Sharepoint 2010 İnt...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Sharepoint 2010 İnternet Üzerinden Erişim  

  RSS
OnurKizilkaya
(@OnurKizilkaya)
Üye

Merhaba;

Windos 2008 Server R2 uzerinde calisan Sharepoint 2010 foundation  vardir. Sitemizi olusturduk paylasima acik, ofis icinde hicbir problem olmadan kullaniyoruz hersey yolunda fakat ofis disindan yani internetten siteye baglanmak istiyoruz. Sabit ip miz var, sharepointin kullandigi port 80 sanirim, ben birazkurcalamaya calistim ama beceremedim adım adım yardimci olabilirseniz cok sevinirim;Tesekkurler

 

Onur

Alıntı
Gönderildi : 24/08/2010 15:10
Serkan Konak
(@serkankonak)
Üye

DNS de bir A record belirleyin ornek sharepoint bunun IP si Sharepoint sunucunuz olacak.

Daha sonra Sharepoint Central Admin' de Alternate Access Mapping de hangi web applicationınızı açacaksanız internet ortamına ona ekle diyerek http://sharepoin.domainadiniz.com adresini internet sekmesine girin.

Ayarlarınız doğru ise çalışacaktır.Bu arada ilgili porta dışarıdan gelen istekleri  sharepoint sunucusuna route etmeniz gerekiyor.Bu da yapınız ile ilgili.Firewall router yada modem ile bunu yapabilirsiniz.Sharepoint 80 portunu kullanmak zorunda değil.Her web applicatıon farklı bir port ile açılır.80 bunlardan sadece biri.Buraya kadar herşey düzgün ve hala sorun var ise IIS paneli açın ve siteler altından ilgili siteyi bulun, binding kısmına adresinizi tekrar ekleyin.

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/08/2010 15:24
OnurKizilkaya
(@OnurKizilkaya)
Üye

Serkan Bey Yanitiniz icin tesekkur ederim, dediklerinizi tek tek uygulamaya calistim fakat sonuc alamadim. Simdi sire sirayla neler yaptigimi anlatayim belki yanlisim varsa duzeltirsiniz: (linklerdeki resimlere tekrar tiklarsaniz buyukce gorebilirsiniz)

1- İlk olarak DNS den domian icine yeni A bilgisayar olusturdum,adina sharepoint verdim ip atadim (10.10.10.80)

[URL= http://img713.imageshack.us/img713/8181/dns1x.jp g" target="_blank">http://img713.imageshack.us/img713/8181/dns1x.jp g"/> [/IMG][/URL]

2- Sharepoint Central Adm.--- Alter.Access Mappings-- Add internal URL den sharepoint uzerindeki sitemizi sectim ve  internet secerek http://sharepoint.domainismi.local/  ekledim (domain adimiz xxxx.local seklinde com degil)

[URL= http://img840.imageshack.us/img840/9394/sharepoint1.jp g" target="_blank">http://img840.imageshack.us/img840/9394/sharepoint1.jp g"/> [/IMG][/URL]

3- Firewall da NAT uzerinden 80 e port(sharepoint 80 kullaniyor sanirim)  actim (daha dogrusu denedim yeni aldigimiz  firewall un ayarlari biraz karisik geliyor bana,incelemeniz icin  ss ekledim. (modemimiz bridge durumunda,external firewall kullaniyoruz)

[URL= http://img829.imageshack.us/img829/1020/firewall1.jp g" target="_blank">http://img829.imageshack.us/img829/1020/firewall1.jp g"/> [/IMG][/URL]

Birde routing secenegi var ama daha once yapmadim  yeni ogreniyorum bu
basamakta yanilmis olaiblirim.Bunun icinde ss ekledim belki bana yol
gosterirsiniz.

[URL= http://img833.imageshack.us/img833/9250/routing.jp g" target="_blank">http://img833.imageshack.us/img833/9250/routing.jp g"/> [/IMG][/URL]

4- IIS uzerinden siteyi secip baglamalardan ip sini 10.10.10.80 yaptim.

[URL= http://img178.imageshack.us/img178/8720/iis.jp g" target="_blank">http://img178.imageshack.us/img178/8720/iis.jp g"/> [/IMG][/URL]

 

not : Bunlarin hepsini yaptiktan sonra disaridan http://sabitip:80 seklinde denendiginde acilmadi

not2: suanda sharepoint portalimizda acilmiyor biyerde yanlis yaptim sanirim 🙂

 

Simdiden cok tesekkur ederim , iyi calismalar

 

Onur

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/08/2010 14:40
Serkan Konak
(@serkankonak)
Üye

Alan adınız gerçek bir isim olmalı .com .net .org gibi adreslerden oluşmalı adres size kayıtlı olmalı ve NS kayıtları sizin sunucunuzu işaret etmeli.Access mapping dede aynı şekilde alan adınız bu gerçek isimden oluşmalı.İntranetinizde domain üzerinde istediğiniz gibi isimler açabilirsiniz çalışır ancak internet ortamında çalıştırmak istediğinizde buradaki kurallar devreye girer domain adı size kayıtlı bir ad değilse sizin kontrolünüzde değilse yada olmayan bir isim ise erişim gerçekleşmez.İşin IIS ile internet sitesini nasıl yayınlarım sorusunu bu konudaki uzmanlarına sorarak yardım alın bu konuyu araştırın www.alanadı.com şeklinde erişimi dışardan sağlayabilirseniz işin sharepoint kısmında yardımcı olabiliriz ama önce dışardan gelen istek sharepointe ulaşabilmeli şuan ulaşmıyor.

Ayrıca sabit IP den erişmeye çalışıyorsanız access mapping e adres yerine IP adresinizi yazmanız gerek. http://IPADRESI gibi ... Birde IIS de binding ilgili Site için kontrol edin eğer http:/adresiniz.com isimli bind yoksa siz el ile ekleyin.

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/08/2010 17:15
OnurKizilkaya
(@OnurKizilkaya)
Üye

disardaki bir bilgisayardan internet ile adrese "sabitip:port" mizi yazdigimizda agimizdaki bir cihaza baglanabiliyoruz ( bir olcum cihazi yada kamera sistemi) ..bu yuzden alan adi satin almak gibi bir secenege ihtiyacimizin oldugunu sanmiyorum ,biz sharepointi yayinlamak istemiyoruz, domain kullanicilarinin disaridan baglanmasini istiyoruz sadece, sabitip mize baglanarak sharepoint e yonlendirme yapmak istiyoruz. bu mumkun degilmi?

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/08/2010 18:24
OnurKizilkaya
(@OnurKizilkaya)
Üye

Arkadaslar bu konu benim icin onemli yardimci olabilen biri varsa cok sevinirim,

 

Tesekkurler

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/08/2010 17:54
Serkan Konak
(@serkankonak)
Üye

http://www.cozumpark.com/forums/thread/199339.aspx   paralel konu burada devam ediyor. http://staticipniz ile giriş yapabilirsiniz.Bunun için IP nizin 80 portuna gelen isteği sharepoint sunucusuna yönlendirmeniz yeterli.Sharepoint tarafında da access mappinge girip. http://staticipniz girdisini intranet extranet custom veya internet seçeneklerinden birine eklemeniz yeterli.Tabi ilgili web applicationı seçip bu girdiyi ekleyeceksinz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/08/2010 22:44
OnurKizilkaya
(@OnurKizilkaya)
Üye

Serkan kardesim

herseyi hallettimde sukonuyu halledemedim,iki haftadir ugrasiyorum, en son geldigim nokta disaridan  ip adresini girdigimde ,  kullanici adi ve sifre istemesi oldu (domainimizde gorunuyor) ama kimin hesabini denersem deneyim (admin dahil) bir turlu sharepoint e giremedik, web sitesini bulunamadi hatasi aliyoruz.

 zormus...

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/10/2010 20:46
Serkan Konak
(@serkankonak)
Üye

Hangi web application ına ulaşmak istiyorsanız IIIS açıp sitelerden ilgili sitenin üzerine gelip sağ menüden binding e http://IPADresi ve portada  80 portu şeklinde ekleyip denermisiniz.

Yani http:/IPADRESI 80 portune gelen istekleri bu siteye yönlendirir. Kullanıcı adını nasılgiriyorsunuz bunu da yazabilirmisiniz. kullanıcıadı@domainadı.com şeklinde mi yada başka şekildemi .

Bunları denediniz gene olmadı denemek için şunu yapabilirmisiniz.Central admin de web applications seçin ilgili web applications seçip üstribbon menüden Authentication ile ilgili butonu tıklayın.Açılan yerde Basic Authentication ile ilgili bir tik alanı olacak ona tik atın tamam diyerek işlemi kaydetmiş olun sonra tekrar deneyin.

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/10/2010 20:52
OnurKizilkaya
(@OnurKizilkaya)
Üye

dediklerinizi yaptim (bazilar zaten o sekildeydi), sahrepoint cent. administation da basic auth. olayini default ve internet zonelarinin ikisinedemi yapacagim?(gerci ikisinede denedim sonuc ayni)

birde servere reset attim busefer belki ayarlar etkin olmamistir diye

yine sifre sordu girdikten sonra asagidaki gibi msg aldik;

HTTP/1.1 200 OK

Server: Microsoft-IIS/7.5

Date: Sat, 02 Oct 2010 09:04:13 GMT

Connection: close

 

Biz normalde sirket icinde sifreti direk kullanici adi sifre seklinde giriyoruz.. domain disindan girerken domainadi\kullanici adi seklinde yaziyoruz. ben ikisinide denedim

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/10/2010 15:11
Serkan Konak
(@serkankonak)
Üye

Adress Mapping de internet extranet gibi alanlarda hangisine IP adresi yazmış iseniz burası mühim.

Örneklersek default zone http://IPADRESI:80 portundadır internet zone http://IPADRESI:9000 portunda oluşturulmuştur.Adress mapping de http://localadres:9000 içinde internet seçeneği kısmında http://PUBLICIP adresi yazıyor olmalı portsuz ki 80 e gelsin.Ayarlar böyle ve hata alıyorsanız internet zone web applicationınızda site collection oluşmamıs olabilir central admin de yeni site collection oluşturun internet zone unda olan web application için Yukarıdaki hata genelde bu sebepden gelir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/10/2010 15:51
OnurKizilkaya
(@OnurKizilkaya)
Üye

Tekrar merhaba;

Size Central administration-Alternate access mappings den ss ler gostermek istiyorum. İlk adreste butun zone lar gorunuyor. http://dc:port olan central adm. sitesi, http://dc olan bizim 80 uzerinden calisan asil web applicationumuz ,3. de  bu siteye ye ekledigimiz sabit ipmiz. (internet sekilde)

ikinci link de sitenin(web application) ayrintisi sekilde.

 

simdi mesela biz explorer 'a orda gorulen url yi ayni sekilde girersek ( http://dc) , uzaktan baglamaya calistigimizda ve sifre girdigimizde aldigimiz hatanin aynisini aliyoruz,yani siteye ulasamiyor. ancak http://dc/sites/anatoliaportal  yazinca ulasabiliyoruz. Bu adresi ben tanimlamistim sharepoint i kurarken.Yani site collection olusturmusum daha once zaten. ama nedense disardan ip yazdigimizda bu site collection a degilde direkt http://dc ye ulasiyor sanki ve  o hatayi aliyoruz.

Buralarda birseyler eksik ama ben cozemedim. 🙂

 

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/10/2010 14:51
OnurKizilkaya
(@OnurKizilkaya)
Üye

evet sonunda oldu 🙂

 

disardan girerken http://ipadresi/sites/anatoliaportal

yazinca oldu

yani ip den sonra site collection girdisini yazinca oldu.

bu adresi nasil sadelestireibliriz/degistirebiliriz diye sormak isterdim ama sanirim baska bir zamana birakacagim:)) buna bile sukur diyorum

yardimin icin tesekkurler dostum

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/10/2010 18:02
Serkan Konak
(@serkankonak)
Üye

Geçmiş olsun. ilgili siteye local de http://localadres den ulaşabiliyormusunuz?orayada sites şekllinde ulaşıyorsanız site actions a girip açılış sayfası adresini yukarıda IP de açan adresdeki gibi değiştirin.default karşılama sayfası bu olsun böylece sorun gitrmesi lazım Gene gitmez ise, ilgili site collectiona IIS den gidip binding düşmesini tıklayın ve yeni bir bind ekleyin http://IPADRESI 80 portuna.Diğer site collection larıda kontrol edin bindinglerini.80 portuna adres yazılmadan( http://adres) bir bind ekli ise bunu değiştirin.Yoksa isteklerin bazıları buraya gidecektir.Çünkü http protokolunun 80 portuna gelen herşeye cevap vermeye calışır adres girilmemiş ise.

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/10/2010 21:40
Mehmet Sait YILMAZ
(@mehmetsaityilmaz)
Üye

[quote user="Serkan KONAK"]

Geçmiş olsun. ilgili siteye local de http://localadres den ulaşabiliyormusunuz?orayada sites şekllinde ulaşıyorsanız site actions a girip açılış sayfası adresini yukarıda IP de açan adresdeki gibi değiştirin.default karşılama sayfası bu olsun böylece sorun gitrmesi lazım Gene gitmez ise, ilgili site collectiona IIS den gidip binding düşmesini tıklayın ve yeni bir bind ekleyin http://IPADRESI 80 portuna.Diğer site collection larıda kontrol edin bindinglerini.80 portuna adres yazılmadan( http://adres) bir bind ekli ise bunu değiştirin.Yoksa isteklerin bazıları buraya gidecektir.Çünkü http protokolunun 80 portuna gelen herşeye cevap vermeye calışır adres girilmemiş ise.

[/quote]

hocam konuyu hortlatmış oldum kusura bakmayın

ilk önce domain aldığımız panelde host a ve cname kayıtlarımı açmamız gerek ?  

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/08/2014 18:08
Paylaş: