Forum

Virüs bulaşmay...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Virüs bulaşmayan işletim sistemi hk

7 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
575 Görüntüleme
(@BarisAVCI)
Gönderiler: 28
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar

hangi işeltim sistemine virüs bulaşmaz.

Gönderildi : 25/03/2009 21:48

(@teknik-mesut)
Gönderiler: 119
Estimable Member

Bu soru çok saçma geliyor çünkü virüsün kelime anlamı bir sistemdeki hatadır.

Bir çok işletim sistemleri bu hataları kapatmaya çalışır. Servic packler falan

Ayrıca bir işletim sisteminin ne kadar kişi kullanıyorsa o sistemde açıklar çoğalır.  

Benim görüşüm linux ailesi çünkü fazla açığı bilinmiyor. Hatta linuxta virüs yoktur diye bir yazı bile okumuştum.

Gönderildi : 25/03/2009 22:56

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Genellikle linux için üretilen antivirüs programları masaüstü bilgisayarlarında değilde serverlarda kullanılıyor.Örnek vermek gerekirse adamın mail sunucusu var ve bu mail sunucusuna windows makinelerindende bağlanabiliyor.Adam kullandığı antivirüsle mail de gelen ekli virüsleri yakalayıp windows kullanan kişinin başını dertten kurtarıyor.Ancak linux için virüs yok mu var.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Linux_bilgisayar_vir%C3%BCsleri_ve_kurt%C3%A7uklar%C4%B1_listesi  linke bakabilrsiniz.

Ancak Microsoft tarafındada güvenlik var,siz updateleri yapmaz antivirüs kullanmaz ya da updatelerini yapmaz iseniz başınızı virüsten kaldrıamazsınız.Kısacası full update,dikkatli kullanım.

Keyifli çalışmalar,

Gönderildi : 26/03/2009 03:29

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Bu sorunuza ufak bir anektod ile cevap vereyim izninizle.

Olay bizim şirkette çalışan bir arkadaşın başından geçiyor. Arkadaşımız Windows Xp SP3 ve antivirüs olarakta Kaspersky kullanıyor. PC deki programların hepsi otomatik Update te. Bu arkadaşımız 2 yıldır hiçbir sorunla ve tehtitle karşılaşmadan PC sini kullanıyor. Bundan 2 gün önce online bir siteye bağlanmaya çalışıyor ve Kaspersky arkadaşı sitede zararlı yazılımlar olabileceği konusunda uyarıyor hatta siteyi blokluyor ve giriş izni vermiyor. Arkadaşımız ne yapsa beğenirsiniz Kaspersky yi devre dışı bırakıyor ve siteye giriyor. Yaklaşık 30 sn içinde PC uyarılar vermeye başlıyor. Kaspersky yi aktif edip temizlemeye çalışıyor ama nafile.

Gönderildi : 26/03/2009 12:00

(@BarisAVCI)
Gönderiler: 28
Trusted Member
Konu başlatıcı

Şirketimizde server 2003 ve sql 2005 serverde yüklü

yazılım programı olarakta logo yazılımları genellikle kullanıyoruz linux client bilgisayarlara kurarsam bu programlar verimli olarak çalışır mı?

Gönderildi : 26/03/2009 14:26

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Terminal server kullanırsanız, yani programlarınızı tek bir servere kurar ve clienleri rdp ile bağlarsınız. Clienleri ya linux yada thinclient yaparsınız. Bu durumda sadece serverinizi sağlam bir şekilde yapılandırırsanız sanırım başınız pek fazla ağrımaz.

Gönderildi : 26/03/2009 14:40

(@onurserhatuygur)
Gönderiler: 129
Estimable Member

Hangi işletim sistemine virüs bulaşmaz  bu sorunun cevabı cidden basittir.

Eğer pc nizde kurulu işletim sisteminiz internete baglı değilse

İkinci olarak kasanızda ve bağlı bulundugu sistemde usb flash bellek tarzı taşınabilir bellekler kullanmıyorsanız

Üçüncü olarak işletim sistemine cd veya başka metaryeller ile kurdugunuz programların içerisinde trojan veya exploid gibi zararlı içerikler yoksa

Kesinlikle %100 virüssüz güvenli bir işletim sisteminiz var demektir.

Ama o işletim sistemi neye yarar dersenizde cevabım

Hiç bir işe yaramaz 🙂

Gönderildi : 28/03/2009 04:33

Paylaş: