Forum

8 Bloklu Metro İnte...

Bildirimler
Hepsini Temizle

8 Bloklu Metro İnternet IP Kullanımı (Yardım)

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
482 Görüntüleme
(@farisagalday)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Firmamızda Web sunucularında kullanılmak üzere alınan 8 bloklu metro internet hattına ait IP adreslerini şu an için 2 makinaya vermek istiyorum.
Ancak (Sonicwall'dan anladığım kadarıyla) ne yaptıysam ilgili makinalara, elimdeki IP adreslerini veremedim.
İnternet üzerinde bulabildiğim makaleleri okudum ama sanırım bir yerde yanlış yapıyorum. Konu hakkında yardımıza ihtiyacım var.

Teşekkürler. 

Makina IP yapılandırması:
IPv4 : 192.168.0.92
Ağ Maskesi : 255.255.255.0
Ağ Geçidi : 192.168.0.3
Şeklinde...

Sağlayıcı firma tarafından verilen Metro İnternet bilgilerimiz:
IP : 195.xxx.xxx.194
Ağ Maskesi :  255.255.255.252
Ağ Geçidi : 195.xxx.xxx.193
DNS 1 : 195.xxx.xxx.39
DNS 2 : 195.xxx.xxx.40

IP Aralığı : 88.xxx.xxx.24 - 88.xxx.xxx.31 arası

VLAN : 101
3.Port Tagsız (Access) 
5.Port Taglı (Trunk)

Ayrıca firmanın bize ek olarak verdiği bilgi...
"88.xxx.xxx.24 - 88.xxx.xxx.31 IP bloğu abone IP'sine (195.xxx.xxx.194) doğru static routludur. Abonenin de aynı şekilde bu bloğu ağ geçidine (195.xxx.xxx.193) route etmesi gerekmektedir. VLAN ise 102'dir" ...şeklinde. 

Sonicwall > Network > Interfaces
X6 yapılandırması:

Gönderildi : 12/08/2015 20:49

(@birkanurlu)
Gönderiler: 327
Reputable Member

Merhaba, sizin tam olarak ne yapmaya calıstığınızı maalesef ben anlamadım. Gelen Metro'yu Sonicwall'a gireceksiniz sonraki aşamada amacınız nedir? X6 yapılandırmanız doğru bu arada. Gelen internette sorun var mı yok mu öğrenmek için metrodan gelen kabloyu bir bilgisayara takın IP bilgilerinizi manuel olarak girip bir dener misiniz.

Gönderildi : 13/08/2015 15:28

(@farisagalday)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba, sizin tam olarak ne yapmaya calıstığınızı maalesef ben anlamadım. Gelen Metro'yu Sonicwall'a gireceksiniz sonraki aşamada amacınız nedir? X6 yapılandırmanız doğru bu arada. Gelen internette sorun var mı yok mu öğrenmek için metrodan gelen kabloyu bir bilgisayara takın IP bilgilerinizi manuel olarak girip bir dener misiniz.

Merhaba, ilgiliniz için teşekkür ederim hocam.

Durumu şu şekilde anlatayım; gelen metro hattı sonlandırılarak Sonicwall cihazına bağlandı. Metro hattını kullanarak internete çıkış sağlayabiliryorum. Hatta diğer bilgisayarımdan şu anda metro hattını kullanıyorum ki bir sıkıntı olduğunda haberdar olayım. Velhasılı kelam, benim amacım ise; metro hat ile aldığımız 8 bloklu IP adreslerini istediğim makinada kullanabilmek. Sonicwall konusunda çok az bilgiye sahip olduğum için bildiğim veya mantıklı gelen tüm yolları denedim. Ama konu hala benim açımdan askıda...

Örnek 1 : Sunucumun birinde; Plesk Panel veya Web Server kullanarak, elimde bulunan tüm internet sitelerini yayınlamak.

Örnek 2 : Son kullanıcılarımıza sağladığımız hizmet ile ilgili, gelen istek ve giden isteklerin atadığım IP adresi üzerinden yapılmasını sağlamak.

Sonuç : İnternet sitelerimi 89.xxx.xxx.26 IP adresi kullanarak yayınlayıp, son kullanıcı istek ve cevaplarının da 89.xxx.xxx.27 IP adresinden trafiği sağlamak.

Eksik veya anlatamadığım bir nokta varsa bana soru/sorularınızı yöneltirseniz sevinirim.

Teşekkürler... 

Gönderildi : 13/08/2015 16:25

(@birkanurlu)
Gönderiler: 327
Reputable Member

Teşekkür ederim konuyu gayet iyi anladım fakat daha önce blok IP deneyimim olmadığı ve çalışma mantığı konusunda bilgim olmadığı için sizi yanlıs yönlendirmek istemiyorum.

Fakat şunu deneyebilirsiniz, 89.xx.xxx.26 için bir tane WAN interface olusturun. (Eğer Gateway ve Subnet bilgilerini bilmiyorsanız IP Assignment'ı önce DHCP olarak seçin ve cihazın alacağı bilgileri not edin) sonra da IP Assignmnet'ı Static olarak seçin ve elle doğru bilgileri girin.

Sonrasında, Netwrok-Routing sayfasından Add ile yeni bir politika oluşturun. Source kısmına içeride 192.168.0.X ile dolaşan cihazın IP'sini, Destination Any, Service Any, Gateway ise 89.xx.xxx.26 için oluşturduğunuz bacağın Default Gateway, Interface 89.xx.xxx.26 için oluşturduğunuz bacağı seçin metric kısmına da 1 yazıp kaydedin ve durumu izleyin bakalım.

Tabi tüm bunları yapabilmek için metro switch'ten birden fazla cıkıs alıyor olmanız gerekiyor.

Gönderildi : 13/08/2015 20:07

(@farisagalday)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim konuyu gayet iyi anladım fakat daha önce blok IP deneyimim olmadığı ve çalışma mantığı konusunda bilgim olmadığı için sizi yanlıs yönlendirmek istemiyorum.

Fakat şunu deneyebilirsiniz, 89.xx.xxx.26 için bir tane WAN interface olusturun. (Eğer Gateway ve Subnet bilgilerini bilmiyorsanız IP Assignment'ı önce DHCP olarak seçin ve cihazın alacağı bilgileri not edin) sonra da IP Assignmnet'ı Static olarak seçin ve elle doğru bilgileri girin.

Sonrasında, Netwrok-Routing sayfasından Add ile yeni bir politika oluşturun. Source kısmına içeride 192.168.0.X ile dolaşan cihazın IP'sini, Destination Any, Service Any, Gateway ise 89.xx.xxx.26 için oluşturduğunuz bacağın Default Gateway, Interface 89.xx.xxx.26 için oluşturduğunuz bacağı seçin metric kısmına da 1 yazıp kaydedin ve durumu izleyin bakalım.

Tabi tüm bunları yapabilmek için metro switch'ten birden fazla cıkıs alıyor olmanız gerekiyor.

İlginiz ve tavsiyeniz için teşekkür ederim hocam. Ama hâlâ bir sonuca varamadım.

Konu günceldir, takip ediyor ve yardımlarınızı bekliyorum. 

Gönderildi : 17/08/2015 14:38

Paylaş: