Forum

Microsoft SharePoin...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Microsoft SharePoint Kurulum ve yapılandırma

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,058 Görüntüleme
(@DenizASLAN)
Gönderiler: 808
Noble Member
Konu başlatıcı

merhabalar;

şirketimizde kurum içi dökumanları takibi ve tartışma panoları gibi özelliklerini kullanmak için sharepoint kurulumunu düşünüyorum.

1- Sharepoint lisanslama gerektirir mi?
2- DC 2003 SBS, elimde Win 2008 Ent. R2 var, üzerine kurulum yapabilir miyim? DC üzerine kurulması şart mıdır?
3- Sharepoint 2010 Türkçe dil desteği var mıdır?
4- Office lisanlarım 2003 için, Sharepoint 2010 kurunca office vers. 2010 mu kullanmam gerekecek.
5- Sharepoint 2010 için kurulum ve kullanım için şu makaleler ile yapabilirsin dediğiniz linkleri paylaşabilir misiniz?
6- ben sharepoint üzerinde var olan özellikleri kullanmak istiyorum sadece, kod bilgisi olmazsa olmaz mıdır?

Teşekkürler

Gönderildi : 10/10/2011 20:25

(@DenizASLAN)
Noble Member
Konu başlatıcı

çok mu zor sordum, cevap mı çok uzun, yoksa çok mu mantıksız sordum anlayamadım, kimse cevap vermiyor 🙁

Gönderildi : 12/10/2011 02:02

(@serkankonak)
Gönderiler: 1339
Noble Member

merhabalar;

şirketimizde kurum içi dökumanları takibi ve tartışma panoları gibi özelliklerini kullanmak için sharepoint kurulumunu düşünüyorum.

1- Sharepoint lisanslama gerektirir mi? Sizin bahsettiğiniz kullanım için Sharepoint Foundation 2010 yeterli görünüyor. Sharepoint Lisansı gerektirmez.Ücretsiz üründür. Server ailesi lisanslanır. Ancak sizin için dediğim gibi foundation yeterli.
2- DC 2003 SBS, elimde Win 2008 Ent. R2 var, üzerine kurulum yapabilir miyim? DC üzerine kurulması şart mıdır? win2008 r2 sisteminize kurabilirsiniz. DC üzerine kurulma şartı yoktur.
3- Sharepoint 2010 Türkçe dil desteği var mıdır?. Sharepoint 2010' un 80 den fazla dil desteği vardır. Türkçe de desteklediği dillerdendir.
4- Office lisanlarım 2003 için, Sharepoint 2010 kurunca office vers. 2010 mu kullanmam gerekecek. Hayır böyle bir zorunluluk yoktur. 2 si birbirinden farklı ürünlerdir. Sadece Sharepoint 2010 ile Office entegrasyonları office 2007 ve 2010 sürümlerinde daha fazladır. Menülerde bile Sharepoint ile ilgili sekmeler görünür. 2003 de bu entegrasyon daha düşüktür tek fark budur.
5- Sharepoint 2010 için kurulum ve kullanım için şu makaleler ile yapabilirsin dediğiniz linkleri paylaşabilir misiniz? Çözümpark makaleler bölümünü inceleyiniz.
6- ben sharepoint üzerinde var olan özellikleri kullanmak istiyorum sadece, kod bilgisi olmazsa olmaz mıdır? Kod bilgisi gerektirmez. Hem üzerinde gelen durumlarda hem üzerinde olmayan ama kendinizin geliştirmek istediğiniz durumlar da da kod bilgisi zorunluluğu yoktur. Yazılımcı olmanız şart değildir.

Teşekkürler Rica ederiz 🙂

Not: Geç cevap vermemizin sebebi soru gözümden kaçmış.Diğer arkadaşlarda görmemiş olabilirler. Yoksa sorularınız Sharepoint kullanmak üzere niyetlenmiş birisinin sorabileceği en doğru sorular.

Gönderildi : 12/10/2011 03:03

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

Merhaba; bildiğim kadarı ile sharepoint için bir lisans gerekmiyor,developer edition için belki gerekebilir fakat bu sharepointi geliştirmen kod yazman anlamına gelir ki sen standart olarak kullanmak istiyorsun. sharepoint sbs2003 enterprise edit. üzerinde cdler arasında geliyor. sharepoint2010 kurduğunda office için 2010 kullanmana gerek yok, öyle bir zorunluluk yok yani, 2007 ile de uyumlu çalışıyor. kurulum için forum üzerinde bir araştırma yaparsan bir kaç makaleye rastlayabilirsin. iyi çalışmalar

http://www.cozumpark.com/blogs/sharepoint/archive/2009/02/23/ad-m-ad-m-sharepoint-2007-kurulum-ve-konfigurasyon.aspx

Gönderildi : 12/10/2011 03:04

(@emrebalci)
Gönderiler: 367
Reputable Member

Sharepoint 2010 ücretli bir ürün ve lisans gerektirir. Sadece foundation versiyonu gerektirmez. Onunda şartı Windows 2008 Server olması gereklidir. 

Gönderildi : 12/10/2011 03:40

(@DenizASLAN)
Noble Member
Konu başlatıcı

Serkan hocam, Davut hocam ve Emre hocam cevaplarınız için çok çok teşekkür ediyorum, iki gündür makaleleri okudum ve okumaya devam ediyorum, çok anlaşılır makaleler ortaya çıkmış emeğinize sağlık...

Windows 2008 R2 enterprise x64 üzerine üzerine Sharepoint 2010 kurmaya karar verdim, fakat Serkan hocamızında belirttiği gibi, office 2007 ve office 2010 vers. bu ürünle tam entegre gözüküyor, gerekirse office 2010 alımına gideceğiz, ISO kalite belgelerinin alımında etiketlerin kullanımı sadece office üst sürümlerde olan bir özellik, kod bilgisi okuduğum makalelerde pek göremedim, access de kullandığımız komutlara rastladım, onlara da hakimim.

Gönderildi : 12/10/2011 12:22

(@umutunal)
Gönderiler: 45
Trusted Member

Serkan hocam, Davut hocam ve Emre hocam cevaplarınız için çok çok teşekkür ediyorum, iki gündür makaleleri okudum ve okumaya devam ediyorum, çok anlaşılır makaleler ortaya çıkmış emeğinize sağlık...

Windows 2008 R2 enterprise x64 üzerine üzerine Sharepoint 2010 kurmaya karar verdim, fakat Serkan hocamızında belirttiği gibi, office 2007 ve office 2010 vers. bu ürünle tam entegre gözüküyor, gerekirse office 2010 alımına gideceğiz, ISO kalite belgelerinin alımında etiketlerin kullanımı sadece office üst sürümlerde olan bir özellik, kod bilgisi okuduğum makalelerde pek göremedim, access de kullandığımız komutlara rastladım, onlara da hakimim.

SharePoint 2010 Office 2007 ile uyumlu ancak Office 2010 ile tam entegre çalışmaktadır, bu yüzden Office 2010 kurmanızı tavsiye ederim, bizde yeni kurulum yaptık ve office 2010 kullanıyoruz.

Gönderildi : 13/10/2011 12:51

(@DenizASLAN)
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, aynı konu üzerindenn devam etmek istedim...

SharePoint 2010 Foundation kurulumu için

1- Windows 7 üzerinde kurulum yapmak için hangi yazılımlar gerekiyor, SQL, IIS, .net vb. ayrıca bunları indirebileceğim linkleri yazabilir misiniz?

2- Windows Server 2008 R2 üzerine Foundation kurulumu için, yüklemem gereken compenentler hakkında yardımcı olabilir misiniz?

teşekkürler

Gönderildi : 19/12/2011 00:13

(@serkankonak)
Noble Member

Windows 7 üzerinde kullanım genelde  Developerlar tarafından tercih edilir.. Böyle bir niyetiniz var ise şuradan inceleyebilirsiniz. Product kısmı windows 2008 Server üzerinde olmasını öneririm. Sharepoint 2010 setup ı  çalıştırdığınız da gelecek olan ekran da  Install All Prerequisites linkini kullanarak gerekli olan tüm componentleri Sharepoint 2010 tarafından kurulmasını sağlayabilirsiniz. İşinizi kolaylaştıracaktır.

Gönderildi : 19/12/2011 00:43

(@DenizASLAN)
Noble Member
Konu başlatıcı

Serkan hocam teşekkür ederim cevabınız için;

Server 2008 R2 üzerine Sp1 geçip kurmaya çalışacağım. IIS tarafımda birşey yapmam gerekmiyor değil mi?

Gönderildi : 19/12/2011 01:21

(@serkankonak)
Noble Member

Hayır yapmanıza gerek yok. IIS ' in gereksinimlerini de kuracak dediğim link ile. Herhangi bir sorun olursa size bilgi mesajı da verecektir. Rica ederim.

Gönderildi : 19/12/2011 02:45

Paylaş: