Forum

sql 2005 database s...

Bildirimler
Hepsini Temizle

sql 2005 database suspect attach problemi

12 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
897 Görüntüleme
(@GurhanAksoy)
Gönderiler: 33
Trusted Member
Konu başlatıcı

merhaba bir müşterimizde kullanılan veritabanı suspect moda geçmiş ve ardından bir çalışan veritabanını detach edip yeniden atach etmeyi deneyerek sql den de düşürmüş veritabanını. şuan ne attach edilebiliyor ne de tablolara erişilebiliyor.

aynı isimde veritabanı oluşturup değiştirmeyi denedim fakat log dosyasi olusturamadim. 3rd party bir yazilimla veritabanini onarip tablolari cektim ve bu cektigim dosyalarla veritabanini yeniden olusturdum fakat baazi tablolar haalar verdi ve dolayisiyla veritabani calismiyor

sql 2005 kurulu ve LOGO GO programi kullaniliyor 

su asamada ne yapabilirim?

Gönderildi : 15/08/2010 01:08

(@turgaysahtiyan)
Gönderiler: 344
Reputable Member

Merhaba,

Suspect olmuş veritabanını detach yaparak en büyük hatalardan birini yapmış müşteriniz. Oysaki suspect olmuş veritabanını bazı dbcc komutları ile ayağa kaldırmak mümkün olabiliyor.

Şu andan sonrasına bakmak gerekirse tabloları kopyaladım ama hata veriyor demişsiniz. DBCC CHECKDB('veritabanıAdi')  yapıp hata veriyorsa bunu gönderir misiniz lütfen. Belki REPAIR_BUILD olmadı REPAIR_ALLOW_DATA_LOSS ile veritabanını çalışır duruma getirebiliriz.

Gönderildi : 16/08/2010 16:41

(@GurhanAksoy)
Trusted Member
Konu başlatıcı

şuan detach edilmiş veritabanını aynı isimde veritabanı oluşturup replace ederek attach ettim ve aldığım msj "

query: "DBCC CHECKDB" 

Sonuç: Msg 7985, Level 16, State 2, Line 1

System table pre-checks: Object ID 5. Could not read and latch page (1:1017931) with latch type SH. Check statement terminated due to unrepairable error.

DBCC results for 'LKSDB_Data'.

Msg 5233, Level 16, State 98, Line 1

Table error: alloc unit ID 327680, page (1:1017931). The test (IS_OFF (BUF_IOERR, pBUF->bstat)) failed. The values are 12584969 and -1.

CHECKDB found 0 allocation errors and 1 consistency errors not associated with any single object.

CHECKDB found 0 allocation errors and 1 consistency errors in database 'LKSDB_Data'."

Query: “DBCC CHECKDB ('lksdb_data' , REPAIR_ALLOW_DATA_LOSS)”

Sonuç:

Msg 7985, Level 16, State 2, Line 1

System table pre-checks: Object ID 5. Could not read and latch page (1:1017931) with latch type SH. Check statement terminated due to unrepairable error.

DBCC results for 'LKSDB_Data'.

Table error: alloc unit ID 327680, page (1:1017931). The test (IS_OFF (BUF_IOERR, pBUF->bstat)) failed. The values are 12584969 and -1.

CHECKDB found 0 allocation errors and 1 consistency errors not associated with any single object.

CHECKDB found 0 allocation errors and 1 consistency errors in database 'LKSDB_Data'.

Gönderildi : 16/08/2010 19:53

(@turgaysahtiyan)
Reputable Member

DBCC CHECKDB ('lksdb_data' , REPAIR_BUILD)

bir de bunu deneyebilir misin. 

Gönderildi : 16/08/2010 20:19

(@GurhanAksoy)
Trusted Member
Konu başlatıcı

gec cvpladigim icin kusura bakma 🙂 müsteri bilgisayari veri kurtarma merkezlerine götürmek üzere geri aldi ben de isin pesini biraktim ama döndü dolasti ihale yine bize kaldi 🙂

kaldigimiz yerden devam ediyorum 🙂

query: " DBCC CHECKDB ('LKSDB_data', REPAIR_REBUILD) "
MSG: " Msg 7985, Level 16, State 2, Line 1

DBCC results for 'LKSDB_data'.

CHECKDB found 0 allocation errors and 1 consistency errors in database 'LKSDB_data'."

her sorguda su yanit tekrarliyor
CHECKDB found 0 allocation errors and 1 consistency errors

Gönderildi : 21/08/2010 00:46

(@turgaysahtiyan)
Reputable Member

Merhaba,

Eldeki en son full backup ın tarihi nedir? Page restore ü düşünmeye başlayabiliriz.

Bu arada bende araştırmaya devam edeceğim.

Gönderildi : 21/08/2010 18:12

(@GurhanAksoy)
Trusted Member
Konu başlatıcı

5ay önceki bi backup war. onun disinda yedek alinmamis.. db yi upload ettim eger vaktiniz olur da inceleyebilirseniz cok müteşekkir oluruz 🙂

Link, CP Yönetimi tarafından silinmiştir.

Gönderildi : 22/08/2010 02:16

(@turgaysahtiyan)
Reputable Member

DB yi inceleyeceğim.

Birde 5 ay önce alınmış dediğiniz full backup ıda upload eder misiniz. Page restore işlemini bir deneyelim.

Gönderildi : 22/08/2010 15:42

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Merhaba,

Müşterinizin veritabanını genel paylaşıma açmanız etik bir davranış değil, lütfen sadece yardım etmesini istediğiniz uzmanın özelinde paylaşınız.

Teşekkürler.

Gönderildi : 22/08/2010 18:25

(@turgaysahtiyan)
Reputable Member

Merhaba,

DB yi indiremedim. PM ile url gönderir misin. Birde son full backup ıda gönderirsen Page restore işlemini gerçekleştirmeye çalışacağım.

Gönderildi : 24/08/2010 00:29

(@GurhanAksoy)
Trusted Member
Konu başlatıcı

ilginiz icin tesekkurler fakat veritabanini kurtarma icin gönderdigimiz birkac firmadan da sonuc cikmayinca elimizdeki halinden cekebildigimiz kadar veriyi alip kalani yeniden giris yaptirttik. bu arada onarim icin gönderdigimiz 3 firmadan da her 2 tablodan biri hasarli seklinde yanit geldi 🙂 eger yine de sorunu kendiniz görmek isterseniz linkleri gönderebilirim.. tekrardan tesekkür ederim

Gönderildi : 31/08/2010 20:20

(@turgaysahtiyan)
Reputable Member

İncelemek isterim. Bu devirde her 2 tablodan biri bozuk olan veritabanı bulmak zor oluyor 🙂

Linkleri PM ile gönderebilirsin. 

Gönderildi : 31/08/2010 20:29

Paylaş: