Forum

Siteyi dışa aç...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Siteyi dışa açmak için DNS ide açmak şartmıdır

18 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
815 Görüntüleme
(@aytacarslan)
Gönderiler: 799
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhabalar ortamda active directory dns vs kurulu tabiki sharepointte. xxx.net şeklinde. Fakat intranet.xxx.net isimli sharepoint intranetimi dış dünyaya açmak istediğimde aklımı karıştıran bir durum oldu. Kendi lokalimde active directory ile bütünleşik DNS im var dışarıdaki panelimde ise DNS olarak host firmasınınkiler var. Ayrıca isa serverim var. Şimdi ben host firmasının panelinden bir A kaydı oluşturarak intranetimi dışa açabiliyormuyum. yerel dns lerde bu problem olmuyormu ?

Gönderildi : 25/08/2010 11:42

(@eroldursun)
Gönderiler: 2170
Famed Member

yerel dns zone ile inetrenetteki zone adı aynı değil dimi ?

problem olmaz A kaydı açarsın hostingte yönlendirmeni yaparsın modemden

Gönderildi : 25/08/2010 13:33

(@aytacarslan)
Noble Member
Konu başlatıcı

malesef yerel ile internetteki alan adı aynı problemde o yüzden oluşuyor nasıl çözeceğimi bilemedim. Baştan yapılandırmayıda pek istemiyorum 150 user tek tek domainden çıkar sok vs

Gönderildi : 25/08/2010 16:12

(@eroldursun)
Famed Member

aynıda olsa sorun olmaz domainler.

hostingte A kaydı ugulamam.domain.com açın public ipnizi girin sonra modemden 80. portu web servera natlayın .

çalışması gerekiyor.

Gönderildi : 25/08/2010 17:50

(@aytacarslan)
Noble Member
Konu başlatıcı

bu sefer isa server sanırım xxx.net dns lerini nette görünce sapıtıyor iki ayrı yerde iki ayrı name server dan dolayı sanırım. örnek vermek gerekirse xxx.net ns lerini hostingte açtığım anda isa server makinem login süresini uzatıyor ve 3-4 clientte aynı problemler başlıyor ve makine sayısı artıyor.

Gönderildi : 25/08/2010 20:08

(@eroldursun)
Famed Member

intranetin lokal dnsten xxx.domain.com çözer

dışarıdakilerde hostingten gelir

durum bu şekilde değil mi ? kontrol eder misin

Gönderildi : 25/08/2010 21:02

(@aytacarslan)
Noble Member
Konu başlatıcı

eğer host firmasının dns devreye girerse çözümleme yaptığımda birden domain sanki host firmasına tamamen taşınmış gibi davranıyor çözümlemede ip adresi olarakta host firmasını görüyor.

Gönderildi : 25/08/2010 22:03

(@eroldursun)
Famed Member

intranetten  uygulama.xxx.net ping attığınızda hangi ip dönüyor lokal mi public ip mi ? daha doğrusu hostinge a kaydını girdikten sonra ve öncesindeki geri dönen ip yanıtı nedir ?

Gönderildi : 26/08/2010 00:30

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Hosting firmasından bir adet subdomain talep edeceksin. bu subdomainin adı intranet olacak, sonra dışarıdan içeriye sharepoint intranetin için hangi portu kullanıyorsan o portu ( örneğin 80 ) firewallda açacaksın. Bu subdomain için de yönlendirme isteyeceksin açtığım subdomainin yönlendirmesi benim dış IP' me olsun diyerek. Böylece şu olacak, ben intranet.sirketin.com yazdığında ( senin dış domain adın ) önce subdomaine giderim, sonra oradaki route sayesinde tekrar senin intranetine 80 portunu açtığın için uygulamana erişmiş olurum. Daha önce yapmıştım, bizim de ayrıydı, web siteme bir link attım ( sharepoint için ). bu linke adres olarak şirketimizdeki dış IP ' yi atadım. Böylece dışarıadan gelenler farkında olmadan bizim iç networke dahil oldular, fakat web sitesinde dolaştıklarını sandılar.

Gönderildi : 26/08/2010 03:16

(@Fatih_Komitgan)
Gönderiler: 255
Reputable Member

Merhaba,

Bu konuda Mesut Hocam'ın hazırlamış olduğu makaleyi incelemeni tavsiye ederim. Yardımcı olacaktır.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/28/lokalde-hosting-ve-gerekli-modem-konfig-rasyonu.aspx

İyi çalışmalar...

Gönderildi : 26/08/2010 09:17

(@aytacarslan)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hosting firmasından bir adet subdomain talep edeceksin. bu subdomainin adı intranet olacak, sonra dışarıdan içeriye sharepoint intranetin için hangi portu kullanıyorsan o portu ( örneğin 80 ) firewallda açacaksın. Bu subdomain için de yönlendirme isteyeceksin açtığım subdomainin yönlendirmesi benim dış IP' me olsun diyerek. Böylece şu olacak, ben intranet.sirketin.com yazdığında ( senin dış domain adın ) önce subdomaine giderim, sonra oradaki route sayesinde tekrar senin intranetine 80 portunu açtığın için uygulamana erişmiş olurum. Daha önce yapmıştım, bizim de ayrıydı, web siteme bir link attım ( sharepoint için ). bu linke adres olarak şirketimizdeki dış IP ' yi atadım. Böylece dışarıadan gelenler farkında olmadan bizim iç networke dahil oldular, fakat web sitesinde dolaştıklarını sandılar.

alper dediğiniz işlemleri yaptığım anda login süreleri uzuyor bazen 25 dk yı buluyor. sebebi sanırın yerel dns ile hostingte bulunan dns aynı kayıtları tuttuğu için sanırım. ama çözemedim

Gönderildi : 27/08/2010 19:27

(@aytacarslan)
Noble Member
Konu başlatıcı

intranetten  uygulama.xxx.net ping attığınızda hangi ip dönüyor lokal mi public ip mi ? daha doğrusu hostinge a kaydını girdikten sonra ve öncesindeki geri dönen ip yanıtı nedir ?

localden ping attığımda dış ip adresini dönüyor doğal olarak açamıyoruz yerelde sayfayı. Dışarıdan pinglediğimizde dış ip dönüyor ve böylece modemime yönleniyor fakat sayfa açılmıyor

Gönderildi : 27/08/2010 19:28

(@aytacarslan)
Noble Member
Konu başlatıcı

en büyük sorun ise host firmasının ns lerini aktif ettiğim anda localde domain sürelerimin bir anda artması.

Gönderildi : 27/08/2010 19:30

(@cozumpark)

ISA server üzerinden sharepoint publish için aşağıdaki makaleyi uygulayabilirsin :

http://www.isaserver.org/tutorials/How-to-Publish-Microsoft-Sharepoint-Service-ISA-Server-2006.html

Gönderildi : 28/08/2010 01:51

(@aytacarslan)
Noble Member
Konu başlatıcı

ISA server üzerinden sharepoint publish için aşağıdaki makaleyi uygulayabilirsin :

http://www.isaserver.org/tutorials/How-to-Publish-Microsoft-Sharepoint-Service-ISA-Server-2006.html

teşekkür ederim zaten o makale üzerinden yürümüştüm 😀 ama sorunu anlatabildiysem o domaine ait dnslerin 2 ayrı yerde olması problem yaratıyor çözümü bulamıyoruz yinede teşekkür ederim

Gönderildi : 28/08/2010 03:18

(@eroldursun)
Famed Member

localden ping attığımda dış ip adresini dönüyor doğal olarak açamıyoruz yerelde sayfayı. Dışarıdan pinglediğimizde dış ip dönüyor ve böylece modemime yönleniyor fakat sayfa açılmıyor

local dns te aynı kayıt varsa localden çözmeli neden dışarıdan çözsünki ?

Gönderildi : 28/08/2010 08:08

(@aytacarslan)
Noble Member
Konu başlatıcı

login süresi uzamaya başladıktan 2-3 saat sonrada xxx.com domainini nslookup ile kontrol ettiğimde dış ipye yönleniyor. localden çözmesi gerekli ama hostun ns lerini açtığım anda dışardan çözümlemeye çalışıyor

Gönderildi : 28/08/2010 13:54

(@cozumpark)

ben yerinde olsam sharepointi olduğu gibi hostinge veririm, kaç gündür konuşuluyor cloud computing diye. al hizmeti gitsin, disk alanına fayda, erişimde fayda, maliyette fayda. Hem de dnsle uğraşmamış olursun şimdi yapını tam anlayamadan buradan daha fazla yardım alamıyorsun.

Gönderildi : 28/08/2010 14:53

Paylaş: