Forum

SqlCacheDependency ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SqlCacheDependency yada alternatif Cache sistemleri

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
725 Görüntüleme
(@yilmazbuhar)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Selamlar.

Ilgilenebilirseniz kisa bir sorum olacakti sizlere bu konu ile ilgili.
Ben
bir e-ticaret sitesi yazdim. Sitenin günlük
ziyaretçi sayisi minimum 1500 kişi. (Google analytic'e göre. Google botlari buna
dahilmi bilmiyorum tabi. )

Server : win 2003 server + 4GB RAM+  4 ÇEKIRDEK ISLEMCI
asp.NET + MSSQL EXPRESS(2005) ile çalisiyorum.

SqlCacheDependency
verileri RAM'de mi tutar ve böylece veriye hizli ulasiriz. (Yeni
connection açmadan?). Ve dolayisi ile performansta artis olur. Donanımları kıyaslamak istemem tabiki ama idefix.com gibi bir site nasıl bu kadar hızlı çalışabilir. Benim ana sayfa bile çok gecikmeli gelmekte. Öğrenmek istediğim veritabanını bellekten okuma gibi bir şansımız varmı?

Gönderildi : 23/03/2011 16:11

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Selamlar.

Ilgilenebilirseniz kisa bir sorum olacakti sizlere bu konu ile ilgili.
Ben bir e-ticaret sitesi yazdim. Sitenin günlük ziyaretçi sayisi minimum 1500 kişi. (Google analytic'e göre. Google botlari buna dahilmi bilmiyorum tabi. )

Server : win 2003 server + 4GB RAM+  4 ÇEKIRDEK ISLEMCI
asp.NET + MSSQL EXPRESS(2005) ile çalisiyorum.

SqlCacheDependency verileri RAM'de mi tutar ve böylece veriye hizli ulasiriz. (Yeni connection açmadan?). Ve dolayisi ile performansta artis olur. Donanımları kıyaslamak istemem tabiki ama idefix.com gibi bir site nasıl bu kadar hızlı çalışabilir. Benim ana sayfa bile çok gecikmeli gelmekte. Öğrenmek istediğim veritabanını bellekten okuma gibi bir şansımız varmı?

Ekonomik olarak problem yoksa RAM Diskleri kullanabilirsiniz. Maliyet konusunda pürüz varsa bu durumda RAM disklere göre daha düşük ama tabii ki normal disklere göre daha yüksek performansa sahip olan SSD'leri kullanabilirsiniz. Veritabanlarınızı bu storage'larda saklarsanız veri ulaşım performansınızın inanılmaz arttığını görebilirsiniz.

Google da son kullanıcıyla buluşacak verileri RAM Disk ortamlarında tutmaktadır.

Gönderildi : 23/03/2011 17:20

(@yilmazbuhar)
Active Member
Konu başlatıcı

Sizce bahsettiğim sitelerde bu RAMDisklerdenmi kullanıyordur. Yada başka bir deyişle gerçekten veritabanını bu kadar hızlı çalıştıracak bir alternatif yokmudur?

Gönderildi : 23/03/2011 18:46

(@cozumpark)

Sizce bahsettiğim sitelerde bu RAMDisklerdenmi kullanıyordur. Yada başka bir deyişle gerçekten veritabanını bu kadar hızlı çalıştıracak bir alternatif yokmudur?

Tek başına ram disk tabii ki çözüm değildir. Düzgün indexler, doğru veri tipi seçimleri (mesela başlangıç aşamasındaki kullanıcıların bir çoğu nvarchar veri tipi yerine nchar veri tipini kullanarak sorgu sonuçlarında gereksiz yere dönen boşluk karakterleri yüzünden performans sorunu oluşmasına neden olurlar. nchar'ın kullanımının illa ki gerekmediği durumlarda nvarchar seçimi performansı arttıracaktır), doğru ilişkiler, doğru veritabanı mimarisi, v.s. bunun gibi pek çok şey vardır konuşulacak performans ile ilgili.

Gönderildi : 23/03/2011 20:20

(@ugurinal)
Gönderiler: 145
Estimable Member

SqlCacheDependency verileri RAM'de mi tutar ve böylece veriye hizli ulasiriz. (Yeni connection açmadan?). Ve dolayisi ile performansta artis olur. Donanımları kıyaslamak istemem tabiki ama idefix.com gibi bir site nasıl bu kadar hızlı çalışabilir. Benim ana sayfa bile çok gecikmeli gelmekte. Öğrenmek istediğim veritabanını bellekten okuma gibi bir şansımız varmı?

Merhaba,

SqlCacheDependency verileri RAM bellekte tutar(önbellekler). Yalnız önbellekte saklanacak verilerin büyüklüğünü iyi belirlemeniz lazımdır, önbelleklen veriler gereğinden büyükse performans sıkıntısı yaşanır. Anlaşılan çok büyük verileri önbelleklemektesiniz SqlCacheDependency ile. SQL Server 2005 Management Studio içinde "minimum server memory" ve "maksimum server memory" değerleriniz nelerdir? Windows 2003 Server 64 bitmi 32 bitmi? Eğer 32 bitse 2GB üstünü göstermeniz için ekstra sistem yapılandırması yapılmışmı? SQL Server bellek kullanımı ile ilgili http://www.eraofdata.com/blog/sql-server-memory-configuration/  linkindeki yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bunun yanında neden Database Engine Tuning Advisor çalıştırıp nerelerde darboğaz olduğunu MS SQL Server 2005 size gösterecek ve gerekli iyileştirme tavsiyelerini size rapor olarak sunacaktır. http://www.exforsys.com/tutorials/sql-server-2005/sql-server-database-tuning-advisor.html  linkinde nasıl yapıldığı bir örnekle çok güzel şekilde anlatılıyor. Aslında bu konuda çözümpark'ta bir makale yazılsa herkese çok faydalı olacaktır.

Gönderildi : 24/03/2011 00:19

(@cozumpark)

(@yilmazbuhar)
Active Member
Konu başlatıcı

Şu an SqlcacheDependency kullanmıyorum. Min server memory :0
Max server memory :2147483647
işletim sistemi 32 bit.

32 bit üzeri için yapılandırma yapmadım. Bu yanıtı yazdıktan sonra verdiğiniz link ile ilgileneceğim.

Database tuning advisor kullanabilmek için en başta kendisini temin etmem gerekiyor. Ve ben nerden indireceğimi halen bulabilmiş değilim. Özellikle bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.

Gönderildi : 24/03/2011 19:37

(@ugurinal)
Gönderiler: 145
Estimable Member

Database tuning advisor kullanabilmek için en başta kendisini temin etmem gerekiyor. Ve ben nerden indireceğimi halen bulabilmiş değilim. Özellikle bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.

MS SQL 2005 Express kullandığınız şimdi dikkatimi çekti, kusura bakmayın. DB Tuning Advisor ne yazıkki Express Edition desteklemiyor. Bunun yanında, SQL Server 2005 Express Edition'da en fazla 1GB önbellek havuz kullanımı ve maksimum 1 CPU kullanımı kısıtlaması vardır, yani ihtiyaçlarınızı karşılamaktan oldukça uzaktır, ve şuan yaşadığınız önbellekleme sıkıntısını bu versiyonda aşamayacaksınız.

RAM ve CPU kısıtlamaları nedeniyle, MS SQL Server Standand Editiona geçiş yapmanızı tavsiye ederim. Aşağıdaki matrixte SQL Srv 2005 versiyonlarının kıyaslaması yeralmakta.

http://www.microsoft.com/sqlserver/2005/en/us/compare-features.aspx  

Gönderildi : 28/03/2011 23:54

Paylaş: