Forum

Sql replikasyon Hak...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sql replikasyon Hakkında

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
616 Görüntüleme
(@erkanmeyveci-2)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Arkadaslar Merhaba bir konuda fikir danısmak istiyorum.. olay şu şekilde;

1 lokasyonda 2 farklı fiziksel server var birinde  X firmasının muhasebe programı digerinde de Y firmasının yine aynı muhasebe programı.. ikisinde de baglı oldukları firmalara replikasyon var. Simdi burada amcam sunu istiyor, benim personelim x firmasının kayıtlarını x fimasının yazılımına, y firmasının kayıtlarını y firmasının yazılmına , birde kendi muhasebesi icin kendi yazılımına 3 defa işlem oluyor..burda bizden istenen

a)      3 ncu bir server ile x firmasnın ve y firmasının yazılımlarını replikasyon yaparak tek veri girisi ile 2 nci veri girisinin önüne gecmek. Burada benim takıldıgım nokta zaten dısarıyla bir replikasyonu olan sql serveri tekrar iceride bir baska servera replike edebiliyormuyuz.   

b)      3ncu bir server olmadan (firmalardan bir tanesi serverini kullanmaya izin veriyor) dısarıya replikasyon olan iki server arasında tekrar bir replikasyon yapılabilirmi..

Bu konularda bilgisi olan birileri beni bilgilendirebilirse cok mutlu olacagım.. saygılarımla..

Not : senaryoda bahsedilen muhasebe yazılımının tamamı aynı yazılım.. farklı yazılımlar arası veri replikasyonu degil..

Gönderildi : 20/08/2010 17:32

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Ticari programların çalışma mantığı aynı değil. Sormuş olduğunuz sorunun sağlıklı yanıtını alabilmeniz için kullanmış olduğunuz ticari programın adını belirtirmisiniz.

Kolay Gelsin

Gönderildi : 20/08/2010 23:49

(@erkanmeyveci-2)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Ticari programların çalışma mantığı aynı değil. Sormuş olduğunuz sorunun sağlıklı yanıtını alabilmeniz için kullanmış olduğunuz ticari programın adını belirtirmisiniz.

Kolay Gelsin

hocam ticari yazılım netsis.. tum serverlarda netsis kurulumu var.. calışma mantıgı ile ne tur bir bag var onu anlayamadım acıklayabilirmisiniz.. farklı ticari programlar olsa dediginizi anlıyorum ama aynı ticari yazılımlarda bir fark olmaz diye dusunuyorum.. birdaki esas sorun replikasyonda bulunan bir server baska bir serverada replike olabilirmi ? teşekkürler

Gönderildi : 21/08/2010 15:31

(@turgaysahtiyan)
Gönderiler: 344
Reputable Member

Merhaba,

Anladığım kadarıyla yapı şu şekilde;

X Server ı dışarıya replike. X --> X1
Y Server ı dışarıya replike. Y --> Y1

Birde kendi muhasebesi için kendi yazılımına demişsin.Buda Z server ı. Ve bu server dışarıya replike olmuyor.

a) bu şıktaki ihtiyaç X ve Y, Z ye replike olsun ise  evet farklı publication lar tanımlayarak hali hazırda başka bir replikasyon içeren bu server ları Z ye replike edebilirsin.

X --> Z
Y --> Z

b) bu şıkkı tam anlamadım. Kastın eğer X ve Y kendi arasında replike olsun ise evet buda yapılabilir. Lakin X1 ve Y1 sadece kendi X ve Y lerinden gelen bilgileri isteyeceklerdir. Bu durumda eğer snapshot replication tipi kullanıyorsan bu olmaz. Transactional replication tipi kullanarak ve filter in yaparak bunuda aşabilirsin.

Eğer yapıyı yanlış anlamışsam biraz daha detay vermeni rica edeceğim.

Bu arada kullanılan programın replication açısından bir önemi yoktur. Replication data transferi yapar.

Gönderildi : 21/08/2010 18:05

(@erkanmeyveci-2)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Birde kendi muhasebesi için kendi yazılımına demişsin.Buda Z server ı. Ve bu server dışarıya replike olmuyor.

a) bu şıktaki ihtiyaç X ve Y, Z ye replike olsun ise  evet farklı publication lar tanımlayarak hali hazırda başka bir replikasyon içeren bu server ları Z ye replike edebilirsin.

X --> Z
Y --> Z

b) bu şıkkı tam anlamadım. Kastın eğer X ve Y kendi arasında replike olsun ise evet buda yapılabilir. Lakin X1 ve Y1 sadece kendi X ve Y lerinden gelen bilgileri isteyeceklerdir. Bu durumda eğer snapshot replication tipi kullanıyorsan bu olmaz. Transactional replication tipi kullanarak ve filter in yaparak bunuda aşabilirsin.

Bu arada kullanılan programın replication açısından bir önemi yoktur. Replication data transferi yapar.

hocam aynen anladıgınız gibi.. b durumu ek bir server yatırımı yapılmadıgı zaman gerceklesecek olan durumdu.. ama en uygun ve stabil olan cözüm a durumu olacak.. a durumu ile ilgili dikkat etmemiz gereken bir durum varmıdır yoksa normal replikasyon gibi olurmu ?? Teşekkürler

Gönderildi : 22/08/2010 03:08

(@turgaysahtiyan)
Reputable Member

Merhaba,

X --> Z
Y --> Z

hocam aynen anladıgınız gibi.. b durumu ek bir server yatırımı yapılmadıgı zaman gerceklesecek olan durumdu.. ama en uygun ve stabil olan cözüm a durumu olacak.. a durumu ile ilgili dikkat etmemiz gereken bir durum varmıdır yoksa normal replikasyon gibi olurmu ?? Teşekkürler

X-X1 ve Y-Y1 arasındaki replication tipi nedir? Merge replication yok ise işimiz kolay. X ten Z ye yeni bir publication tanımlanır. Aynı şekilde de Y den Z ye yenir replication tanımlanır. Tavsiyem Transactional Replication.

X-X1 ve Y-Y1 arasında Merge var ise publication larda ayrıca filter kullanmak gerekirki bu da maintenance zora sokabilir.

Gönderildi : 22/08/2010 15:40

(@erkanmeyveci-2)
Active Member
Konu başlatıcı

X-X1 ve Y-Y1 arasındaki replication tipini acıkcası bilmiyorum.. serverlarda neye bakmam gerektigini soyleyebilirseniz size tam bir bilgi verebilirim.. gerekirse firmaların bilgiislemlerinden replikasyon tiplerini ogrenirim ama onlara ulasmak ve cvp almak zor acıkcası.. bizim tarafta gorebiliyorsak bakip size bildireyim.. cok tesekkur ederim yardımlarınızdan ötürü

Gönderildi : 23/08/2010 14:08

(@turgaysahtiyan)
Reputable Member

Replication>>Local Publications>>PublicationSagTik>>Properties kısmındaki type kısmından publication type a bakabilirsin.

Gönderildi : 24/08/2010 00:01

Paylaş: