Forum

kişi yada grup list...

Bildirimler
Hepsini Temizle

kişi yada grup listeleri için, nasıl görünüm oluşturabilirm?

17 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
567 Görüntüleme
(@GulayDik)
Gönderiler: 28
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhaba

ben aktif directoryden aldıgım grup or person olarak olusturdugum listedeki  veriler için  wievda gruplama yapıp gorunum  oluşturamıyorum,

nasıl yapabilirim yardımcı olabilirmisiniz?

Gönderildi : 14/09/2011 20:08

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

eğer yanlış anlamadıysam siz saved query oluşturmak istiyorsunuz, doğrumudur?

Gönderildi : 16/09/2011 14:43

(@serkankonak)
Gönderiler: 1339
Noble Member

AD den çektiğiniz veriler MS SQL Sharepoint veritabanınızda user profile veritabanında saklanır. Buradan verileri dış veri olarak bağlayıp view oluşturabilirsiniz.

Gönderildi : 16/09/2011 21:16

(@GulayDik)
Eminent Member
Konu başlatıcı

teşekkürler...

Gönderildi : 20/09/2011 11:59

(@GulayDik)
Eminent Member
Konu başlatıcı

ben  kişi yada gruptan oluşturulan listeleri  view gosteremiyorum  gorunum ayarlarında AD.den  alınan maili gostermıyordu. dış verilerden alacagımı ogrendım teşekkurler

Gönderildi : 20/09/2011 12:03

(@celil.mayaoglu)
Gönderiler: 38
Eminent Member

Serkan Bey Merhaba,

&via=mupload&newlp=1#

Firmanın Active Directory'sinden kişileri ben de otomatik çekmeyi beceremedim doğrusu yeni olmama rağmen bir çok yeri araştırdım, dışarıdan 3.parti uygulama kurularak yapmanın mümkün olduğunu belirten yabancı kaynaklar da elime geçti ama buna gerek olmamalı bence diye düşünürken bu sayfayı gördüm.

Firmadaki kişilerin kayıtlı olduğu Active Directory'yi sorumlusu olan arkadaş güncelleyecek, kayıtlı kişilerin cep telefonlarını, mail adreslerini, ev adreslerini kısaca tüm kişisel bilgilerini olduğu gibi kaydedecek İnsan Kaynaklarından bilgileri alarak. Mantıken bu işlem bir kerede olacak.

Yukarıda linkini verdiğim arayüzdeki gibi kişileri olduğu gibi Sharepointe çekmek istiyorum, bu kişiler üzerinde yetkiler koyabilmeyi düşünüyorum, mesela İnsan Kaynakları tüm bilgileri görebilecekken, sıradan personel kişilerden herhangi birinin isim, soyisim, unvan, şirket cep telefonu, masa telefonu, mail adresi bilgileri görebilecek. Bu paragrafta belirttiğimi yapmam benim için kolay.

Asıl mesele ben bu kişileri Active Directory'den nasıl ithal edeceğim? Her yerini kurcaladım açıkçası, belge kitapları içerisinde de başka bir şey göremedim.

Yani aynı portal içerisinde, kişinin resimlerini, işte şirkettekilerin cep telefon numaralarını ya da görev dağılımlarını böyle ayrı ayrı bağlantılar oluşturmak yerine bu şekilde göstermek istiyorum. Senkronize etmenin düzgün sağlıklı yolunu bulamadım malesef.

Misal bir de firmaya her yeni istihdam edilen birini ayrıca benim sharepointe girip AD'den sorgulatıp elle eklemek yerine AD'ye eklenen her bir kişi otomatik olarak Sharepointte kişilere eklenebilmeli ama ben bulamıyorum diye tahmin ediyorum. 

Gönderildi : 18/01/2012 13:44

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Serkan Konak Hocamızın bir makalesi var işinizi görür mü acaba?

İyi çalışmalar.

http://www.cozumpark.com/blogs/sharepoint/archive/2010/08/16/sharepoint-server-2010-nfopath-formlar-nda-user-profile-bilgilerini-a-rma.aspx

Gönderildi : 18/01/2012 14:30

(@celil.mayaoglu)
Eminent Member

Infotpath ile ayrıca uğraşmam gerekiyor muydu ki? Demin senkronizasyon işlemini başarabildim, fakat senkronizasyonu tamamlanmış 16 kullanıcı olduğunu gördüğüm halde listelenmiş halde görüntüleyemiyorum, tek sorunum bu şu an. Bence infopath ile ayrıca uğraşmaya gerek yok diye tahmin ediyorum

Gönderildi : 16/02/2012 19:14

(@serkankonak)
Noble Member

Yok bu başka bir konu user profile ile ilgili bu değil yani aramaya devam 🙂 bulursam başlığı bende gönderirim linki.

Gönderildi : 16/02/2012 19:19

(@serkankonak)
Noble Member

Bu arada listelemekten tam istediğinizi anlatırmısınız?

Şuradaki solutions işinizi görür.

Gönderildi : 16/02/2012 19:25

(@celil.mayaoglu)
Eminent Member

Yönetim Merkezi > Kişiler ve Gruplar kısmına girdiğimde AD'den senkron çekilen kişiler hazır gelmeli, hazır gelenleri de ben elle düzenleyebilirim ya da gruplara üye edebilirim diye düşündüm

Gönderildi : 16/02/2012 19:43

(@celil.mayaoglu)
Eminent Member

Yönetim Merkezi > Kişiler ve Gruplar kısmına girdiğimde AD'den senkron çekilen kişiler hazır gelmeli, hazır gelenleri de ben elle düzenleyebilirim ya da gruplara üye edebilirim diye düşündüm

Kişiler ve Gruplara girildiğinde AD'den senkronize çekilen kişileri veya grupları haızr döksün önüme, imkansız bir şey olmayacağını düşünüyorum, yoksa gene elle kişileri ekleyeceksem bir manası yok yani. 

Gönderildi : 16/02/2012 20:28

(@serkankonak)
Noble Member

Yukarıda kişileri nasıl dokeceğinizin linkini verdim.

User profile kısmını biraz yanlış anlamışssınız. AD User ları zaten user profile olmasa da sharepoint tarafında kullanılırlar. User profile ad userlarının bir takım bilgilerinin çekilmesi, userların profillerini düzenlemeleri gibi bir çok işlevi üstlenen servistir. Önce bunu netleştirelim. Kısaca user profile olmasa da siz AD user ve gruplarını görür ve kullanırsınız.

Siz bence biraz sakince ne yapmak istediğinizi düşünün toparlayın öyle sorun. Sizin tarafınızdan benzer soru farklı başlıklarda ve aslen de farklı işlevler için sorulmuş durumda şuan. Buda kafanızdakini henüz tam toplamadığınız kanısına vardırıyor. Toplayın ve yeni soru açın oradan devam edelim.

Gönderildi : 16/02/2012 20:38

(@celil.mayaoglu)
Eminent Member

Yok ne istediğim kesin ve net, yeniyim belki kavram karmaşasından ötürü de sorunlar oluşmuş olabilir.

Bu kısımdan girip baktığımızda

bu listede gördüğümüz gibi 3 kişi yerine senkronize olarak çekmek istediğim kullanıcıları görmem mümkün mü değil mi? Öncelikle bunu tespit edebilmem gerekecek, sonrasında kalan kısmı sırası zamanı geldiğinde uğraşacağım.

Benim beklentim ikinci görsel url'indeki gibi o liste benim senkron çektiğim 16 kişiyi alt alta listemeliyim. 

Gönderildi : 16/02/2012 20:52

(@serkankonak)
Noble Member

O baktığınız yer farm admin yetkisine sahip olan kullanıcıların alanı. Orada tüm listeyi görmeniz mantık dışı. Kimlerin izni var ise onu görürsünüz. İzin eklerseniz o zaman kullanıcıları görmeye başlarsınız.

Central admin den user profile ' a gidin. Orada kullanıcı profillerini yönet linkine tıklayın search alanına "\" yazıp enterlayın.  Profiller gelecektir. Burada gelen profilleri düzenleyebilirsiniz. Yalnız ad den gelen bilgileri değiştirirseniz, bir sonraki ad sync. zamanı geldiğinde değişikliklerinizin üzerine yazılır. AD den gelen veri alanlarında bunu ifade eden simge vardır.

Gönderildi : 16/02/2012 21:05

(@celil.mayaoglu)
Eminent Member

Hocam dediğiniz gibi bir şey işte benim istediğim.

Şirketteki muhasebeciyi, mühendisi, idari personeli active directory içerisinde bağlı olduğu birime ait oluşturulan gruplara yerleştirildiğinden ayrıca sharepoint içinde bizim grup açmamamızdı asıl amaç.

Bu arada dediğiniz adımı gerçekleştirdiğimde listeleyemedim malesef.

edit: "Domainadı\" biçiminde aratınca listeyebildim. 

Gönderildi : 17/02/2012 11:58

(@serkankonak)
Noble Member

Domain adınız ile sorgulayın. örnek; domain adınız celil.local ise celil diye aratın. Kullanıcı adlarının baş kısmında domain adı olduğundan tüm userlar gelecektir.

Gönderildi : 17/02/2012 17:27

Paylaş: