Forum

Data center gü...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Data center güvenliği için destek istiyorum

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
486 Görüntüleme
(@KaanCagirici)
Gönderiler: 2
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Data center güvenliği hakkında araştırma yazısı yazıyorum, bazı noktalarda desteğe ihtiyacım var, fiziki güvenlik kısmından ziyade yazılımdan ve dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı nasıl bir yol izlenmeli ? Firewall veya yazılım olarak neler kullanılması gerekli. Marka/model veya ürün tanıtımı değil işleyiş hakkında bilgiye ihityacım var. 

Amaç data center bünyesinde olan cihaz/makina veya serverları koruyabilmek.

Desteğinizi rica ediyorum. 

Gönderildi : 30/11/2014 18:33

Selim GÜRAKSIN
(@selimguraksin)
Gönderiler: 438
Reputable Member

Merhabalar, konu aslında biraz uzun. Fiziki güvenlik önemli. Ama bu kısmı geçecek olursak yazılımsal/ağ/donanım güvenliği konuları da önem arz eder. En kaba tabir ile bir güvenlik duvarı (yedekli olması kesinlikle şart) yeter 🙂 Ama datacenter boyutuna geldiğiniz zaman sadece güvenlik duvarı işinizi görmeyecektir. Genellikle içeride barındırılan sistemlere göre güvenlik önlemleri alınır. Bir güvenlik duvarının yanı sıra, IDS, IPS cihazlarıda yedekli olarak gerekli olacaktır. Bu cihazların yedekli olarak iyi konfigüre edilmesi ve yüksek sürdürülürlüklü çalıştırılması sağlanmalıdır.

Yedeklilik aslında en iyi güvenlik çözümlerinden birisidir. Yedekliliğin yanı sıra yedek olan cihazların küme olarak kullanılabilmesi de önemlidir. Diyelim iki güvenlik duvarı var. Normal zaman da bu iki cihaz yük dengeleme yapıp bir birleri ile konuşabilmeli ve cihazlardan birisi arızalandığı zaman diğer tek başına devam edebilmeli. 

Bunların dışında güvenlik için kullanılan cihazların ve sistemlerin güncellemeleri çok önemli olacaktır. Bu konuya hassasiyet gösterilmelidir.

Ayrıca datacenterlarda "datacenter izleme/yönetim" programları olması gerekmektedir. Birden fazla sunucu, disk, anahtar cihazı, firewall, IPS, IDS olacağı için bunların tek bir ekran üzerinden izleniyor olabilmesi güvenlik zaafı zamanın da görsel olarak farkındalığı ve sorunun sebebini gösteriyor olacaktır. Çözümü bu şekilde bulmak daha kolay ve az zamanda olacaktır.

Gönderildi : 02/12/2014 18:29

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba,

Data center güvenliği hakkında araştırma yazısı yazıyorum, bazı noktalarda desteğe ihtiyacım var, fiziki güvenlik kısmından ziyade yazılımdan ve dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı nasıl bir yol izlenmeli ? Firewall veya yazılım olarak neler kullanılması gerekli. Marka/model veya ürün tanıtımı değil işleyiş hakkında bilgiye ihityacım var. 

Amaç data center bünyesinde olan cihaz/makina veya serverları koruyabilmek.

Desteğinizi rica ediyorum. 

Data Center kısmını biraz açarsanız daha fazla yardımcı olalalım burada bahsi geçen üç beş makinada kullanıcılara yapılacak giralmamıdır yoksa raf kiralamasımıdır ? 

Gönderildi : 08/12/2014 12:16

Paylaş: