Forum

Sharepoint ve haric...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sharepoint ve harici veritabanı

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
379 Görüntüleme
(@humam)
Gönderiler: 72
Estimable Member
Konu başlatıcı

2 hafta oldu sharepointle tanışalı ama hata istediğim şeyleri öğrenebilmiş değilim 🙁

şimdi sharepoint dışında yani başka bir sunucu da bir tane veritabanı var. bu veritabanı için sharepointe de kayıt ekranlarını yapmam lazım. yani diyelim

Urunler Tablosu var. Ürünler tablosu için kayıt ekleyen bir ekran yapmam lazım.ve  bu kayıtlara da başka bir yerden ulaşılması lazım. yani başka bir uygulama da aynı veritabanını kullanıyor olacak.

şimdi şöyle düşündüm.

1-sharepoint üzerinden bir bölüm açıp onun altına kolon adlarını aynı girip ekletebiliyorum. fakat benim sharepoint içinde bu şekilde oluştuğum forumlar sharepoint veritabanına gidiyor. ve ben o kayıtlara dışardan nasıl erişirim bilemiyorum.

2-UserControl Oluşturdum. bu user control içinde ekleme silme işlemlerini yaptırıyorum. ve bir tane web part da oluşturup bu user controlu entegre etmiş oldum. bu şekilde harici bir veritabanına erişim sağlamış oldum. bu yaptığım bana pek mantıklı gelmedi?

hangi yöntem doğru sizce ve neden?

Gönderildi : 14/06/2010 20:32

(@emrebalci)
Gönderiler: 367
Reputable Member

Sharepoint tüm dataları kendi üzerinde tutar. Sharepoint 2010 ile gelen external list kullanarak dış veritabanlarını kullanabilirsiniz. Bunun haricinde o listlere Sharepoint API ile dışardan erişebilme imkanı sunmaktadır.

Gönderildi : 15/06/2010 10:48

(@humam)
Estimable Member
Konu başlatıcı

ben sharepoint 2007 kullanıyorum.

Şuan dediğim gibi usercontrol yardımıyla ben harici bir veritabanına bağlanıp ekleme çıkarma yapabiliyorum.

Benim asıl istediğim sizin de dediğiniz gibi. 2010 da kullanılan bu özelliği 2007 de de kulllanbili miyim. kullanırsam şayet. sharepoint veritabanında bulunan bu değerlere nasıl ulaşacağım ? asıl sorun burda. ben sharepoint içinde yapmak istiyorum. dışardan başka kişiler o verileri nasıl çekecekler ?

Gönderildi : 15/06/2010 17:26

(@serkankonak)
Gönderiler: 1339
Noble Member

Aynı ürün içinde farklı bir yönden çözüm önermek gerekirse ,  moss 2007 de yer alan gerekirse infopath forms services'i kullanabilir infopath üzerinde form dizayn edip external veri tabanlarına ki 1 bağlantıda değil bir çok bağlantı oluşturabilir , A fieldini X veritabanına B fieldini Y veritabanına gönderebilir yada talep ettiğiniz gibi bir form oluşturup bunu web service , xml , SQL data connection gibi veri alma ve gönderme türlerinden birini kullanarak harici veritabanınıza gönderebilirsiniz. http://office.microsoft.com/en-us/infopath-help/CH010059825.aspx

Gönderildi : 16/06/2010 08:46

(@humam)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Aynı ürün içinde farklı bir yönden çözüm önermek gerekirse ,  moss 2007 de yer alan gerekirse infopath forms services'i kullanabilir infopath üzerinde form dizayn edip external veri tabanlarına ki 1 bağlantıda değil bir çok bağlantı oluşturabilir , A fieldini X veritabanına B fieldini Y veritabanına gönderebilir yada talep ettiğiniz gibi bir form oluşturup bunu web service , xml , SQL data connection gibi veri alma ve gönderme türlerinden birini kullanarak harici veritabanınıza gönderebilirsiniz. http://office.microsoft.com/en-us/infopath-help/CH010059825.aspx

infopath de yapmam şart mı. ya da infopath den kastınız bildiğimiz infopath mi.(sharepointen önce office içinde olan). 

ben zaten sharepoint uygulaması içinde formlar oluşturabiliyorum. onları söylediğiniz gibi kullanamıyoorum tabi.

Gönderildi : 16/06/2010 13:55

(@serkankonak)
Gönderiler: 1339
Noble Member

Şart değil tabi . Ben farklı bir yoldan bahsetmek istedim.İnfopath Microsoft Office ailesinde yer alan ürünlerden evet.Ancak MOSS 2007 de yer alan infopath form services ile kullanıldığında çok farklı uygulamalar yapmak mümkün dilerseniz infopath içinde kod da düzenleyebilirsiniz.infopathdev keywordu ile google da arama yaparsanız bu konuyu açıklayan  developer bir siteyi görebilirsiniz.İnfopathi word excel gibi görmemek lazım çok kapsamlı bir uygulama ve moss ile entegrasyonu da büyük artılarından.

Gönderildi : 16/06/2010 16:00

Paylaş: