Forum

Sql 2008 Login Kull...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sql 2008 Login Kullancı tanımlama

15 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
542 Görüntüleme
(@AhmetAlabas)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Selamlar

Sql server 2008 de windows kullanıcısı olmayan bir kullancı ile login olmak istiyorum.

Bunun için SQL Server Management Studio da nasıl  user tanımlayabilirim yardımcı olabilirmisiniz.

Gönderildi : 03/06/2009 16:25

(@haticeakgul)
Gönderiler: 983
Noble Member

Security altında logins üzerinde sağ klik yapın ne login seçin

kullanıcı adınızı yazdıktan sonra SQL server authentication seçin kullanıcı sql user olarak tanımlanacaktır bunun dışında kullancının

yetkilerini vermek için aynı ekranda sol menüden server roles da yetkileri seçmelisiniz.

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 03/06/2009 16:57

(@AhmetAlabas)
Active Member
Konu başlatıcı

Hatice hanım cevabınız için teşekkür ederi.

Kullanıcı tanımını bu şekilde yaptım. Hatta tüm roller denedim. Ama tanımladığım kullanıcı ile Sql servere Login olamıyorum. Bunun için ne yapmmam lazım.

Biraz açabilirmisiniz.

kullancının yetkilerini vermek için aynı ekranda sol menüden server roles da yetkileri seçmelisiniz.

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 03/06/2009 17:30

(@haticeakgul)
Noble Member

Server name farklı br isimde kurulmadıysa şu şekilde denermisiniz.

Server name yazan kısma '.' (nokta)  yani anlatabildim mi tek nokta koyun.

sql server authentication seçin kollanıcını seçin şifresini yazın bu şekilde sorunsuz açabilmeniz gerekiyor . 

Tabi yeni kullanıcıya yetkilerinde public ve sysadmin olmalı. 

Bu şekilde de bağlanmıyorsa çıkan mesajı buraya eklermisiniz.

not = Neden 'sa' kullancıı ile bağlanmıyorsunuz?

Gönderildi : 03/06/2009 17:46

(@AhmetAlabas)
Active Member
Konu başlatıcı

Hatice hanım.

Tekrar teşekkür ederim.

Kullanıcı tanımı , Hata mesajı  ve Sever özelliklerinin ekran görüntüleri ekteki linkte yer almaktadır.

bu konuda acemi olduğum için sa kullanıcısı ile nasıl oturum açılır bilmiyorum.

Biraz ayrıntılı açıklayabilirmisiniz.

http://rapidshare.com/files/240333187/Ba__287_lant__305_Hatas__305_.zip.html

Gönderildi : 03/06/2009 18:10

(@haticeakgul)
Noble Member

Su an makinamda sql2008 yüklü değil ekran görüntüsünü eklememiştim bu yüzden tarif etmiştim makinama 3 saat sonra  yükleyince size ekran görüntüleri ile tarif edeceğim.

Gönderildi : 03/06/2009 18:50

(@AhmetAlabas)
Active Member
Konu başlatıcı

Cebınızı sabırsızlıkla bekliyorum

Gönderildi : 03/06/2009 18:54

(@haticeakgul)
Noble Member

Ahmet bey;

Ekte ki dosyadan user açma ekranını görebilirsin hatice kullancıısnı örne bir kullancıııolarak açtım ve giriş anında neler seçilmeli örnek gösterdim.

Size bahsettigin sql admin user 'sa' kullanıcısı sistemde kesinlikle vardır tavsiyem şifresini bilmiyorsanız bukullanın şifresini windows authentication ile server a ulaşıp kullancı şifresini değiştirip sa kullancıı ile login de olabilirisniz. Onun yetkilerin sistem kurulumunda otomatik admin bir kullancııya göre oluştuğu için sorunsuz bağlanacaksınızdır.

http://rapidshare.com/files/240387662/Desktop.rar.html

not=hata mesajı için verdiğiniz linkten hata dosyasını alamadım. nasıl yapılması gerektiği konsuunda bilgiyi yazdım.

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 03/06/2009 21:09

(@AhmetAlabas)
Active Member
Konu başlatıcı

Cevabınız için teşekkur ederim

Yine olmadı sa kullanıcısının sifresini değiştirdim yine olmadı.

Sql sereverin ayarlarında bir sorun olabilir . Hata mesajının linkini tekrar rapide yükledim

Yardımlarını bekliyorum.

Gönderildi : 03/06/2009 23:50

(@haticeakgul)
Noble Member

Merhaba;

Kurulum aşamasında Windows Authentication kurdunuz sanırım ; bu yüzden sql kullanıcıları ile login olamiyorsunuz.

Gönderildi : 04/06/2009 03:44

(@AhmetAlabas)
Active Member
Konu başlatıcı

Çözümü nedir nasıl düzeltebilirim.

Gönderildi : 04/06/2009 06:08

(@haticeakgul)
Noble Member

Merhaba;

SQL Server Authentication mod geçiş için yapılmasın SQL Server Books Online dokumu .
Yaptığım deneme sorunsuz değiştirebildim.

SQL Server Books Online referans adresi = ms-help://MS.SQLCC.v10/s10cc_Main/html/674933a8-e423-4d44-a39b-2a997e2c2333.htm

İyi çalışmalar.

During installation, SQL Server Database Engine is set to either Windows Authentication mode or SQL Server and Windows Authentication mode. This topic describes how to change the security mode after installation.

If Windows Authentication mode is selected during installation, the sa login is disabled. If you later change authentication mode to SQL Server and Windows Authentication mode, the sa login remains disabled. To enable the sa login, use the ALTER LOGIN statement.

Security Note: 
The sa account is a well-known SQL Server account and it is often targeted by malicious users. Do not enable the sa account unless your application requires it. It is very important that you use a strong password for the sa login.

The sa login can only connect to the server by using SQL Server Authentication.

1- To change security authentication mode

a. In SQL Server Management Studio Object Explorer, right-click the server, and then click Properties.

b. On the Security page, under Server authentication, select the new server authentication mode, and then click OK.

c. In the SQL Server Management Studio dialog box, click OK to acknowledge the requirement to restart SQL Server.

2- To restart SQL Server from SQL Server Management Studio
a. In Object Explorer, right-click your server, and then click Restart. If SQL Server Agent is running, it must also be restarted.

3- To enable the sa login by using Transact-SQL
b. Execute the following statements to enable the sa password and assign a password.

'Copy Code'
ALTER LOGIN sa ENABLE ;
GO
ALTER LOGIN sa WITH PASSWORD = '<enterStrongPasswordHere>' ;
GO

4- To enable the sa login by using Management Studio

Gönderildi : 05/06/2009 11:31

(@ulaskizilkaya)
Gönderiler: 2
New Member

Merhaba ben windows7 kullanıyorum sql server 2008 de kullanıcı tanımlayamadım yardımcı olabilirmisiniz.

Gönderildi : 19/09/2009 20:20

(@ulaskizilkaya)
Gönderiler: 2
New Member

OleDbConnection cncon = new OleDbConnection("Provider=SQLOLEDB:Server=jackdaniels-PC\\SQLEXPRESS:Database=okul;Uid=sa;Pwd=123654");

cncon.Open();

okul die bi database olusturdum. bu kodla şöyle bi hata alıyorum. 

The 'SQLOLEDB:Server=jackdaniels-PC\SQLEXPRESS:Database=okul' provider is not registered on the local machine.

yardımcı olabilirmisiniz lütfen.

Gönderildi : 20/09/2009 20:02

(@fatihkivric)
Gönderiler: 7
Active Member

HATİCE HANIM ÇOK TEŞEKÜR EDERİM BUGÜN KURULUMDA O HATAYI NASIL FORMAT ATMADAN GİDERİRİM DERKEN BU MAKALE İÖMDADIMA YETİŞTİ. ELLERİNİZE SAGLIK

Gönderildi : 14/04/2011 18:55

Paylaş: