Forum

Kullanışlı UTM tavs...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Kullanışlı UTM tavsiyesi

21 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
996 Görüntüleme
(@batikanulu)
Gönderiler: 24
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba öncelikle, bir sürü tavsiye isteyen konu birikmiş ama benspesifik olarak farklı şey sormak istiyorum.

Şirketimizde 30 kişiyiz o yüzden 30-40 kullanıcı için utm veya ngutm firewall bakıyoruz tüm güvenlik işlemleri, log alma vs. mobil uygulamaları kısıtlama gibi işlemler yapmak istiyoruz. Sizden, arayüzü kolay (sınicwall de karar kılmıştık ama işkenceye dönüyor dedikleri için vazgeçtik), lisansı uzun ve uygun bir model bakıyorum. Maddi olarak çok çıkamıyoruz. Marka ile birlikte kullanıcıları kaldıracak modelde belirtitseniz çok sevinirim. Ayrıca internetimiz çok yavaş, iyi konfigüre edilip çokyavaşlatmaması için ne önerirsiniz teşekkürler şimdiden.

Gönderildi : 15/11/2016 16:32

(@batikanulu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Bu arada Fortigate 60D almak istiyorduk ama 1 yıldan sonra muazzam bir lisans ücretinden dolayı vazgeçtik açıkçası.

Gönderildi : 15/11/2016 17:18

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Merhaba Batıkan Bey,

UTM'in hangi özelliklerini aktif olarak kullanacaksınız? Eğer antivirüs ve antispam istemiyorsanız sadece VPN, Content Filter, SPI Firewall işe yarar diyorsanız Draytek ürünlerini inceleyebilirsiniz. Çok uygun maliyetlerle(Alım ve Lisans) istenilen çoğu işi stabil şekilde yapabiliyor. Net olarak UTM istiyorsanız GateProtect ürünlerini inceleyiniz. Mümkünse distribütörü olan Simet ile görüşüp demo yapın.

Gönderildi : 15/11/2016 17:26

(@batikanulu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

O markalarıda hiç bilmiyorum, evet ; antivirüs , antispam vs olmazsa olmazımız açıkçası tüm güvenlik önlemlerini almak asıl amacımız, uygulama site engelleme, vpn, content filer, loglama gibi çoğu şeyde gerekiyor bizim için. 

Gönderildi : 15/11/2016 17:38

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

düşük bütçe ile taleplerinizin tümünü karşılayan model bulmanız biraz zor.

her zaman bir veya birden fazla nokta eksik kalacaktır.

bazen app/web filter veya analyzer tarafı olur bu.

taleplerini daraltarak marka/model konumlandırmanız yararınıza olacaktır.

Oğuzhan hoca'nın belirttiği gibi draytek tarafında ek lisans alımı ile web/app filter tarafını dahil ederek, ürünü utm'e çevirmeniz mümkün.

arayüz kullanımı kolay ve tek üründe raporlama isterseniz, kerio control ng100 modelini inceleyebilirsiniz. 

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/11/2016 17:41

(@batikanulu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sonicwall bizi düşündürüyor ama sonicwall soho almak istersek bizim için iş görür mü önceliğimiz virüs-spy vs koruma ve web/app engelleme diyoruz 30-40 user olarak ve kullanıcı arayüzü cidden karmaşık mı yoksa bu konuyla yabancı kişilerin yorumları mı acaba?

Gönderildi : 15/11/2016 18:32

(@m-oguzhanozkurt)
Noble Member

Antivirüs ve Antispam zorunlu isteğiniz ise Draytek işiniz görmeyecektir. Sonicwall yerine GateProtect tercih ederdim. Nedeni ise hem ilk alım hem de sonraki yıllar lisans maliyetleri.

Gönderildi : 15/11/2016 19:10

(@batikanulu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

O da markasız, servis ağı ve desteği olmayan bir ürün. Bir miktar para ödeyeceğiz ama fortigatein 1200 tl gibi rakamlarından ziyade 100-200 dolarlık sonicwall lisans ücreti ödemeye razıyız.

Hangi sonicwall modeli işimizi görür acaba? ve varsa Watchguard xtm satışı yapan firma paylaşan olursa sevinirim.

Gönderildi : 15/11/2016 19:25

(@m-oguzhanozkurt)
Noble Member

Markasız, servis ağı ve desteği olmayan diye kastetdiğiniz ürün GateProtect mi?

Gönderildi : 15/11/2016 19:34

(@batikanulu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Herkes tavsiye etmiş ama Drytek öyle... Kasa bile dayanmamış bir firmada. Bir de siz markalarla anlaşmalı mısınız? 😀

Gönderildi : 15/11/2016 19:57

(@m-oguzhanozkurt)
Noble Member

Batıkan Bey,

1- Önce atıp tuttuğunu markanın yazılışını öğrenin. Draytek diye yazılır Drytek diye değil.

2- Bir ürünün/markanın hakkında konuşmadan önce o ürünü iyi tanımak gerekli. Aksi durumda fikir sahibi olmadan zikir sahibi olmak sözünü yerine getirmiş olursunuz, dolmadan taşmış olursunuz. Şu anda yaptığınız gibi.

3- Yıllarca sistem entegratöründe network projeleri üzerine çalıştım. Üstelik marka bağımsız, müşteri ihtiyaçlarına uygun çözümler üreterek. Yeri geldi Cisco ile çalıştım, yeri geldi Sonicwall yeri geldi Draytek, yeri geldi GateProtect, yeri geldi Logix, yeri geldi Coslat...... bu liste uzar da uzar.

Hal böyle olunca da bir çok ürünü tanıma ve inceleme fırsatımız oldu. Müşterilerin ihtiyaçlarına çözüm getiren, genelde en uygun maliyetli olan markanın Draytek olduğunu gördük. Bu tecrübeleri edindik edinmesine, birilerine de faydamız olsun diye ücretsiz forumlarda paylaşıyoruz.

Ancak arada kıymet bilmez sizin gibi haddini aşanlar da çıkıyor. Birilerine faydalı olmaya çalıştığımız yetmezmiş gibi böyle hadsiz konularla da uğraşır olduk. 

4- Simet, Bilser, Netex, Logix, Coslat gibi distribütörler/üreticiler aylık bana 500.000.000.000,00$ + KDV ödeme yapıyorlar(!) Komiklik yaptığınızı mı sanıyorsunuz? Ücretsiz bilgimizi paylaşıyoruz, yeri geliyor sahada danışmanlık ücretleri karşılığı yaptığımız işleri burada adım adım anlatıyoruz. Bu davranışa karşı yapılabilecek en büyük hakareti yapıyorsunuz.

Lütfen sınırları zorlamayın, haddinizi aşmayın, terbiyessizlik yapmayın.

Gönderildi : 15/11/2016 20:20

(@batikanulu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Aaa pardon sizin gibi kopyala yapıştır yapmadığım için draytek yerine drytek yazmışım 😀 ya beni güldürdünüz markanın isminde meymelet yok ayrıca sorduğum soruları anlamayan insanlarla pek muhattap olmadığımdan drytek mek cek tek yazıp geçtim işte ne var bunda beyedendi! (ay pardon beyfendi (bu sefer türkçemiz için özür!) ) 😀 Bu arada kendiniz bile marka oluşturmaya çalıştırmışsınız ama stand up için uygun bir marka. 😀 

Gönderildi : 15/11/2016 20:37

(@irfan-deveci)
Gönderiler: 271
Reputable Member

Merhaba öncelikle, bir sürü tavsiye isteyen konu birikmiş ama benspesifik olarak farklı şey sormak istiyorum.

Şirketimizde 30 kişiyiz o yüzden 30-40 kullanıcı için utm veya ngutm firewall bakıyoruz tüm güvenlik işlemleri, log alma vs. mobil uygulamaları kısıtlama gibi işlemler yapmak istiyoruz. Sizden, arayüzü kolay (sınicwall de karar kılmıştık ama işkenceye dönüyor dedikleri için vazgeçtik), lisansı uzun ve uygun bir model bakıyorum. Maddi olarak çok çıkamıyoruz. Marka ile birlikte kullanıcıları kaldıracak modelde belirtitseniz çok sevinirim. Ayrıca internetimiz çok yavaş, iyi konfigüre edilip çokyavaşlatmaması için ne önerirsiniz teşekkürler şimdiden.

merhaba elimde Fortigate 80c Var 100D aldığımız için satmayı düşünüyorum ilgilenirseniz  07/31/2017 kadar lisansları mevcut durumda cihazin sadece şirketimize yetmediği için satmayı düşünüyoruz

Gönderildi : 15/11/2016 22:58

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

Draytek iyi bir urundur zaten arkadasta su ozelliker istiyorsanız baska urun önermiş.

Uslubunuz cok kötü batikan bey

Ücret karşılığında bulamayacagimiz icerik ve yardimlasmanin oldugu bir yerde boyle yapmaniz cok cirkin.

Gönderildi : 15/11/2016 23:38

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Aaa pardon sizin gibi kopyala yapıştır yapmadığım için draytek yerine drytek yazmışım 😀 ya beni güldürdünüz markanın isminde meymelet yok ayrıca sorduğum soruları anlamayan insanlarla pek muhattap olmadığımdan drytek mek cek tek yazıp geçtim işte ne var bunda beyedendi! (ay pardon beyfendi (bu sefer türkçemiz için özür!) ) 😀 Bu arada kendiniz bile marka oluşturmaya çalıştırmışsınız ama stand up için uygun bir marka. 😀 

Merhaba Batıkan Bey,

Bilmemek değil öğrenmemek ayıp, okursanız size yapılan önerilerin ne kadar yerinde olduğunu görebilirsiniz

http://www.draytektr.com/index.cfm?fuseaction=objects2.detail_content&cid=4484

Ancak bunları bilmediğiniz için sanırız insanları markalar ile anlaşmalı mısınız gibi yersiz suçlamalarda bulundunuz.

Gönderildi : 16/11/2016 11:36

(@turancoskun)
Üye

Batıkan bey,

birine ithamda bulunmadan önce, kişiyi ve geçmişini tanımanız gerekir. ( ki ithamda bulunurken dahi üslub önemlidir. )

Aksi halde yapılan ithama değil, küstahlığa girer.

aşağıda spesifik dediğiniz noktadan, devamında bulunan 5 satıra kadar klasik firewal/utm/ngutm sorularından farklı olmadığından, arama ve okuduğunu anlayabilme kabiliyetiniz üzerine yorumlarda veya ithamda bulunabilirdi.

bu size belirtilmeden, sorunuza tavsiye bulunan kişiler var ise, sadece teşekkür etmelisiniz.

gönülülük esasına dayanarak burada bulunan bireylerin, saha tecrübelerini bedelsiz olarak aktarmaları karşılığında, bu size itham hakkını vermez. 

verilen tavsiyeye uygulayıp, uygulamamak bireyin kendine kalmıştır.

buradan aldığınız tavsiye ile doğru çözüm gidememiş veya istediğiniz cevabı almamışta olabilirsiniz.

aşağıda üslupsuzluk yerine, daha uygun cümleler ile derdinizi anlatmanız doğru olurdu.

post geçmişinize baktığımda, kendi konularınız haricinde bugüne kadar farklı bir post'a katkı sağlamadığınız gördüm.

pozitik olarak katkı sağlayan insanları eleştirmek yerine, kişiliğinize ve farklı bireylere katkı sağlamanızı tavsiye ederim.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/11/2016 13:30

(@birkanurlu)
Gönderiler: 327
Reputable Member

Batıkan beyin hoş olmayan üslubuna katılmakla birlikte, bu sitedeki muazzam Draytek fan boyluğunu da görmemek yanlış olur. Konuya gelecek olursak Cyberoam istediğiniz şeyleri fazlasıyla yapan ve gördüğüm en kullanışlı marka. Cyberoam bir köşede duruken SonicWall'u hiç önermiyorum.

Gönderildi : 09/01/2017 03:35

(@turancoskun)
Üye

Birkan bey,

marka fanlığı yorumunuza katılmıyorum. bu portalda binlerce kullanıcı ve ciddi bir marka/ürün yelpazesi mevcut.

sizin belirttiğiniz "Cyberoam istediğiniz şeyleri fazlasıyla yapan ve gördüğüm en kullanışlı marka" cümlesi, bundan önce ve devamında yaşadığınız tecrübe/memnuniyete dayanıyor ise, draytek vb. marka önerilerinde de durum budur.

şahsi yorumum, sebep/sonuç ilişkisi oluşturulmadan belirttiğiniz formatta olan postlar mevcut, ancak sayılarının yüksek olmadığını düşünüyorum.

Gönderildi : 09/01/2017 23:54

(@OzcanDogan)
Gönderiler: 2
New Member

Hepsi kullanışlı, sizin ihtiyacınız nedir belirtirseniz, farklı markalarda ihtiyacınıza farklı çözümleri daha kolay bulursunuz. Çeşitli Projelerde Cyberoam, Draytek, Fortigate, Sonicwall kullandık. Hepsi de işini yapıyor. İhtiyaca göre bütçe ayırmak gerekir.

Gönderildi : 11/01/2017 00:56

Sayfa 1 / 2
Paylaş: