Forum

Share Point 2010 of...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Share Point 2010 office web App Dokuman yayinlama Hk.

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
453 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Sharepoint 2010 kurulu web app yide kurdum central administration  application management daki servisleri active ettim fakat

excel dosyalarini eski yontem gibi kullaniorum tabiri caizse bu excel dosyasini share point e nasil gomecem ve pc sinde excel olmayan adam bunu nasil gorecek 

normal kitapliga ekle dediginde geliyormus atmis oldugum excel dosyasinda makro calisdigi icin acmiyormus simdi o sorunu nasil asacam 🙂

netsis dll 64 bit lazim sanirsam  dll dosyasi bulamadigindan acmiyor

Gönderildi : 18/11/2011 03:26

(@serkankonak)
Gönderiler: 1339
Noble Member

Makro olan Exceli Sharepoint içinde görüntületemezsiniz.

Gönderildi : 18/11/2011 15:27

(@Anonim)
Konu başlatıcı

emisiniz 3. party biseyi vardir. gerci ariorum ama bulamiyorum bunun yapmamasinin mantigi ne onu anlamadim ..

Gönderildi : 18/11/2011 18:38

(@serkankonak)
Noble Member

Maalesef yok. Sebebi aslen basit. Office web apps ile normal excel arasında kabiliyet farkları var. Office web apps temel olarak office uygulamaları kurulu olmadan office kullanımını browser üzerinde gerçekleştirmek üzere hazırlanmış bir uygulama. Browser üzerinde vba macro işlemlerini yaptırması servisin amacına aykırı. Uygulamanın desteklemediği yapıda bir excelin açılmaması da bunun sonucu. Bir çok nedeni var ancak ilk nedenlerinden birisi güvenlik unsurları. Malum macrolarda güvenlik uyarılarını sürekli alırsınız. Ayrıca A versiyonda yaptığınız bir macro B versiyonda çalışmayabilir. Bunu yaşıyosunuzdur. Böyle tutarsızlıklar Sharepoint üzerinde olan bir web apps de kabul edilemez. Engellenir.Size başka türlü yardımcı olmak isterim. Macro ile ne yaptığınızı anlatırsanız o işlemi Sharepoint üzerinde nasıl yapacağınız konusunda yönlendirebilirim. Sharepoint kabiliyetleri macrolardan çok çok üstündür.

Gönderildi : 18/11/2011 21:27

(@Anonim)
Konu başlatıcı

valla cok iyi olur soyle birsey deniyorum

netsis erp programindan raporlar alip excel e atiyoruz excelden netsis in sql ine baqlanip verileri cek diyoruz ve sql serverdan istedigimiz tablari ekrana dokuyor.

benim icin verilerin excel e dokulmesi o kadar onemli degil verileri istedigim sekilde gosterebilmem yeterli aslinda raporu alayimda nasil olursa olsun 🙂

Gönderildi : 19/11/2011 13:36

(@serkankonak)
Noble Member

Hemen bir kaç çözüm önerelim;

1- Sharepoint üzerinde veri bağlantı kitaplığı açın.( Kitaplıklar içerisindedir.)

2- Excel açıp normal bir şekilde tablolarınızı SQL üzerinden bağlayın. Normal bir işlem bu.

3- Bağladıktan sonra Excel bağlantılara girip bağlantıyı ver diyerek bağlantıyı kaydetme yeri olarak Sharepointteki veri kitaplığınızın adresini gösterin bu bağlantı dosyasını oraya kaydetsin.

4- Central admin den excel services app e girip güvenilir veri bağlantıları sekmesinden ilgili kitaplığın adresini girerek oradaki bağlantılara güvenmesini saplayın.( Bunu yapmazsanız zaten excel açılırken uyarı alırsınız.)

5- Bundan sonra bu bağlantı dosyasını kullanarak istediğiniz gibi SQL verilerinizi excele çekip istediğiniz gibi pivot table lar oluşturabilir ve Sharepointte yayınlayabilirsiniz.

Böylece hem SQL bağlantısı kurdurmuş olursunuz hem de SQL deki datalarına bağlantı güvenliği Sharepoint tarafından yönetileceğinden SQL veri tabanınızda her bağlanacak kullanıcya yetki vererek güvenlik açığı oluşturmamış olursunuz.

Diğer yöntemde Power Pivottur. Microsoft' un iş zekası çözümlerindendir. Powerpivot for Sharepoint ve Powerpivot for Excel Add in olarak araştırırsanız çok faydalı şeyler göreceksiniz. Makrolara ihtiyacınız asla olmayacak bu yöntemler ile.

Gönderildi : 19/11/2011 18:10

(@Anonim)
Konu başlatıcı

hocam denicem bakalim tekrardan sharepoint felan kurmam gerekecek pzrtesi demo olsun die deniordum 😀 nese gene kuraris yapcak bis iyok

Gönderildi : 20/11/2011 05:49

Paylaş: