Forum

Yerel Ağda Sınırlam...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Yerel Ağda Sınırlama

17 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
620 Görüntüleme
(@ERDAL07)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Merabalar;

Ofisimizdeki kullanmadığımız bir bilgisayarı depolama amaçlı kullanmak istiyoruz,server gibi dersem yanlış olmaz heralde.Serverın tek amacı sürekli olarak içerisine resim ve word dosyası gibi basit dosyaları kaydetmek ve kaydedilen bu dosyaları ağdaki kullanıcılara göstermek olucak.
Yanlız burda yapmak istediğimiz bir işlem daha var ofiste 6 adet bilgisayar var.Bu bilgisayarları kullananlardan sadece 2 tanesinin erişiminin tam diğer 4 tanesinin sadece salt okunur olması gerekiyor.Çok fazla ağ yapılandırma bilgim olmadığı için Windows server gibi bir program kurmak istemedim.Bunu yapabilecek daha basit bir program ya da başka bir çözümü var mı acaba?

Bİlgisayarların bazılarında xp home bazılarında da xp pro yüklü.Server olucak olan bilgisayarda da xp pro yüklü.
Yardımcı olabilirseniz gerçekten çok sevinicem.Teşekkürler.

Gönderildi : 11/03/2009 02:07

(@MelihYAMAN)
Gönderiler: 310
Reputable Member

Server diye adlandırdğın XP Pro makinasında erişilecek klasörlere Permission(İzin) atayarak bu sorunu çözebilirsin.Server tarafında

Denetim Masası-Klasör Seçenekleri-Görünüm-Basit Dosya Paylaşımını Kullan bölümündeki checkbox'ın içini boşalt tamam diyerek kapat.

Daha sonra server'dan paylaşacağın klasörün özellikleri bölümünde Güvenlik sekmesini görüceksin ordan kullanıcalara istediğin gibi yetki verebilirsin.

Kolay Gelsin

Gönderildi : 11/03/2009 02:21

(@ERDAL07)
Active Member
Konu başlatıcı

Cevap için saol öncelikle. Bu yöntemi bir başka arkadaş daha önerdi.Aynı bu şekilde denedim ancak bu bölümde bir türlü ağ kullanıcılarının hiç birini görmedi. Bunun sebebinin xp homedan kaynaklanabileceğini de söyleyenler oldu.

Gönderildi : 11/03/2009 03:13

(@MelihYAMAN)
Reputable Member

Ağdaki hiç bir kullanıcı göremedi derken ne demek istediğini anlamdım.Server tarafından kullanıcı açman gerekiyor.Örnek mehmet diye bir kullanıcı açıyorsun server tarafında daha sonra klasöre mehmet userını ekleyip gerekli hakları atıyosun.Clientın \\192.x.x.x yazdığında user name ve pass sorucak o bölüme tanımladığın user ve pass girip (örnekte mehmet) girişi yapıcak.

Gönderildi : 11/03/2009 13:44

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Ek olarak XP Home Edition kullanıyorsanız ağ desteği yoktur.Yukarıdaki \\pcadi şeklinde ya da \\pcninip numarası şeklinde ulaşabiliyormu?

Gönderildi : 11/03/2009 14:28

(@ERDAL07)
Active Member
Konu başlatıcı

İlk başta da anlattığınız gibi klasör seçeneklerindeki basit dosya paylaşımını kapattığımız zaman klasörlerdeki paylaşım seçenekleri artıyor ancak paylaşım bölümündeki izinlerde kullanıcıları listeyemiyorum yada oraya kullanıcı ekleyemiyorum.Yani pc adı ya da ip no göstermiyor sadece kendi bilgisayarımı gösteriyor. Önce dediğim gibi paylaşımdaki bilgisayarların bir kısmı xp pro bir kısmı ise xp home.

Br link eklemeye çalıştım aşağıda gözüküyor.

Gönderildi : 11/03/2009 14:31

(@MelihYAMAN)
Reputable Member

Aşağıdaki caps umarım işinizi görür.Bu arada kısa bir not XP home da network desteği vardır.Domain desteği yoktur.Kolay Gelsin

Gönderildi : 11/03/2009 15:15

(@ERDAL07)
Active Member
Konu başlatıcı

Benim listemde nedense gözükmüyor beceremediğim bölümde burası işte.  

Gönderildi : 11/03/2009 16:15

(@MelihYAMAN)
Reputable Member

Gözükmeyen  nedir?.Kullanıcıları siz açmadınızmı server tarafında eğer açtıysanız gözükecektir.

Gönderildi : 11/03/2009 16:44

(@ERDAL07)
Active Member
Konu başlatıcı

Siz açmadınız mı derken kastettiğiniz tam olarak nedir? Açıklayabilirmisiniz?

Gönderildi : 11/03/2009 17:22

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Diğer tarafa da aynı isimli userları oluşturmanız gerklidir,bu şekilde authentication gerçekleşecektir.

Gönderildi : 11/03/2009 17:57

(@serkanuzuner)
Gönderiler: 1040
Illustrious Member

Merabalar;

Ofisimizdeki kullanmadığımız bir bilgisayarı depolama amaçlı kullanmak istiyoruz,server gibi dersem yanlış olmaz heralde.Serverın tek amacı sürekli olarak içerisine resim ve word dosyası gibi basit dosyaları kaydetmek ve kaydedilen bu dosyaları ağdaki kullanıcılara göstermek olucak.
Yanlız burda yapmak istediğimiz bir işlem daha var ofiste 6 adet bilgisayar var.Bu bilgisayarları kullananlardan sadece 2 tanesinin erişiminin tam diğer 4 tanesinin sadece salt okunur olması gerekiyor.Çok fazla ağ yapılandırma bilgim olmadığı için Windows server gibi bir program kurmak istemedim.Bunu yapabilecek daha basit bir program ya da başka bir çözümü var mı acaba?

Bİlgisayarların bazılarında xp home bazılarında da xp pro yüklü.Server olucak olan bilgisayarda da xp pro yüklü.
Yardımcı olabilirseniz gerçekten çok sevinicem.Teşekkürler.

Bunu basit yoldan aşağıdaki makaleyi okuyarak yapabilirsiniz,

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2009/02/23/payla-m-ve-g-venlik-sharing-and-security.aspx

Gönderildi : 11/03/2009 18:04

(@ERDAL07)
Active Member
Konu başlatıcı

Serkan Bey'in eklediği linkte bulunan makaleye inceledim ve sanırım çözüme ulaşamadığım nokta benim ağımdaki herkes şua anda Workgroupta çalışıyor. Mevcut Workgroupta kullanıcıların isimlerini nedense göremiyorum. Workgroup haricinde bir ağ kurarak denemeyi düşünüyorum.              Herkese teşekkürler cevap için.

Gönderildi : 11/03/2009 18:45

pcpc
(@pcpc)
Gönderiler: 30
Eminent Member

workgroup ortamında kullanıcı isimleri ilgili bilgisayarda tanımlıdır. Active Directory gibi bir kullanıcı veritabanı yoktur.yapmanız gereken örneğin A pc'sinde ali kullanıcısı şifresi 1234 ise paylaşım vermek istediğiniz pc'de ali isimli bir kullanıcı oluşturun ve şifresini 1234 yapın. ve ilgili klasör izinlerinde ali kullanıcısını ekleyin.workgroup ortamındaki diğer kullanıcılar için aynı işlemleri yapın.

bu şekilde bir deneyin

kolay gelsin

Gönderildi : 13/03/2009 03:06

(@ERDAL07)
Active Member
Konu başlatıcı

Benimde anlayamadığım nokta da bu kullanıcıların isimleri bilgisayarlarında tabiki var her normal bilgisayarda olduğu gibi ama bunların hiç birisi şifre kullanmıyor ayrıca oluşturmam gereken bir kullanıcı adı mı olması gerekiyor. Eğer öyleyse bunu nereden yapıcam.

Gönderildi : 13/03/2009 15:44

(@serkanuzuner)
Gönderiler: 1040
Illustrious Member

Merhaba, Kullanıcıların hiçbiri şifre kullanmıyor demişsiniz

Hem şifre kullanmayıp hemde paylaşıma erişmelerini istiyorsanız gpedit.msc ile şu ayarı yapmalısınız

comp - sec - loc - security altında Accounts: Limit local account use of blank passwords to console logon only - disabled

Gönderildi : 14/03/2009 00:33

(@ERDAL07)
Active Member
Konu başlatıcı

Bu sefer oldu kesinlikle çalışıyor. Gerçekten ilgilenen herkese teşekkürler.

Gönderildi : 14/03/2009 17:43

Paylaş: