SQL Server'ın lisan...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SQL Server'ın lisans durumunu kontrol etmek  

RSS
ali sol
(@alisol)
Üye

Merhaba

Windows 2012 üzerine SQL Server 2012 Standard kurulumu yapılmış.Bu versiyonun lisanslı mı demo mu olduğunu nasıl kontrol edebilirim?

Eğer demo kurulu ise ve elime lisans varsa kurulumu  kaldırmadan nasıl lisanslayabilirim.Yardımcı olabilirmisiniz? 

Alıntı
Gönderildi : 06/01/2014 15:41
oldmember
(@yavuzfilizlibay)
Üye

Merhaba

Aşağıdaki klasöre gidin, summary.txt dosyasında, package properties in altında, Updated product edition var, burada MSSQLSERVER standart veya enterprise yazıyor ise lisanslı kurulum yapılmış demektir.

Eğer Evaluation yazıyor ise, 180 gün süresi vardır, kalan süreyi bulmak içinde, Overall Summary nin altında, Start time var, bu tarih ilk sql in ilk kurulum tarihidir, bu tarihten itibaren 180 gün demo kullanımına izin verir. 

C:\Program Files\Microsoft SQL
Server\110\Setup Bootstrap\LOG\Summary.txt
. 

Demo yu standart a yükseltmek içinde, sql 2012 kurulumu tekrardan çalıştırıp, Maintenance seçeneğinin içinde edition upgrade yaparak, sql keyinizi girebilirsiniz. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/01/2014 17:28
ali sol
(@alisol)
Üye

Yavuz Bey teşekkürler.

Şöyle bir sıkıtnı var.Trial versiyon kurulmuş ve sonrada open licence satın alınmış ancak microsoft eopen sitesinde SQL Server 2012 Standard için key vermiyor.Bu surum için key'e ihtiyac yokmuş sadece ISO yu download edip kurman gerekiyormuş bu sekilde lisanslı oluyormuş.Yani eopen sitesinde ISO yu indirip kurduğunda serial istemiyormuş.

Bu durumda ben nasıl lisanslayacagim , uninstall yapmadan ?  

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/01/2014 11:50
Çağlar ÖZENÇ
(@CaglarOZENC)
Üye

Ali Bey, 

Verilen ISO indirilip kurulması gerekiyor, Mevcut SQL Server'ın backup alınıp yeni kurulum sonrasında restore yapılabilir. 
Ama şöyle bir durum söz konusu, üst versiyonda alınan bir backup alt versiyona restore edilemiyor. Bu sebepten Mevcut ve yeni yükleyecek olduğunuzun versiyon bilgilerini kontrol etmenizde fayda var

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/01/2014 11:56
ali sol
(@alisol)
Üye

Bu oldukça sıkıntı bir durum haline geldi..

Versiyon bilgilerini kontrol etmenizde fayda var derken, ben simdi evaluation SQL i unistall edip (yapmadan once Database leri detach edip) sonra Standard SQL i kurup Database leri attach yaptigimda calisacakmi ?

Dikkat etmem gerekenler nedir, yardimci olurmusunuz? 

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/01/2014 15:22
oldmember
(@yavuzfilizlibay)
Üye

[quote user="ali sol"]

Bu oldukça sıkıntı bir durum haline geldi..

unuzun versiyon bilgilerini kontrol etmenizde fayda var p (yapmadan once Database leri detach edip sonra Standard SQL i kurup Database leri attach yaptigimda calisacakmi ?

[/quote]

deatach ettiğinzi sql in versiyonuna bakın, daha sonra da attach edeceğiniz sql in versiyonu aynı olmalı, üst versiyondan düşük bir versiyona attach olmuyor malesef 

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/01/2014 15:24
ali sol
(@alisol)
Üye

Enteresan bir durum var.Summry.txt ye baktığımda Product features discovered: kısmında Edition olarak Enterprise Evaluation Edition 11.1.3128.0 yaziyor.Ancak ben Trial kurarken Enterprise kurmadıgımdan eminim cunku Standard lisansı alacagımızı varsayarak hareket ettim.Sanirim microsoft dan indirilen Trial surumlerinde versiyon farkı yok tek olarak Enterprise iniyor olmalı.

Şimdi iyice kötüleşti durum.. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/01/2014 16:03
Çağlar ÖZENÇ
(@CaglarOZENC)
Üye

Microsoft'un sitesinden indirilen Trial Enterprice editiondır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/01/2014 20:03
mustafacebeci
(@mustafacebeci)
Üye

iyi gunler ayri bir ba;lik altin da acmak istemedim ama 2005 de nereden bakabiliriz

CevapAlıntı
Gönderildi : 15/04/2014 01:17
oldmember
(@yavuzfilizlibay)
Üye

[quote user="mustafacebeci"]iyi gunler ayri bir ba;lik altin da acmak istemedim ama 2005 de nereden bakabiliriz[/quote]

http://blogs.msdn.com/b/sqlblog/archive/2006/11/10/tracking-license-information-in-sql-2005.aspx 

CevapAlıntı
Gönderildi : 15/04/2014 01:22
Paylaş: