Sql Server 2005 Mem...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Sql Server 2005 Memory Canavarı.  

  RSS
users
(@users)
Üye

Merhaba Arkadaşlar;

Çalışmış olduğum şirkette  SQL Server 2005 Standart Edition 64 bit mevcuttur netsis uygulaması kullanılmaktadır. İlk başlarda memory miz 10 gb dı memory nın full kullanıldıgını fark edıp 20 gb a çıkarttık fakat sorunumuz memory upgrade ile çözülmedi aksine memory tüketimi 17 gb olarak tekrar bir yükselişe geçti Resource Monitör ile memory bölümüne baktığımda sqlservr.exe uygulamasının 17 gb lık memory tükettiğini görüyorum.
SQL Service i resart ettiğimde ise memory tüketimi normale dönüyor fakat 4 saat sonra 17 Gb lık memory kullanımı tekrardan baslıyor ve kullanıcılar logof oldugunda ise hala daha 17 Gb lık memory kullanımını göruyorum.
Sql server mimarisi gereğince ne kadar sunucu üzerinde memory var ise sanırım %88 ni kendine ayırıyor.(Memory kullanımını düşürebilirim SQL Server Use AWE to Allacote Memory üzerinden fakat bunu yapmak istemiyorum)
Sorunumuz hangi sql cümlesinin ne kadar memory kullandığını görmek.

Konu ile ilgili olarak yardımlarınızı bekliyorum.

Alıntı
Gönderildi : 12/12/2011 19:45
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Sql sistemde boş olan rami sürekli kullanarak performanslı çalışmak ister. Exchangede bu şekilde yapar. Sql üzerinde bunu bir limitte sabitlemek için sql üzerinde aşağıdaki işlemi yapmalısınız. İşlemden sonra bir restart ederseniz iyi olur.CevapAlıntı
Gönderildi : 12/12/2011 22:56
users
(@users)
Üye

Merhaba Rıza Bey;

Öncelikle cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

Sorumu sorarken sizlerden gelecek olan cevaplar arasında Use awe to allocate bölümü üzerinden memory kullanımını limitleme işlemini yapabilirim diyerek şu cümlemde bahsetmiştim.''Memory kullanımını düşürebilirim SQL Server Use AWE to Allacote Memory üzerinden fakat bunu yapmak istemiyorum''
Asıl öğrenmek istediğim ''Sorunumuz hangi sql cümlesinin ne kadar memory kullandığını görmek.''

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/12/2011 23:33
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,

Makina üzerinde 4GB veya daha az RAM varsa awe enabled seçeneğinin değeri daima 0 olmalıdır yani bu durumlarda AWE memory modu kullanılmamalıdır.


Awe enabled seçeneğinin aktif edilmesi avantaj sağlar. SQL Server 2000 Enterprise Edition, Windows 2000(veya 2003) Advanced Server üzerinde 8 GB RAM’e, Windows 2000(veya 2003) Datacenter Server üzerinde 64GB RAM’e erişebilir.


Üzerinde 4GB’den fazla fiziksel bellek taşıyan Windows Server Advanced veya Datacenter sürümlerinde SQL Server 2000 Enterprise Edition’ın 4GB’den fazla RAM’e erişmesi için yukarıda bahsettiğimiz arabirimlerin boot.ini’ye girilmesi gerekmektedir. RAM’in boyutuna göre aşağıdaki gibi seçim yapılır;
4GB RAM: /3GB (AWE arabirimi kullanılmaz)

8GB RAM: /3GB /PAE

16GB RAM: /3GB /PAE


 

SQL Server 2000 Enterprise Edition üzerinde AWE bellek mimarisini aktifleştirdikten sonra SQL Server, memory’i dinamik olarak kontrol edemeyecek yani tüm memory’i kullanmaya başlayacaktır. Bu durumda o makinede başka bir SQL server veya yazılımlar varsa sıkıntı olacaktır. Bu yüzden SQL Server’a servis başladığı zaman en fazla ne kadar memory tüketeceğini bildirmemiz gerekir. Bunu da yine sp_configure yordamıyla “max server memory” seçeneğinde belirtiriyoruz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/12/2011 11:07
users
(@users)
Üye

Merhaba Rıza Bey;

Anlatmak ıstedıgınızı anladım fakat soruma cevap bulamadım anlattıklarınızda.

Benım istediğim anlık olarak suanda SQL için ayrılmış olan 17 gb Memory nın dagılımını görmek  hangı database yada rapor ıcın ne kadar memory kullanıyor anlık olarak bunu görmek istiyorum.

Örnek vericek olursak nasıl windows ortamında task manager ı actıgımızda hangı uygulamanın ne kadar cpu veya memory tukettıgını göruyoruz bunu sql uzerınde görmek ıstıyorum.

Saygılarımla.

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/12/2011 15:09
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,
http://www.manageengine.com/products/applications_manager/sql-server-management.html  programı inceleyebilirsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/12/2011 16:29
users
(@users)
Üye

Teşekkürler

CevapAlıntı
Gönderildi : 15/12/2011 12:19
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Bene teşekkür ederim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 15/12/2011 13:02
Paylaş: