Forum

moos 2007, WSS 3.0,...

Bildirimler
Hepsini Temizle

moos 2007, WSS 3.0, foundation, 2010 Yeni başlayan birisi için hangisi?

9 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
378 Görüntüleme
(@kalfa_net)
Gönderiler: 36
Trusted Member
Konu başlatıcı

merhaba,

sharepoint'e yeni başlayan ve daha yönetim paneline girmemiş biriyim. Genel fikir olması açısından 10 sayfalık forumu inceldim. bayağı sürdü.

Öğrenmek ve kendimi geliştirmek için winXP üzerinde vmware ile moss 2010 ve windows server 2008 imajını denemek istiyorum. designer 2010 ile de XP altında kurcalamayı düşünüyorum. aklıma takılanlar:

MOSS 2007 mi yoksa 2010 mu bana uygundur, foundation mu yoksa WSS 3.0 yeterli midir?

Şu an 2010 sürümün hosting firmalarınca yeterli desteği var mıdır?, bir firma haricinde bilmiyorum!

uzmanlar forumda cevap verirken bazılarına WSS 3.0 yterlidir size demiş, öğrenemk için de aynı mantık geçerli midir?

İlk yapmak istediğim olay ise: access ile geliştirilmil bir VT uygulaması ülkede çeşitli yerlerde kullanılacak ve kiş bilgisi ya da alışveriş bilgileri gibi verileer tutulacak. Ben bu verileri Access 2010 altından sharepoint'e(intranet değil web üzerinden genel erişime açık olarak) aktarmak ve o VT'lerde bilgisi bulunan kişilerin siteye giriş yapıp sadece kendi verilerini görebilmesini istiyorum. buna benzer bir örnek MEB'de veli bilgilendirme sisteminde mevcut.

şirketler için proje düşünmüyorum şu an.

Genel hatlarıyla dağınık bilgilerin tek merekzde toplanması, yetkielre göre görüntülenmesi, onaylı içerik eklenmesi vb işler öğrenemk istiyorum. Bu isteklerim anlamında ve yeni başlayan olarak hangisini denemeliyim. görüşleriniz doğrultusunda hareket edeceğim. sharepoint dışında Access, xml, asp.net ile ilgilenen birsiiym. Biraz da mecburen vb.net ile istemediğim halde. Kod yazmayı sevmeyen biriyim ama mantık yapısı dahilince proje geliştirmeyi seviyorum ve sharepoint sanki bu imkanı verecek gibi duruyor.

teşekkürler.

Gönderildi : 01/08/2010 02:35

(@serkankonak)
Gönderiler: 1339
Noble Member

Son dan başlayalım kod yazmadan proje geliştirmenize sharepoint geniş imkan veriyor.

Ancak bir kötü haberim var. Access servicesleri Foundation versiyonunda yok.Sharepoint Server Foundation 2010 eski adıyla WSS 'de yapabilecekleriniz sınırlı çünkü bir çok özellik bu versiyonda özellikle ücretsiz olması sebebi ile kapalı 🙂 Foundation 2010'u  genel hatları ile diğer ürünlerinde alt yapısı olduğu için özellikle puplish web site larda kullanılıyor çünkü ücretsiz olarak yayınlayabiliyorsunuz internetde.Yalnız access services ve daha bir çok özelliğin ve servisin içinde olduğu enterprise edition ı internet üzerinde yayınlamak maliyetli.Sharepoint Enterprise Server 2010 'un intranet extranet gibi ortamlarda kullanım maliyeti suan 5000 dolar civarında  iken  internet ortamında tüm kullanıcılara açık olması yani bir web sitesi gibi yayınlamanız halinde bu fiyat 40.000 doları geçecektir.Bu yüzden gelişmiş projeler ,şifre ile erişim olan intranet ve extranet yapılardan çıkıyor şirketlere özel uygulamalar yani.

Genel olarak şahsi önerim de tabiki artık son versiyonları tercih etmenizdir Sharepoint 2010 ürün ailesini kullanmanızdır.Çünkü Sharepoint 2007 ile 2010 arasında büyük farklar mevcut.Yeni destekler servisler kullanım kolaylıkları ribbon menü gibi ilkler var.2007 ile çalışıp daha sonra   2010 a geçmeniz sizin için daha zor olabilir.

Gönderildi : 01/08/2010 03:17

(@kalfa_net)
Trusted Member
Konu başlatıcı

peki Access servisleri olmasın, tahmin ettiğim bir şeydi. Fakat Access nesnelerini ya da tüm VT'yi sharepoint sunucusuna export edebiliyoruz. Foundaiton sürümünde bunlar da mı kısıtlı yoksa sadece VT'yi web sayfası olarak çalıştıran servisi mi?

Bu 40000 doları uygulma geliştirici mi öder yoksa hosting firması mı?

Gönderildi : 01/08/2010 04:40

(@serkankonak)
Noble Member

Listelere veri aktarabilirsiniz onda sıkıntı yok.Export edebilirsiniz.

Lisans ücreti yayını yapandan alınır.Türkiye'de sharepoint hosting yapan yerler de  özellikle altını çizerler WSS 3.0 diye yada Sharepoint Foundation diye buna dikkat etmek gerekiyor.Enterprise hosting yapan benim bildiğim tek bir yer var oda extranet olarak kullandırıyor ve öyle fiyatlar istiyorki gider kendim alırım daha ucuza gelir 🙂

Gönderildi : 01/08/2010 04:46

(@kalfa_net)
Trusted Member
Konu başlatıcı

teşekkürler ilginiz için. görüşünüden sonra zaten kurumlar için sıkı iş çözümleri hazırlamayacağımdan ve tüm webde çalışan işler istediğimden foundation'da karar kıldım. indirdim.

şimdi şu adresten win7'ye de kurulabildiğini öğrendim kurmaya çalışıyorum. XP'ye de kurulabilir mi? adres: http://msdn.microsoft.com/tr-tr/library/ee554869(office.14).aspx

benim bildiğim yerde fiyat belirtmemişti, sanırım aynı yer. görüşmeme gerek de kalmadı.

Gönderildi : 01/08/2010 05:07

(@serkankonak)
Noble Member

XP ye kuramazsınız koyduğunuz linkde de belirtildiği gibi vista sp1 ve üstü işletim sistemlerinde kurulabilir.XP işletim sistemi kullanıyorsanız VmWare ve benzeri sanallaştırma araçları ile kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 02/08/2010 00:40

(@kalfa_net)
Trusted Member
Konu başlatıcı

evet haklısınız. şimdi win7 64 bit ile foundaiton kuruyorum.

Gönderildi : 02/08/2010 03:29

(@kalfa_net)
Trusted Member
Konu başlatıcı

kurmasına kurduk, o meşhur giriş sayfasına geldik biraz kurcaladık. Foundation olmasına rağmen zengin içeriğe sahip geldi.

Şimdi yapmam gereken işler var mı yoksa amacımız doğrultusunda bir şeyler yapmaya mı çalışalım?

Not: Foundation kurdum.

Gönderildi : 02/08/2010 06:38

(@serkankonak)
Noble Member

Tebrikler.Artık çalışmaya başlayabilirsiniz.Konfigirasyon ile ilgili default değerler zaten kurulum ile beraber yapılmıştır.İhtiyac olduğunda yine konfigirasyona girersiniz.Ancak şuan için ihtiyaca göre oluşan seneryolarınız ile ilgili çalışmaya başlayabilirsiniz.

Gönderildi : 02/08/2010 06:57

Paylaş: