devam ederiz.

Fatih bey merhaba;

Makalenizi okudum. İşin çok içinde olmadığımdan dolayı yanlış veya eksik anlamış olabilirim.

Benim istediğim olay klasör yapısını bozmadan sadece değişen dosyaları yedeklemekti. Yanlış anlamadıysam DPM ile bütün datayı yedekleyebiliyoruz. Bu benim işime gelmiyor. Çünkü yedek aldığım disk te yer sıkıntım olacaktır. Aynı zamanda Blueray e yazdırırken sorun çıkacaktır.

DPM bunu yapıyor ise yarın programı indirip denemeyi düşünüyorum. Şu anda sadece makalenizden edindiğim bilgilerle konuşuyorum.

Kolay Gelsin

İyi Çalışmalar.

Gönderildi : 08/08/2010 20:04

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Merhaba;

ilk replica noktası oluşturulduğu zaman mevcut verinin hepsini yedekler. Ve arkasından oluşturmuş olduğunuz süre içinde sadece değişkenlikleri alır. Sürekli olarak almış olduğu veriyi yedeklemez. Değişen veriler sekronize edilerek yedeklenmektedir.

Gönderildi : 08/08/2010 20:23

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba;

ilk replica noktası oluşturulduğu zaman mevcut verinin hepsini yedekler. Ve arkasından oluşturmuş olduğunuz süre içinde sadece değişkenlikleri alır. Sürekli olarak almış olduğu veriyi yedeklemez. Değişen veriler sekronize edilerek yedeklenmektedir.

Yani ilk çalıştırmada bütün datayı yedekliyor. Daha sonrakilerde sadece değişen dosyaları ilk çalıştırmada aldığı yedeğin üstüne yazıyor? Yanlış anlamadıysam istediğim bu değil. Çünkü ben her çalıştırmada sadece değişen dosyaları yedeklemem lazım.  

Kısaca yapmak istediğim şey şu:

Her ay bütün datayı değil sadece o ay içinde değişen dataları Blueray e yazdırmak.

Gönderildi : 08/08/2010 21:09

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Merhaba;

Evet bu şekilde korumayı gerçekleştiriyor. Ama ilk veriyede geri dönüş yapabilmektesiniz ve daha sonraki zaman dilimlerinde değişen verinin farklı versiyonlarınada sahip olabiliyorsunuz.

Gönderildi : 09/08/2010 00:39

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba;

Evet bu şekilde korumayı gerçekleştiriyor. Ama ilk veriyede geri dönüş yapabilmektesiniz ve daha sonraki zaman dilimlerinde değişen verinin farklı versiyonlarınada sahip olabiliyorsunuz.

Aslında  o yöntem de sağlıklı ancak. Benden istenen bütün datanın değil değişen verilerin yedeklenmesi.Mantıken kolay geliyor ama hiç mi kimseye lazım olmamış böyle bir durum anlamıyorum:)

Gönderildi : 09/08/2010 00:58

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Merhaba;

Bu yedekleme teknolojisine aykırı bir istek. Full Backup alınmadan hiç bir zaman için değişen verileri kullanamazsınız.

Talebin olumsuz olacağının bilgisini bu şekilde aktarabilirsiniz.

Gönderildi : 09/08/2010 01:43

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba;

Bu yedekleme teknolojisine aykırı bir istek. Full Backup alınmadan hiç bir zaman için değişen verileri kullanamazsınız.

Talebin olumsuz olacağının bilgisini bu şekilde aktarabilirsiniz.

1 kere full backup alınıp daha sonra değişenleri ayrı bir klasöre alt klasörlerle birlikte rapor edilebilir diye düşünüyorum. Benim sorunum her seferinde 600gb veriyi değil sadece değişen 25-50gb veriyi yedekleyebilmek. Bunun için de;

Örneğin;

Haziran ayında 1 kere full backup aldım. Temmuz ayında değişen dosyaları o full backup'ın üstüne yazsın ancak aynı zamanda değişen dosyaları ayrı bir yerde bana versin.

gibi...

Çok şey mi istedim:)

Gönderildi : 09/08/2010 02:31

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Fatih bey merhaba;

İstediğim durumu Handy Backup programıyla gerçekleştirdim.  Son yedekten sonra değişenleri farklı bir ad ile bir klasörde bana sunuyor.

Yardımlarınız için teşekkürler

Gönderildi : 09/08/2010 13:53

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

R/E Kolay gelsin.

Gönderildi : 09/08/2010 14:26

Paylaş: