Forum

Başlangıç i...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Başlangıç için yol haritası

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
363 Görüntüleme
(@AlperMit)
Gönderiler: 19
Eminent Member
Konu başlatıcı

İyi günler, 

Bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim. Bu yaz yazılım stajı yapacağım şirkette sharepoint&bi departmanında görev alacağım ancak sharepoint tecrübem yok, staja başlamadan sharepoint i kurcalamak bi seviyede öğrenmek istiyorum. Elimde sharepoint yazılımı yok, visual studio var ve kullanıyorum, onun (ve tabi programlama bilgimin) faydası olur mu? yoksa sharepoint i mi edimem gerekir?

teşekkürler. 

Gönderildi : 03/07/2012 19:43

(@UgurKara)
Gönderiler: 39
Trusted Member

Merhaba,

Sharepoint'in Foundation versiyonunu download edip kurabilirsin. Ücretsizdir. VS'da SP için uygulama yapabilirsin. İyi çalışmalar

Gönderildi : 03/07/2012 19:57

(@AlperMit)
Eminent Member
Konu başlatıcı

sharepoint foundation ı indirdim ancak server 2008 sp2 ve sonrası sistem istiyor (win7 kullanıyorum), farklı bir optimizasyon var mı?

Gönderildi : 03/07/2012 21:35

(@serkankonak)
Gönderiler: 1339
Noble Member

Sharepoint Foundation ve Server ailesi windows 2008 Server üzerinde çalışırlar. Windows 7 de kullanılabilen ve sadece development için ayrı bir kurulum vardır. Şuradan ayrıntıları inceleyebilirsiniz.

Windows 2008 Server üzerinde development kurulumu yapacaksanız onun içinde aşağıdaki çözümpark makalesini okuyabilirsiniz. 

http://www.cozumpark.com/blogs/sharepoint/archive/2010/07/04/ad-m-ad-m-sharepoint-2010-development-makinesi-kurulumu.aspx

Ancak Windows 2008 Server üzerinde developer olarak çalışmak isterseniz illa bu şekilde kurmak zorunda değilsiniz.Normal kurulumu gerçekleştirip normal sürümler üzerinde de geliştirme yapabilirsiniz. 

Sharepoint & BI Departmanında çalışmanızdan ötürü sharepoint ile beraber sharepointin BI özelliklerinden de yararlandığınızı düşünürsek tavsiyem zaten normal sürüm kurulumu yapmanızdır. Visual studio ya gelince, evet faydası olur, visual studio üzerinde zaten Sharepoint geliştirmeleri için tool lar mevcut. Web part ve benzeri custom geliştirmeler yapmak isterseniz rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 04/07/2012 01:25

(@AlperMit)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Yorumlarınız için teşekkürler 🙂 

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ee554869.aspx  de the WCF Hotfix for Microsoft Windows un kurulması gerektiği yazıyor ancak kurmak istediğimde "the update is not applicable to your computer" hatası alıyorum, sanıyorum mecburen win server kuracağım?

Bu durumda win server 8 beta için yorumlarınız ne olur? Dreamspark'ta gördüm denemeye değer mi?

Gönderildi : 04/07/2012 02:26

(@serkankonak)
Gönderiler: 1339
Noble Member

Yenilikçi bir bakışla denemek istiyorsanız tavsiye ederiz tabiki, ancak garantici bir bakışla çalışmak isterseniz windows 2008 Server r2. Malum yeni sistemlere geçiş zaman alan bir durum firmalarda. Çalıştığınız firma da bu yönde eğilim mevcut ise Windows 8 Server ile çalıştırın Yani kısaca bu durumu ancak siz analiz edebilirsiniz 🙂

Gönderildi : 04/07/2012 03:51

Paylaş: