Forum

SQL Server 2005 - m...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SQL Server 2005 - masterDB Problemi

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
415 Görüntüleme
(@ekremsekman)
Gönderiler: 65
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar Arkadaşlar,

SQL Server 2005 Std. yüklü olan 2 adet Server ımız mevcut durumda. İsimlendirme olarak eski ve yeni olarak betimleyeceğim. Eski server dan backup lar alınarak yeni server a kurulum yapılmakta idi. Ancak backup alınırken yanlış bir hamle ile eski serverda ki masterdb.mdf ve masterdb.log dosyalarını alarak yeni server ın içine atmış bulunulmakta. Bu durumda yaşayacağımız sıkıntılar konusunda bilgi verebilirmisiniz? Bu masterdb yi düzeltmenin bir yolu varmıdır? Manuel yada otomatik olarak yapılabilecek birşeyler var mıdır? Silip tekrar kurmayı ciddi bir data olduğu için düşünmüyorum. Ancak gerçektende sıkıntılı olacağını düşünüyorsanız yapacağım mecburen. Yeni kurulan MsSQL Server 2005 in performansız çalıştığını düşünüyorum. Hatalog larında ciddi bir hata görmüyorum.

Teşekkürler.

Gönderildi : 29/10/2009 02:28

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33006
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

master db bir sistem veri tabanı olup çalışan sql server konfigürasyon bilgilerini saklar. Bu nedenle farklı bir sunucu üzerinde kullanılması olası master db bozukluklarına yol açabilir ve bu durumda sql servisini başlatma şansına sahip olamazsınız. Bu nedenle rebuild işlemini yapmanızı öneririm.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/10/2009 07:55

(@ekremsekman)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar Hakan Bey,

Çalışma konusunda herhangi bir sorunumuz yok. Ancak performans düşüklüğü hissediyorum. CPU da sürekli pig yapıyor. Bu yüzden sormak istemiştim. Rebuild işlemini nasıl yapabileceği konusnda fikir verir misiniz?

Gönderildi : 29/10/2009 18:26

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Ben size olası bir tehlilkeden bahsediyorum zaten şu anda yaşamıyor olabilirsiniz ancak muhtemel yaşayacaksınız .

işlem detayları aşağıdaki linkte anlatılmaktadır

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms143269(SQL.90).aspx

konu hakkında makale

http://www.mssqltips.com/tip.asp?tip=1531

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/10/2009 19:52

(@ekremsekman)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar Hakan Bey,

Mutlaka problem yaşayacağımızı bende düşünmekteyim. Bu gece bu konuda bir çalışma yapacağım. Bahsi geçen linke daha göz atamadım ama bu gece gerçekleştireceğim operasyonu. Tecrübelerinize dayanarak hayati önem taşıyan ve dikkat etmemiz gereken bir hususlar var mıdır acaba?

Ayrıca hali hazırda çalışan üzerinde 100 den fazla sql ve bir okadar da user vardır. Bunların silinmesi v.s. gibi konular söz konusu olabilir mi?

İşleme başlamadan mutlaka backup alacağım ancak extra tedbir olarak sormak istedim.

Teşekkürler...

Gönderildi : 30/10/2009 19:42

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

evet öncelikle şu anki master db dahil db leri ayrı ayrı yedekleyin ki zaten db ler ile beraber güvenlik ayarları gelmektedir. kullanıcılar için ise aşağıdaki makale yeterli olacaktır.

http://support.microsoft.com/kb/918992

ancak en sağlamı herşeyden önce eğer yeriniz varsa sql makinenizin komple bir imajını acronis gibi bir program ile almanız ve işe bu şekilde başlamınz .. çünkü olası hatalarda yedekten donmek uzun zaman alacaktır.

Gönderildi : 30/10/2009 19:51

(@GokhanDOGAN)
Gönderiler: 780
Prominent Member

Merhaba

Hakan hoca'mın dediğine ek olarak, bu db server konfigrasyonu backup restore kayıtları gibi işlemleri tutuyor ben yaptığım sql server geçişlerinde master db yi yeni server'a taşımadım ve problem olmadı.

Gönderildi : 02/11/2009 02:14

Paylaş: