Forum

[DBNETLIB][Connecti...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[DBNETLIB][ConnectionOpen(Connect()).]

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,970 Görüntüleme
(@akinbeslan)
Gönderiler: 605
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaslar,

Windows2003 üzerinde sql 2005 var.Server daki external bir partition üzerinde Delphi ile yapilmis bir rapor programı var ve bu program database i SQL Server'dan alıyor.Bu partition full yetki ile paylastirilmis durumdadır.Ancak ağdaki herhangi bir pcden bu rapor programı çalıştırılmak istendiğinde aşağıdaki hatayı veriyor.Uzun zamandır kullanıyorduk ancak bu problem yeni ortaya çıkmaya başladı.Bilgisi olan varmıdır?

[DBNETLIB][ConnectionOpen(Connect()).]SQL Server does not exist or access denied. 

Gönderildi : 06/06/2013 12:28

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Aynı hatayı geçenlerde bende almıştım. Ortamda yeni kurulan bir pc istenilen formatın dışında tarih bilgisi v.s. girmiş olabilir. Çok fazla tablo yok ise eğer tablolarda normalden farklı olarak girilmiş veri var mı? Kontrol edebilir misiniz?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 06/06/2013 12:50

(@akinbeslan)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Cevap için teşekkürler.Ancak çok fazla tablo var kontrolü mümkün olmayabilir.

Gönderildi : 06/06/2013 17:17

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Hatayı illa bir ekranda alıyorsunuzdur o ekranda hangi tabloya yazılıyor ise ona bakarak tablo sayısını minimize edebiilirsiniz. Test amaçlı olarak şu anki sistemin yedeğini alıp eski bir db yedeğine dönebilir kesin emin olabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 06/06/2013 18:30

(@caglarozenc)
Gönderiler: 247
Reputable Member

SQL Server'ın default port ayaları değişmiş olabilir, firewall tarafından default port engellenmiş olabilir. 

Server'dan gerekli bağlantı bilgileri kontrol edilebilir mi ?

Herhangi bir PC'de Management studio var ise oradan da connect olmayı deneyip hatanın sql server'dan olup olmadığı kontrol edilebilir. 

Gönderildi : 07/06/2013 17:24

(@akinbeslan)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Database e baglaniyor bir sıkıntı yok bu noktada.Ancak bu delphi ile yazilmis olan programı çalıştırmak istediğimizde bu hata çıkyıor.Bu arada hata çıktıktan sonra gene bağlanabiliyoruz.Ama bu ekranı onaylamak gerekiyor.Aynı programı SQL Server üzerinde çalıştırmak istediğimizde sıkıntısı bir şekilde açılıyor.Ancak ağdaki bu partition a yetkisi olan bir pcden bağlanılmak istendiğinde bu hatayı vermekte.

Gönderildi : 25/06/2013 16:57

(@kenanilgun)
Gönderiler: 544
Üye

Akın bey extra bir component kullanıyor musunuz?

Gönderildi : 25/06/2013 17:08

Paylaş: