Forum

KB2493987 + SBS 200...

Bildirimler
Hepsini Temizle

KB2493987 + SBS 2008 + Sharepoint Sorunu

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
806 Görüntüleme
(@ozgur.tahsin)
Gönderiler: 35
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

Konuyu buraya mi SBS kismina mi acmam gerekti emin degilim ama esas problem sharepoint uzerinde oldugundan burdan sormak istedim. Bu sabah SBS 2008 yuklu bir server e KB2493987 yaptik, restart sonrasi tum servisler tamam gozuksede sharepoint / companyweb e baglanmak istedigimizde " Couldnot connect to configuration database hatasi aldik. KB ile ilgili sayfayi gozden gecirdigimde Sharepoint configuration wizard in tekrar calistirilmasi gerektigini gordum. Konfigurasyon u denedigimde ise 2 adim olan database kisminda hata dondurdu.

Configuration Failed.

An Exception of type System.Data.SQLClient.SQLException was thrown. Additional information : Can not find the object Proc_dropSiteMap2, because it doesnot exist or you dont have permission.

Konfigurasyon yapmaya calistigim kullanici sharepoint owner gurubuna da dahil. Web den konuyu arastirdigim zaman benzer problemlerin ayni guncelleme ile yasandigi we psconfig -cmd upgrade -inplace b2b -wait -force komutunun sorunu giderdigini gordum fakat bende yine calismadi. Islem esnasinda No Connection string to a WSS Configuration hatasi ile islemi sonlardirdi.

SQL Management Studio ya baktigim zaman aranan database i orda gorebiliyorum ( yan tarafinda Single User yazili olarak)

Windows Internal Database servisi ni calisir drumda goruyorum. Daha once benzer problemler yasayan oldu mu aranizda ? ozellikle de bu guncelleme ile ilgili . Simdiden tesekurler.

Event Viewer Hatalari daAsagidaki gibidir.

The description for Event ID 8128 from source MSSQL$MICROSOFT##SSEE cannot be found. Either the component that raises this event is not installed on your local computer or the installation is corrupted. You can install or repair the component on the local computer.

If the event originated on another computer, the display information had to be saved with the event.

The following information was included with the event:

xpstar90.dll

2005.90.5000

xp_instance_regread

The specified resource type cannot be found in the image file

Event ID 100

Configuration of SharePoint Products and Technologies failed. Configuration must be performed in order for this product to operate properly. To diagnose the problem, review the extended error information located at C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Web Server Extensions\12\LOGS\PSCDiagnostics_11_18_2011_12_21_58_787_108118321.log, fix the problem, and run this configuration wizard again.

Event ID 5586

Unknown SQL Exception 15151 occured. Additional error information from SQL Server is included below.

Cannot find the object 'proc_dropSiteMap2', because it does not exist or you do not have permission.

Event ID 104

Failed to create the configuration database.

An exception of type System.Data.SqlClient.SqlException was thrown. Additional exception information: Cannot find the object 'proc_dropSiteMap2', because it does not exist or you do not have permission.

System.Data.SqlClient.SqlException: Cannot find the object 'proc_dropSiteMap2', because it does not exist or you do not have permission.

at System.Data.SqlClient.SqlConnection.OnError(SqlException exception, Boolean breakConnection)

at System.Data.SqlClient.TdsParser.ThrowExceptionAndWarning(TdsParserStateObject stateObj)

at System.Data.SqlClient.TdsParser.Run(RunBehavior runBehavior, SqlCommand cmdHandler, SqlDataReader dataStream, BulkCopySimpleResultSet bulkCopyHandler, TdsParserStateObject stateObj)

at System.Data.SqlClient.SqlCommand.RunExecuteNonQueryTds(String methodName, Boolean async)

at System.Data.SqlClient.SqlCommand.InternalExecuteNonQuery(DbAsyncResult result, String methodName, Boolean sendToPipe)

at System.Data.SqlClient.SqlCommand.ExecuteNonQuery()

at Microsoft.SharePoint.Utilities.SqlSession.ExecuteNonQuery(SqlCommand command)

at Microsoft.SharePoint.Administration.SPDatabase.GrantStoredProcedureAccess(String role, String storedProcedure, SqlSession session)

at Microsoft.SharePoint.Administration.SPConfigurationDatabase.CreateContentSafeStoredProcedureRole(SqlSession session)

at Microsoft.SharePoint.Administration.SPConfigurationDatabase.CreateContentSafeStoredProcedureRole()

at Microsoft.SharePoint.Administration.SPFarm..ctor(SPConfigurationDatabase configDb)

at Microsoft.SharePoint.Administration.SPConfigurationDatabase.RegisterDefaultDatabaseServices(SqlConnectionStringBuilder connectionString)

at Microsoft.SharePoint.Administration.SPConfigurationDatabase.Provision(SqlConnectionStringBuilder connectionString)

at Microsoft.SharePoint.Administration.SPFarm.Create(SqlConnectionStringBuilder configurationDatabase, SqlConnectionStringBuilder administrationContentDatabase, IdentityType identityType, String farmUser, SecureString farmPassword)

at Microsoft.SharePoint.PostSetupConfiguration.ConfigurationDatabaseTask.CreateOrConnectConfigDb()

at Microsoft.SharePoint.PostSetupConfiguration.ConfigurationDatabaseTask.Run()

at Microsoft.SharePoint.PostSetupConfiguration.TaskThread.ExecuteTask()

Gönderildi : 18/11/2011 17:59

(@selahattinsadoglu)
Gönderiler: 826
Prominent Member

Merhaba,

1.Yönetici olarak komut satırını açınız.
2.Path olarak C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Web Server Extensions\14\BIN buraya gidiniz.
3.PSConfig.exe -cmd upgrade -inplace b2b -force -cmd applicationcontent -install -cmd installfeatures   bu komutu çalıştırınız.

Sonra tekrar Sharepoint configuration wizard tekrar çalıştırınız.

Bunların dışında ayrıca http://blogs.technet.com/b/sbs/archive/2010/06/18/companyweb-and-sharepoint-central-admin-not-accessible-after-installing-kb983444.aspx

buradakileri de deneyebilirsiniz.

Saygılar,

Gönderildi : 19/11/2011 00:44

(@ozgur.tahsin)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

Yukarıdaki komutu denemiş olmama rağmen yine ayni hatayi aliyorum 

An Exception of type System.Data.SQLClient.SQLException was thrown.
Additional information : Can not find the object Proc_dropSiteMap2,
because it doesnot exist or you dont have permission.

Link üzerinden gitdim ama malesef ben ordaki arkadaşlar kadar şansli çıkmadım, technet uzerinde KB983444 ve   KB2493987 ilgili bütün forum başlıklarına girdim bir çoğunda konunun microsoft a aktarildigi security patch nedeni ile oluşan bir problem oldugundan microsoft tarafindan sorunun ücretsiz giderildigi yazıyor fakat nerdeyse her ticket de farkli bir çözüm var. Bu sabah itibari ile geldigim nokta dünkü duruma göre biraz daha parlak , en azından şu an admin panel e girebiliyorum. Tam olarak toparlayabilirsem detayli olarak burda da cevabını yazarim.

Tekrardan Teşekürler[:)]

Gönderildi : 19/11/2011 15:11

(@selahattinsadoglu)
Gönderiler: 826
Prominent Member

Merhaba,

Benim  tavsiyem öncelikle (belirtmemişsiniz ama) database farklı makina üzerindeyse öncelikle her iki tarafta windows firewall ayarlarınızı kontrol ediniz.Ayrıca bunun için ;

telnet SQLSERVERIP 1433  

ile bağlantıyı test ediniz.Eğer burada problem yoksa o zaman aldığınız log içinde de belirtildiği gibi SQL Server user permission ile ilgili bazı yerlerde ayarlarda hata olabilir.Bunları tekrar gözden geçirmeni gerekiyor.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/ee662513.aspx   

buradan bakabilirsiniz.

- DOMAIN\selahattin - Bu benim domain hesabım.Bu hesap ile SQL Server sunucuya login oluyorum.Bu kullanıcının
sizinde aynı şekilde SQL Server makinanın local administrators grubu içerisinde olması gerekiyor.
- DOMAIN\SQLsvc - SQL Server servis kullanıcısı.
- DOMAIN\SPadmin - Bu kullanıcıda aynı şekilde local administrators üyesi olması gerekiyor.
Ve ayrıca SQL server database üzerinde de "dbcreator" ve "securityadmin" haklarına sahip olması gerekiyor.

Son olarak regedit altından;

HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Shared Tools\Web Server Extensions\12.0\Secure\ConfigDB  bu anahtara gelin.Orada Connection string için dsn anahtarı olması gerekiyor.Yoksa manuel olarak tekrar ekleyiniz.

String adı : dsn

Value: Data Source=<db server name>;Initial Catalog=<config db name>;Integrated Security=;Enlist=False

sonra tekrar sharepoint configuration wizard tekrar çalıştırınız.

Saygılar,

Gönderildi : 19/11/2011 15:52

(@ozgur.tahsin)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

MSSQL ayni makinede , başka herhangi bir makine soz konusu degil. Linkdeki technet post unu da gözden geçirmiştim , management studio ile

np:\\.\pipe\MSSQL$Microsoft##SSEE\sql\query baglanmaya çalıştığım zaman baglanti alabiliyorum , konfigurasyon yapmaya çalıştıgım hesap kendi hesabim, domain admin dışında lokal admin yetkisi de var , SQL üzerinden baktıgımda da soz konusu yetkilere sahip .

Registy altindaki connection string e bakmamıştım ama bugun itibari ile sharepoint ve company web sayfalari tekrar hayata döndü. İzlediğim yol aşagıdaki şekilde. 

"An exception of type System.Data.SqlClient.SqlException
was thrown. Additional exception information: Cannot find the object
'proc_dropSiteMap2', because it does not exist or you do not have
permission " hatasından sonra 
Program
Files\Common Files\Microsoft Shared\Web Server Extensions\12\TEMPLATE altındaki SQL dizinini bir onceki güne ait olan shadow copy ler ile değiştim.

psconfig i tekrar çalıştırdıgımda bu kez "no connection string forund to WSS database" hatası aldim , bu aşamada registry ye bakmam gerebilirdi aslinda ama pek fazla (hiç) sharepoint bilgim olmadıgından malesef o kısım gözden kaçti! [:^)] . Son yapılan guncellemeyi kaldirip microsoft üzerinden tekrar download edip manuel kurdum, daha sonra sharepoint kurlumunu repair etdim.

psconfig i tekrar çalıştırdıgımda bu kez database için olan ikinci adımı geçtim fakat virtualdirectories altinda wb.config dosyasını bulamadigi için 6 adımda hata aldim! (IIS). Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Web
Server Extensions\12\TEMPLATE\LAYOUTS
altındaki webconfig dosyasını alip wwroot altindaki dizine kopyaladim. ( bu aşamada en azından admin panel e web üzerinden giriş yapılıyor. 

IIS altındaki mevcut share point sitesini durdurup rename etdim . psconfig i tekrar çalıştırdıgımda ensonunda sharepoint tekrar iis altında gelmiş, companyweb 80 portundan taleplere cevap veriyordu. Son zamanlarda update sonrası yaşadıgım en berbat sorun du diyebilirim ama şu an için herşey tamam gözüküyor. 

Gönderildi : 19/11/2011 21:16

Paylaş: