Forum

Mikro v16xx da sık ...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Mikro v16xx da sık sık SQL data recovery pending hatası

Nazmi KAVALCI
(@nazmikavalci)
Üye

Merhaba; Mikro v16xx kullanan müşterilerimizin bir çoğunda elektrik kesintileri yada sunucunun ani kapanması durumunda sql dataların bazıları recovery pending hatası vermekte;

Yöntem1

EXEC SP_RESETSTATUS 'databasename';

ALTER DATABASE databasename SET EMERGENCY

DBCC CHECKDB('databasename')

ALTER DATABASE databasename SET SINGLE_USER WITH ROLLBACK IMMEDIATE

DBCC CHECKDB ('databasename', REPAIR_ALLOW_DATA_LOSS)

ALTER DATABASE databasename SET MULTI_USER

 

Yöntem 2

ALTER DATABASE [databasename] SET SINGLE_USER WITH NO_WAIT
ALTER DATABASE [databasename] SET EMERGENCY;
DBCC checkdb ([databasename], REPAIR_ALLOW_DATA_LOSS )
ALTER DATABASE [databasename] SET online;
ALTER DATABASE [databasename] SET Multi_USER WITH NO_WAIT

 

Yukarda belirtilen yöntem 1 yada 2 ile dataları onarıyorum ve çalışmaya başlıyor. Bu durum bir kaç müşterimde var Vmware sanallaştırma üzerine kurulu yerde de var fiziksel sunucu olan yerlerde de var ve sunucularda yeni sunucu disklerinde v.s bir arıza yok. Ani kapanmalarda data bozulabilir fakat kullandığımız çeşitli farklı farklı ticari yazılımlar var mikronun eski versiyonlarında böyle bir sıkıntı yoktu diğer mikro bayisi arkadaşlarımıza da sordum onlarda da bazı müşterilerinde oluyor. Ben neyi ve ne şekilde kontrol etmem gerekiyor be bu durumu yazılım firmasına nasıl izah etmeliyim ?

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 08/05/2021 09:26
ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Tecrübeli Üye Forum Yöneticisi

Bence onlarda benzer yaklaşacaktır. Bence sorunu bütçeye sığınmadan sektörün ve tekniğin temellerine dayanarak çözmek lazım. Burada ki risk oranı çünkü DB repairing değil sadece OS çöktüğünde bir sürü vakit ve işlev kaybı ortaya çıkar.
"sunucu disklerinde v.s bir arıza yok" diskler fiziksel arızlanmaz zaten sadece uzmanlarca ömür kaybeder denilir. Ancak özellikle cache altında olmayan Raid'de disk tablosu çökme oranı çok yüksektir. Bu da repairing yada recovery gerektiriyor yine para kaybı. ECC bellekler ve güncel OS'lar bu oranı düşürse bile sıfırlamıyor. O anda CPU ve OS'un ne işlem yaptığını kimse bilemez malum. SSD'lerde de bu enerji kaybı konusu önemlidir.
Bu konuyu öncelikle birkaç kVA'lık bu sunucu önlerine daha küçük ölçekli online ups'ler ile çözerseniz sorunu baştan elimine etmiş olursunuz. Bir model seçimiyle usb vs yazılımla tanımlanırsa da batch ve shutdown komutu verdirilerek enerji kaybı güvenlice halledilmiş olur. Bu uzun vade de diğer firmalara göre hizmet kalitenizin arttırıldığını farkedilmesine de sebep olur. Paradan kaçan kobilere vs bir bela bin nasihatten evladır 🙂 yaklaşımıyla db repair etmeden önce online ups aldırılırsa bence herkes kazanmış olur.:)

****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/05/2021 13:13
Aytaç ARSLAN beğendi
Ömer ÇOLAKOĞLU
(@omercolakoglu)
Üye

Sorun aslında belli elektrik kesilmesi. Onun önüne geçecek önlem almak gerek.

Peki elektrik kesilince ne oluyor?

Sanallaştırma ortamlarının bir çoğunda storage lar var. Bu storage lar okuma yazma yapılan işlemleri cache bellek üzerinde yapıyor ve belli zamanlarda disklere yazıyor. Şayet storage ın bataryası da zayıflamış ise bu bilgiyi diske yazamadan kapanıyor. Tekrar açıldığında da veri tutarsızlığı sebebi ile sql bu hatayı veriyor. Storage larınız eski ise bataryaları mutlaka kontrol edilmeli. Elektrik kesilmelerine de önlem alınmalı.

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/05/2021 17:01
Paylaş: