Forum

SQL Server ram kull...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SQL Server ram kullanımı hakkında

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
794 Görüntüleme
(@ahmetyuruk)
Gönderiler: 115
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar ;

Sistemimden kısaca bahsedeyim. 

Windows server 2008 32 bit standart edition

Sql Server 2008 standart edition

Server fiziksel belleği 16 gb.

Bilgisyarıma sağ tuşla tıklayıp sistem özelliklerine baktığımda ram miktarını 8 gb olarak görüyorum

Görev yöneticisi ekranından ram kullanımına baktığımda .. fiziksel belek kullanımını 2.33 gb olarak görüyorum.

Server sadece sql server veritabanı uygulamaları ve analysis service uygulamalarını çalıştırıyor.

Serveri formatlayıp hem işletim sistemini hemde sql server'i 64 bit olarak kurarsam sorun düzelecek gibi görünüyor. ama kısa vadede server'i formatlayıp yeniden yapılandırmama izin verilmiyor. (yaz ayının geçmesi gerekiyor.)

şu aşamada şartlar böyleyken sql server'in ram kullanımını nasıl arttırabilirim.

server üzerinden nebim winner uygulamaları kullanılıyor ve sistem feci şekilde yavaşladı. fakat çok enteresan bazen çok hızlı olabiliyor. ama çoğunlukla yavaş. şimdilik yavaşlığın sebebini kullanılan ram miktarı olarak düşünmekteyim. server üzerinden yaklaşık 6-8 veritabanı işletiyorum. en büyük veritabanımın mdf dosya boyutu  30 gb. diğer veritabanları 1-2 gb arasında değişiyor. sql server'im işlemci başına lisanlama modeli ile lisanlanmış. toplam sql kullanıcı sayısı yaklaşık 150 pc. 

eş zamanlı ortalama bağlantı sayısı 30-40 pc.

performans arttırımı için yardımlarınızı bekliyorum.

şimdiden teşekkürler... 

Gönderildi : 13/06/2012 22:07

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

standart edition x32 de olurmu bilmiyorm fakat ram görmediğinde aynı şekilde /pae komutu enable edildiğinde ram artıyor.

bilgisayara sağ tıklayıp özellikler dediğinizde gelişmişte olması gerekiyor sanırım tam olarak ezberimde yok boot dosyası var boot.ini  orada bir paremetre eklemeniz gerekiyor. aşağıda örneği mevcut sonuna /PAE parametresini ekliyoruz. ve yeniden başlatıyoruz pc yi. bi test edip sonucu burada paylaşabilirmisiniz?

Orjinal Boot.ini:

[boot loader]
timeout=0
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINNT
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINNT=”Microsoft Windows 2000 Advanced Server”
/fastdetect

Değiştirilen Boot.ini:

[boot loader]
timeout=0
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINNT
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINNT=”Microsoft Windows 2000 Advanced Server”
/fastdetect /PAE

Gönderildi : 14/06/2012 00:11

(@ahmetyuruk)
Gönderiler: 115
Estimable Member
Konu başlatıcı

açıkçası bunu denemeye tırstım diyebilirim 🙂 dediğim gibi en ufak bir hatada komplike çalışan bir sistemi felç etmek istemedim. 

önerilerinizi bekliyorum.

Gönderildi : 14/06/2012 12:07

(@AhmetCEBiR)
Gönderiler: 4
Active Member

Merhaba,

Bende senin probleme benzer bir problem yaşıyorum 1 haftadır bununla uğrasıyorum format Atıp 64 bit kurarsam problem ortadan kalkıyor ama oda şuanda imkansız:)

bilgiğim kadarıyla Windows 2003 Startdart versiyonu 4 GB üzerine Ram görmez. Maximum 4 gb ram görür onuda yukarıda  Davut arkadaşın verdiği cevap ile yapabilirsin PAE aktif etmen gerekiyor daha önceden Windows 2003 Ent. 32 bit işletim sistemine aynı yol ile 24 GM ram göstermiştim.

Gönderildi : 14/06/2012 18:56

Paylaş: