Forum

Wan'da Virtual IP t...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Wan'da Virtual IP tanımladım ve mevcut lan1den sadece 1 adet makineyi virtual IP üzerinden internete çıkarmak isityorum.

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,655 Görüntüleme
(@dogankose)
Gönderiler: 23
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar herkese kolay gelsin.

2.4.5-RELEASE-p1 sürümündeki Pfsense FW var. Bunun Wan1 bacağında standart olarak ilk kurulumda tanımladığım bir ip mevcut. Fakat ben mail sunucuma farklı bir ip'den ulaşmak için aynı bacağa pfsense forumlarında belirtildiği gibi Virtual IP tanımladım ve Lan1'deki mail sunucuma dışarıdan bu ip üzerinden port yönlendirmesi yaparak ulaşabiliyorum. Ancak Mail sunucumda Lan1 için tanımlanmış olan default bacağın default ip'sinden çıkıyor. Bu da mail sunucumun alırken farklı gönderirken farklı ip üzerinden mail göndermesine neden oluyor. Mail sunucumun Lan1'de kalsın ama internete çıkarken tüm lan1'in kullandığı değilde sonradan eklemiş olduğum virtual ip üzerinden çıkmasını istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

Umarım yeterince açıklayıcı olmuşumdur. Cevaplar için şimdiden teşşekür ederim.

Gönderildi : 15/02/2021 23:27

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Çok karışık sormuşsunuz. Muhtemelen doğru yapmışsınızdır ama bacak bilgileriniz eksik temel makaleleri okumanızı öneririm. Rules>Wan altına nasıl ki sunucu ip'e ait virtual ip'li kural yazdıysanız aynı şekilde tam tersi şekilde bir kural daha yazacaksınız. Kaynak ve hedef ters olacak.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/02/2021 01:00

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Valla benim kafam durmuş herhalde birkaç kere okudum. Bir süredir mesajlarımı da düzenleyemiyorum ne işse. Şöyle olacak NAT altına nasıl kural yazdıysan karşılamak için. NAT Outbound altına da zıt şekilde kural yazacaksın kaynak sunucu ip hedef o virtual ip olacak. Bu şekilde tanımladığın ip, vip den çıkmış olur nat moduna göre bunlar WAN altına da geçer orada görebilirsin.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/02/2021 01:15

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

Mail sunucunuzun ip adresi için içeriden interface yerine ip bazlı dışarıya ayrı bir nat kuralı yazmanız gerekiyor

mümkünse default nat kuralının üstüne alın bunu

Gönderildi : 23/02/2021 12:58

Paylaş: