Forum

Mpls Vpn Hotspot Ha...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Mpls Vpn Hotspot Hakkında

Uğur TAŞLI
(@tslugr)
Üye

Merhaba Arkadaşlar ,

RM3H250 Coslat Firewall cihazı kullanmaktayız daha önce radyo linkle coslatın bir portundan yakın olan lokasyonlardan birine internet vermekteydik ayrıca bu portumuzda 2 adet vlan işlemi yapılmıştı bu vlanlar hotspot icin kullanılmaktaydı sorunsuz bir şekilde sistem çalışıyordu vlan turnk işlemi yapılmış client ap cihazının wifi yayınlarındanda ip alıp misafirlerin 5651 sayılı kanuna göre tc kimlik nosuyla giriş ve kayıtların loglanmasıyla ilgili işlemleri hotspot cihazından yapıyorduk.

 

Fakat Alt Yapımızı Türkcell Mpls vpne geçiş yaparak değiştirdik şimdi 2 portmuz üzerinden 20 yakın lokasyon mpls bağlantısı kuruyor bu yapıda daha önce coslat tarafı ile görüştüm vlan yaparsak diğer lokasyonlarda etkilenir bu alt yapıda bu işlemi yapabilmeniz için her lokasyon için hotspot cihazı almanız gerekiyor dedi fakat baya bir maliyetli oluyor mantiken bakıldığında ben mpls portuna ayrı ayrı vlanar verip ilgili lokasyondaki swichlerdede bu vlan turnk işlemi yaptığımda aynı şekilde bu vlanlardanda ip dağıtabilmem gerekmiyormu konu hakkında yardımcı olabilecek arkadaşları yoruma bekliyorum ilginiz için şimdiden teşekkür ederim . iyi çalışmalar.

coslat

 

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 24/03/2021 08:54
Konu Etiketleri

Vasvi UYSAL
(@vasviuysal)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

Turkcell mpls tarafında kendisi ip dağıtabiliyor , ip bloklarınızı kendiniz belirtip backbone üzerinde o ip bloklarına route yazmanız yeterli olacaktır (Switch üzerinde sonlandırmanız durumunda )

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/03/2021 10:09

dali_sen
(@dali_sen)
Üye

Merhabalar,

Yapı ile ilgli olarak daha detaylı bilgi için benimle irtibata geçebilirsiniz. Teknik olarak bir daha sisteminize bakabiliriz. Direk Coslat santralden Ali Bey ile görüşmek istidiğinizi belirtirseniz. Bana yönlendireceklerdir.

 

Bu ileti 1 sene önce dali_sen tarafından düzenlendi
CevapAlıntı
Gönderildi : 24/03/2021 10:34
Hakan Uzuner beğendi

Uğur TAŞLI
(@tslugr)
Üye

@vasviuysal Peki hocam bu işlemi yaparsam yani ip onlar dağıtdığında ben firewall üzerinden captive portalla nasıl bağlayıp misafirler için hotspot yapacağım normelde ip firewall üzerinde ilgili porta vlan yapıp o vlan üzerinden ayrı ip dağıtıyordum carptive portaldanda vlan arabirimini seciyordum türkcelle desem örneğin vlan13 den 172.16.20.1/24 ip grubundan ip dağıt bende firewall üzerinden mpls portuna vlan 13 versem ip dağıtmasam captive portaldanda bu vlan arabirimini secsem ve bu ip route yazsam ilgili lokasyondada vlan 13 firewall girsem başarılı olurmuyum amacım merkezden mpls ile bağlantı kuran lokasyonlara her lokasyon icin farklı misafir ağı gurup carptive portal üzerine yönlendirmek buradan tc kimlik numarası ve şifresi ile wifi ağına bağlantı kurmasını sağlamak

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 24/03/2021 10:38

dali_sen
(@dali_sen)
Üye

@tslugr Uzak lokasyonlar için de yönlendirme (route) yaparak hotspot çıkartabiliriyoruz. Burada bir kaç püf nokta var. Bu püf noktalara dikkat etmek gerekiyor. Örneğin uzak lokasyonlardaki misafir vlanlarını merkezde PBR ile Coslat'a yönlendirmek gibi. Ayrıca Merkezi hostpot için alternatif çözümlerde sunabiliyoruz (external portal gibi) yapınıza ve wifi cihazlarınıza göre.

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/03/2021 10:42

Uğur TAŞLI
(@tslugr)
Üye

@dali_sen İlginiz ve yardımlarınız için teşekkür ederim Ali bey sayesinde problemimizi çözdük coslat farkını her anlamda gösteriyor sağolsunlar.

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 07/04/2021 08:35

Paylaş: