Forum

xtm25 multiwan

Bildirimler
Hepsini Temizle

xtm25 multiwan

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
513 Görüntüleme
(@mustafabel)
Gönderiler: 68
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhabalar,

xtm 25 cihazı kullanıyorum 2 tane internetim ve 2 farklı network üm var.

failover yapmamama rağmen 1 internette sorun olunca modeminde sorun olan network diğer modemin internetinden çıkış yapıyor.bunu nasıl engelleyebilirim?

kolay gelsin

Gönderildi : 30/08/2016 15:28

(@ZaferSEN)
Gönderiler: 213
Estimable Member

sorunuzu tam anlamadım ama route ile ilgili gibi geldi.

route listinize bakın, hangi networkün hangi wan üzerinden çıkacağını da oradan da yapacaksınız.

Gönderildi : 31/08/2016 12:42

(@mustafabel)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

2 tane internet hattım var. 2 tane de birbirinden farklı birimim var ( satış,muhasebe).

1 internet hattını satış a diğer internet hattınıda muhasebe grubuna tanımladım.

firewall üzerinde 2 farklı port tanımladım birini satış birini muhasebe grubuna

satış grubunu x adsl muhasebe grubunu y adsl modemden internete çıkarıyorum

buraya kadar herşey yolunda problem yok.

ben x adsl de problem olduğunda satış grubunun internete çıkamamasını istiyorum.

oluşturduğum kurallarda failover seçeneğinide pasif yaptım ama 1 internette problem olduğunda

otomatik olarak 2 grupta çalışan adsl den çıkış yapıyorlar.

bunu nasıl engellerim

birde bahsettiğiniz route bölümünü anlayamadım.

teşekkürler

Gönderildi : 31/08/2016 13:35

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

Merhaba,

Anladığım kadarıyla her network kendi modemini kullansın şeklinde bir ayar yapmak istiyorsunuz. Bunu yapmak mümkün, öncelikle her network için bir internet kuralı olmalı. Yani HTTP kuralı açtığınızda her netwokr için bir adet olmak üzere 2 HTTP kuralınız olmalı. Bunun gibi ihtiyacınız olan portları açtıktan sonra her kuralda Policy Base Routing olarak istediğiniz modemi seçmelisiniz.

Bu anlattığım zahmetli olan ama basit yoldur. Bir de bunu merkezi olarak yapmak isterseniz 1-to-1 NAT konusuna bakmanız gerekmekte. Bunun için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.

http://www.watchguard.com/help/docs/fireware/11/en-US/Content/en-US/nat/nat_1_to_1_config_c.html

Gönderildi : 01/09/2016 21:38

(@mustafabel)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Anladığım kadarıyla her network kendi modemini kullansın şeklinde bir ayar yapmak istiyorsunuz. Bunu yapmak mümkün, öncelikle her network için bir internet kuralı olmalı. Yani HTTP kuralı açtığınızda her netwokr için bir adet olmak üzere 2 HTTP kuralınız olmalı. Bunun gibi ihtiyacınız olan portları açtıktan sonra her kuralda Policy Base Routing olarak istediğiniz modemi seçmelisiniz.

Bu anlattığım zahmetli olan ama basit yoldur. Bir de bunu merkezi olarak yapmak isterseniz 1-to-1 NAT konusuna bakmanız gerekmekte. Bunun için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.

http://www.watchguard.com/help/docs/fireware/11/en-US/Content/en-US/nat/nat_1_to_1_config_c.html

merhaba hüseyin bey;

dediğiniz gibi her network için bir http 1 de https kural oluşturup policy base routing kısmında da ilgili modemleri seçiyorum

internete her network kendi modeminden çıkıyor kontrol ettiğimde ip adresleride farklı zaten.

ama modemin bir tanesini kapattığımda modemi kapanan network ün internete çıkmaması gerekiyor normal şartlarda ama modemi kapanan network aktif modem üzerinden internete çıkıyor.

not: policy base routing altındaki failover seçeneği pasif

??

Gönderildi : 02/09/2016 21:17

(@huseyinertugrul)
Noble Member

PBR aktif ve failover işaretli değilse hat koptuğunda internet durmalı, eğer hala kullanıcılar aynı kuraldan internete çıkabiliyorsa bu bir bug olabilir. Yazılım versiyonunuz nedir?

Gönderildi : 03/09/2016 00:21

(@mustafabel)
Estimable Member
Konu başlatıcı

PBR aktif ve failover işaretli değilse hat koptuğunda internet durmalı, eğer hala kullanıcılar aynı kuraldan internete çıkabiliyorsa bu bir bug olabilir. Yazılım versiyonunuz nedir?

merhaba;

yazılım versiyonu 11.10.5

bug nedir?

teşekkürler

Gönderildi : 03/09/2016 11:21

(@huseyinertugrul)
Noble Member

Selamlar tekrar, şu an 11.11.2 versyonu mevcut ve stabil durumda onu yüklemenizi tavsiye ederim.

Bug demek yazılımlarda meydana gelen hatalardır ve tespit edildiğinde yeni yazılım versiyonları ile düzeltilir.

Gönderildi : 04/09/2016 01:52

Paylaş: