Forum

Sharepoint ile Onay...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sharepoint ile Onay Mekanizmalı İş Akışları

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
841 Görüntüleme
(@hasankoroglu)
Gönderiler: 279
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Amaç: Sharepoint ile oluşturulan izin formunun onay menaizması ile formu dolduran personelin müdürünün izin talebini onaylaması ile insan kaynakları birimindeki personelin bu izni görmesi.

İlk olarak bir liste oluşturup içerisine gerekli alanları tanımladım. (Ad Soyad, İzin nedeni, izin tarihi gibi)

Bu aşamadan sonra ne yapmam gerekiyor?

Yardımlarınız için teşekkürler.

Sharepoint 2010 kurulu ve Sharepoint Designer ile çalışıyorum

Gönderildi : 12/07/2010 18:27

(@serkankonak)
Gönderiler: 1339
Noble Member

Şuan yaptıklarınızla henüz bir şey yapmamışsınız. 🙂

Sharepoint Designer iş akışı hakkında bilgi edinin.Söylediklerinizi yapabilmeniz için Personel veri bankanız olması lazımki izin eklediğiniz personelin amiri kim onu forma çekip onayı ona göndereceksiniz.Yine IK Departmanı personeli bu veribankasında olacak ki kime bilgi gönderecek bilinsin.

İncelemeniz gereken araçlar;

Sharepoint Designer Workflow

Infopath Forms

ve tabiki Sharepoint Server 

Sadece fikir vermesi açısından bilgi verdim.Bu sorunuz bir uygulama geliştirme bir çok seneryo ile yapılabilir.Makalelik bir konu.Doküman Onayı gibi değil.

Gönderildi : 12/07/2010 19:29

(@hasankoroglu)
Gönderiler: 279
Reputable Member
Konu başlatıcı

Cevabınız için teşekkürler.

Peki basit bir döküman onayı nasıl yapılır. Mesela bir görev eklendiği zaman onaylanması gibi.

Gönderildi : 12/07/2010 20:49

(@serkankonak)
Noble Member

Doküman Onayına örnek verelim.Mesela doküman library niz var ve buraya eklenen belgelerin yada değiştirilen belgelerin onay akışına tabi olmasını istiyorsunuz.Bunun için sharepoint içerisinde hazır iş akışı mevcut.Adım adım nasıl çalıştıracağınızı yazayım;

1-İlgili library de ribbon menüde yer alan library tools sekmesinin altındaki library seçeneğini tıklayın.

2-Ribbon menüde en sağda workflow settings seçeneğini göreceksiniz.Burada add workflow seçiniz.Size workflowu config edeceğiniz sayfa gelecektir.

3-a-Content Type : Burada 4 seçenek görüceksiniz.Klasör eklemelerini yada doküman linki eklemelerini de akışa dahil etmek isterseniz  ALL seçeneği seçili kalsın.Şu demek içeri ne eklenirse iş akışına girer.

b-Workflow: Burada çeşitli hazır iş akışları yer alır bizim seneryomuzda bize gerekli olan Approval - Sharepoint 2010 olandır bunu seçin.

c-Name: İş akışına vermek istediğiniz ismi girin.

d-Task List: bu iş akışının oluşturacağı görevlerin hangi görev listesinde oluşturulmasını seçeceksiniz.Eğer sitenizde TASKS listesini başka amaçla kullanıyorsanız workflow tasks seçeneğini seçin.Böylece iş akışı görevleri normal tasks ı meşgul etmez.

e-History List: Workflow History seçili kalsın.İş akışınızın geçmişi hakkında bilgileri tutacağı listedir.

f-Start Options : İş akışınızın hangi şartlarda başlaması gerektiğini seçin.Yeni bir belge Major versiyona yükseltilmek istendiğinde(versioning ile ilgili araştırma yapınız),yeni belge oluşturulduğunda , değiştirildiğinde gibi seçenekler içerir.Son olarak next diyerek bir sonraki adıma geçiniz.

4-Approvers : Kimlerin onaylayacağını burada seçiniz.Grupda seçebilirsiniz.Örneğin approvers grubuna onay yetkisi olan kişileri ekleyip buraya kişi eklemek yerine approvers grubunuda dahil edebilirsiniz.Kişi ekleyecekseniz kaç kişinin onay vermesi gerekiyorsa o kadar onaycı ekleyiniz.Hemen yan kısımda Order seçeneğini göreceksiniz.Burada serial ve paralel olmak üzere 2 seçenek vardır.3 onaycı eklediyseniz ve paralel seçerseniz 3 onaycıya aynı anda onaya sunulur ve onay gerektiğine dair mailler iletilir.Serial seçerseniz hangi sırada onaycıları eklediyseniz bu sıraya kadar onay çalışır.Örneğin 1.eklediğiniz onaycı onaylamadan 2.onaycıya onay bilgi maili gitmez onayına sunulmaz.Amacı gereksiz yere hierarşiyi meşgül etmemektir.

5-Request: Onay işleminde görünecek bilgi  açıklama girebilirsiniz.Örnek;Lütfen belgeyi onaylayınız gibi.

6-CC alanına kendinizi ekleyebilirsiniz.Onay işlemi başladığında ve bittiğinde size bilgi maili gelir.

7 son olarak v enable content approval seçeneğine tik atın.Böylece onay gerçekleşirse onaylandı olarak ayarlayacaktır.

Bu işlemler esnasında platform bilgi maillerini kendisi atacak değişimlerde red işlemlerinde benzeri hareketlerde taraflara mail atarak bilgi verecektir.

Not:Vakit darlığından tekrar kontrol edemedim.Yazım hatalarım olabilir.

Gönderildi : 13/07/2010 02:42

(@serkankonak)
Noble Member

Emre Balcı'nın talebinizdeki seneryoya benzer bir iş akışı çalışması yaptığı webcasti mevcut.

Linki tıklayarak bir inceleyebilirsiniz.Temel olarak buda işinizi görebilir.

http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2010/04/04/webcast-moss-2010-uygulamalari-2.aspx

Gönderildi : 14/07/2010 22:04

(@onurakbudak)
Gönderiler: 26
Trusted Member

Merhabalar;

Sharepoint 2010 kullanıyoruz şirketimizde bizimde böyle bir uygulamaya ihtiyacımız var.Sitede bi video var fakat genel bir video olduğu için tam çözüm olmadı açıkçası.Bir istek formu dolduran kullanıcı bağlı bulunduğu yöneticiler üzerinden onay almasını sağlanacak bir çözüm arıyorum yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler.

Gönderildi : 18/06/2011 00:26

Paylaş: