Forum

SonicWall TZ200 ve ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SonicWall TZ200 ve 3 DSL bağlantısıyla Load Balancing

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
594 Görüntüleme
(@YavuzAlabayirli)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Öncelikle network konusunda uzman olmadığımı belirtmek isterim. 1 haftadır üzerinde uğraşıyorum sonunda pes ettim ve bu bayram günü bile arayabileceğim her türlü yardım kaynağını kullanıyorum.

3 adet 4 mbit DSL bağlantısı olan bir iş yeri için bu 3 dslden 2 sini VOIP trafiği için birleştirmek istiyorum. Bundaki amacımız voip trafiğinin ileride yoğun olabileceğini düşündüğümüzden en azından upload değerini mümkün olabileceğinden daha yukarı çekebilmek. Bu arada şirketin lokasyonundan dolayı GDAT veya Metro Ethernet gibi seçeneklerimizin olmadığını belirtmek isterim.

Düşündüğüm konfigürasyonu aşağıdaki resimde çizmeye çalıştım:

topoloji 

Amacım dediğim gibi 2 DSL üzerinden voip trafiğini geçirmek. Diğer dsl'den de kullanıcılar için internet çıkışını yapmak. Kullanıcılar 10.0.0.247 deki SIP Servera register olup dışarıya telefon açabilecekler.

İlk yaptığım denemelerde SonicWall'da SIP Server için 192.168.1.11 ve 192.168.1.19 şeklinde iki tane address object tanımladım. Tabi bide asıl LAN IP'sini (10.0.0.247). Ardından aşağıdaki gibi NAT policyler tanımladım.Bu arada her DSL Router kendi içinde PPPoE ile DSL bağlantısı kuruyor ve 192.168.1.11 ile 192.168.1.19 IPlerine 5060 ile 22 portlarını forward etmesi için ayarlandı.

VOIP 1 için

Source                                  Destination                                             Service

Any              Original              192.168.1.11            10.0.0.247               22,5060              Orginal

10.0.0.247    192.168.1.11       Any                          Original                  Any                    Original

VOIP 2 için

Source                                  Destination                                             Service

Any              Original              192.168.1.19            10.0.0.247               22,5060              Orginal

10.0.0.247    192.168.1.19       Any                          Original                  Any                    Original

Bu tanımlamaları yaptığımda DSL Routerlardan 192.168.1.17 olana  artık 80 portu üzerinden ulaşamamaya başladım. Diğerine ulaşabiliyorum. Bu sorunumun birinci kısmı.

İkinci kısmında ise asıl olay yatıyor. VOIP trafiği için Sonicwall da hangi Load Balancing ayarını yapmam gerekiyorki outbound trafiğimin Bandwidth'imi arttırabileyim.

Forumda SonicWall ile ilgili bilgili oldukça bilgili arkadaşlar olduğunu gördüğümden son çare olarak yazmaya karar verdim. Her türlü yardımınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler, herkese iyi bayramlar.

Gönderildi : 28/11/2009 20:17

(@mustafaakcin)
Gönderiler: 218
Reputable Member

Mehaba Yavuz Bey,

Öncelikle detaylı açıklama için teşekkür ederiz.. Benim yapınız ile ilgili bir kaç önerim var.. SonicWALL TZ 200 üzerindeki firmware 5.5.1 olduğundan emin olun. Bu firmware sayesinde 2 den fazla WAN özelliğine sahip olacaksınız. Böylelikle DSL cihazlarınızı Bridge mode alıp Sonicwall WAN Interface'lerini PPPOE yapmanızı  önereceğim. Bu aşamadan sonra ister Protokol ister IP tabanlı PBR ( Policy Base Routing ) uygulayarak yönlendirmeleri yapabilirsiniz.Bununla ilgili dökümanı yayınlamıştım.. İsterseniz bir inceleyin.. Sizin şu anki yapınızla gelen sorunlarda ortadan kalkacaktır.

http://www.cozumpark.com/blogs/gvenlik/archive/2009/01/17/sonicwall-nsa-7500-kurulumu-ve-policy-base-routing.aspx

Sorununuz devam ederse aşağıdaki numaralardan bana ulaşabilirisiniz.. Cep Numaramı 'da özelden gönderiyorum..

Teşekkürler,

Görüşmek üzere..

Mustafa Akçin

0212 454 60 00 / 1005

Gönderildi : 01/12/2009 11:39

Paylaş: