Forum

SQL'e Excel'den ver...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SQL'e Excel'den veri çekme'de linked server "(null)" hatası hakkında.

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,053 Görüntüleme
(@netogren)
Gönderiler: 1
New Member
Konu başlatıcı

Merhaba
Sık kullandığım excel tablolarını linked server olarak sql2005'e tanıttıktan sonra bu excel tablosunuda bir sql table'ı gibi kullanabiliyorum.
Sorgularım bir problem olmadan çalışıyor . Fakat ne oluyorsa bir başka gün aşağıdaki hatayı veriyor.

Msg 7303, Level 16, State 1, Line 1 Cannot initialize the data source object of OLE DB provider "MSDASQL" for linked server "(null)".

Bu hatayı gidermenin tek yolu olarak sqlserver'ı durdurup tekrar başlatmayı bulabildim. O zaman tekrar hata vermeden çalışıyor. Acaba
bunun kesin çözümü nedir. Bayadır internette araştırıyorum mesela temp klasöründe yetki tanımlanması gerekir gibi bir bilgiye ulaştım onuda
uyguladım ama bu hata ara ara karşıma geliyor.

Linked server oluşturmak için aşağıdaki komutu kullanıyorum;

EXEC sp_addlinkedserver 'URETIM', 'Jet 4.0', 'Microsoft.Jet.OLEDB.4.0', 'D:\SQLDATA\URETIM.XLS',NULL,'Excel 5.0'

Linked server oluştuktan sonra örnek olarak şöyle sorguluyorum ;    Select * From URETIM...Sayfa1$

Ama yukarda dediğim gibi herşey aynı olmasına rağmen nedense bazen yukardaki hatayı veriyor.

Yardımcı olabilecek arkadaşlar varmı acaba. Teşekkürler 🙂

Gönderildi : 30/10/2009 17:31

(@GokhanDOGAN)
Gönderiler: 780
Prominent Member

Merhaba

Linklerde benzer linked server problemlerine cözüm yolları sunulmuş inceleyip yapınıza uygulayabilirsiniz.

http://sql-articles.com/blogs/creating-linked-server-to-mysql-from-sql-server/

http://social.msdn.microsoft.com/Forums/en-US/sqldatabaseengine/thread/b9ad4df2-b256-4a33-911b-a06001250f9e/

Gönderildi : 02/11/2009 02:48

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba, buna benzer bir problem de ben de mevcut, biz access 95 formatında olan dosyaları, Sql' e import ediyoruz, daha doğrusu birkaç gün öncesine kadar ediyorduk, şu an senin aldığın mesajı alıyorum, acaba sen bir çözüm bulabildin mi? Saygılar.

Gönderildi : 02/07/2010 15:45

Paylaş: