Forum

IP Log Imzalayici H...

Bildirimler
Hepsini Temizle

IP Log Imzalayici Hk

10 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
5,537 Görüntüleme
(@korayulgay)
Gönderiler: 165
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

BTK yazilimi IP Log Imzalayici ile internet dolasimlarini loglamaktayim. Bu log dosyalarini analiz edecek bir program ariyorum. Internet kullanim orani, girilen sitelerin yogunlugu tarzinda. Konuyla ilgili yardimlarinizi rica ederim.

Gönderildi : 06/12/2019 15:17

(@bugraparlayan)
Gönderiler: 324
Üye

Selamlar,

Bunu yapabilmek için güvenlik duvarınız syslog ile bilgileri log analyzer uygulamasına göndermesi gerekir. Bu şekilde işlem yapabilirsiniz. Örneğin Greylog incelenebilir. 

Kullandığınız güvenlik duvarını yazarsanız daha iyi yardımcı olabiliriz.

Oracle ACE Associate - Türkiye Hayat & Emeklilik

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/12/2019 16:34

(@korayulgay)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Tesekkurler.

Gönderildi : 06/12/2019 16:38

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4255
Co-Helper

O sadece imzalar logları üreten tarafta ki kaynak neyse ona göre çözüm bakın derim. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/12/2019 16:41

(@korayulgay)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz

tesekkurler.

Gönderildi : 06/12/2019 16:43

(@korayulgay)
Reputable Member
Konu başlatıcı

KOnuyla ilgili bir sorun daha olacak. 1 saat araliklarla imzala secenegini sectim ancak bu islemi yapmiyor. Her seferinde ben manual yapiyorum. Sorun ne olabilir?

Gönderildi : 06/12/2019 17:07

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Merhaba,

Hangi sistemin logunu imzalıyorsanız bunları dijital sertifika ile imzalamalısınız. Bu işlemi tubitak tarafından sağlanan kontör ile yapmalısınız.

http://www.kamusm.gov.tr/urunler/zaman_damgasi/ucretsiz_zaman_damgasi_istemci_yazilimi.jsp

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/12/2019 19:05

(@korayulgay)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@yilmazbarcin

Yilmaz bey merhaba,

Burada asagidaki metin bulunuyor. Bu metni okudum. Baskanlik bu metni soru ve sorunlara destek vermeyecek olarak yorumladim ben.

“Madde 5 – (1) e) Başkanlık tarafından verilen yazılım ile, (d) bendi gereğince kaydedilen bilgileri ve bu bilgilerin doğruluğunu, bütünlüğünü ve gizliliğini teyit eden değeri kendi sistemlerine günlük olarak kaydetmek ve bu verileri bir yıl süre ile saklamak.” bendinden “Başkanlık tarafından verilen yazılım ile,” ibaresi çıkartılmıştır. Dolayısıyla sözkonusu yazılım (IP log imzalayıcı) ile ilgili soru ve sorunlara destek verilmemektedir.

Gönderildi : 09/12/2019 08:51

(@korayulgay)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@rizasahan

Tesekkurler.

Gönderildi : 09/12/2019 08:52

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

Kullandığınız public gateway'i bilmemekle birlikte, aşağıdaki opensource ve ticari çözümleri kullanabilirsiniz.

Opensource tarafında log parsing sürecine hakim değilseniz, bu noktaya ciddi zaman ayırmanız gerekecektir.

5651 no'lu yasa konusunda, log içeriğinin değiştirilmediğini kanıtladığınız sürece, kurumlar yönteminize karışmıyorlar.

- Graylog , Elk Stack, Fluentd

- Fastvue, ManageEngine

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/12/2019 10:50

Paylaş: