Forum

Analysis Services U...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Analysis Services Uzaktan Bağlanma (Nebim Halojen)

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
713 Görüntüleme
(@serkancoke)
Gönderiler: 10
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelikle Hocalarımıza ve Arkadaşlarımıza iyi çalışmalar dilerim,

Şöyle bir problemim var, şirket bünyesinde fakat ayrı bir networkte çalıştırdığım bir kullanıcım var, kullanıcımı internet filtrelemesi sebebi ile nebim kurulu olan domain network'e dahil etmiyorum, nebim'i odbc üzerinden uzaktan çalıştırıyorum, ancak kullanıcımın halojen programını kullanması gerekiyor, bunu uzaktan nasıl çalıştırabilirim. Yapımız şu şekilde;

Win2008 server üzerinde SQL2008 koşuyor, halojen ise ayrı bir bilgisayara kurulu bu pc üzerinde analysis services koşuyor, halojen sql2008 üzerinde kurulu olan ods isimli bir database bağlanıyor ve analysis services üzerinden küpleme yapıyor, yapmak istediğimi özetlersek odbc ye uzaktan bağlantı yapar gibi analysis services'e uzaktan bağlanarak (port üzerinden) halojen çalıştırmak. Bu konuda tavsiyelerini bekliyorum, şimdiden teşekkür ederim 

Gönderildi : 01/07/2009 12:24

(@haticeakgul)
Gönderiler: 983
Noble Member

Merhaba Serkan ;

Ben halojende henüz böyle bir ihtiyac için bir çalışma yapmadım ; fakat şu işlem adımları ile yapılabilir diye düşünüyorum.bağlantılarda diyer arkadaşlarda bilgilerini paylaşırsa çok sevinirim.

Halojen programı winnerda olduğu gibi sql kullanıcıları değil windows kullanıcıları ile çalışmaktadır. Uzak bağlantı yapılabilmesi için yapılması gerekenler.

1-Analysis Services uses TCP port 2383 dışarı açmalısın.

2-Analysis Services kuru olduğu pc de dışarıdan sorgulama yapacak olan kullanıcı ismi tanımlanmalı ve olap user olarak yetkileri verilmeli.

3-Hosts içine Analysis Services kuru olduğu pc nin IP adresi tanımlanmalı.(Burada user isim çözümlenmesi başka bir işlem yapılması gerekiyormu çok net bilmiyorum sistem tarafında yapılması gerekenler konusunda sistem uzmanları yardım edebilirse çok sevinirim.)

4-Halojen yöneticisinde yetkilendirme menüsünde kullancı halojen db ye erişim için yetki verilmelidir.

5-Halojen server için bağlantı sağlayacak pc de VPN bağlantı kurulmalı.

Bu işlemlerle bağlantının sağlanacağını düşünüyorum.

Kolay gelsin sonucu bizimle paylaşırsan çok sevinirim.

Gönderildi : 02/07/2009 00:50

(@orhanakdogan)
Gönderiler: 311
Reputable Member

Merhaba,
Teoride mümkün ama olacağını sanmıyorum,
Herşey tamam derken sonunda yetkilendirme hatası alırsınız.

çözemediğim bi konu , Sonucu paylaşırsanız bende sevinirim.[:)]

Gönderildi : 02/07/2009 04:41

(@haticeakgul)
Gönderiler: 983
Noble Member

Merhaba;

Bende denemedim fakat mantığıma göre site-to-site vpn yapılırsa sorunsuz olacaktır diye düşünüyorum. [:S]

Gönderildi : 02/07/2009 13:08

Paylaş: