Forum

Pf Sense Multi wan ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Pf Sense Multi wan sorunsalı

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
382 Görüntüleme
(@seckinayan)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Pfsense kullanarak 4 adet fiber bağlantıyı tek local de toplamak mümkün mü? Ancak bağlantıları birleştirmek istiyorum. Ben denedim ancak pek başarılı olamadım. Bu konuda tecrübe sahibi olanlardan bir fikir alabilir miyim?

Şimdiden çok teşekkürler. 

Gönderildi : 29/04/2014 14:03

(@aytacarslan)
Gönderiler: 799
Noble Member

tabiki mümkün fakat uzman bir arkadaş daha yardımcı olabilir diye düşünüyorum. bazı hazırlıkları önceden yapmalısınız. mesala proxy server kullanacakmısınız yoksa sadece firewall olarakmı duracak. failover mı olacak yoksa interneti hızlandırma amacınızmı var. bunları önceden planlamalısınız.

Gönderildi : 29/04/2014 15:36

(@seckinayan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Aytaç Bey teşekkürler cevabınız için

Tek gayem daha hızlı bir internet bağlantısı sağlamak. Bunun üzerinden gidiyorum. Proxy Server da ekleyebilirim bu şartlar altında ama asıl amacım 4 fiber hattın pfsense birleştirilip daha hızlı bir yapıya bürünebilir mi? 

Gönderildi : 29/04/2014 15:42

(@aytacarslan)
Noble Member

tahminimce load balance yada fail over için yapılandırırsınız fakat 4 tane 25 mbps yi birleştirip 1 gbps hız alabileceğinizi sanmıyorum. sonuçta client makineden örnek bir dosya çağırılırken o anda o makine için açılan porttan sadece o bağlantı veriyi getirecektir. 4 wan aynı anda farklı parçaları alıp tek bir clienta iletebileceğini sanmıyorum.

Gönderildi : 29/04/2014 16:20

(@seckinayan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Tabi ki o konuda hem fikiriz 4 hattı yük dengesine göre sıralaması ve aynı locale çıkarması yeterli benim için. Bunun için tecrübeli bir arkadaş ethernet kartı tavsiyesinde bulunursa çok sevinirim. Ben deneme için aldım iki adet ama 4'lü ethernet kartları fiyat olarak pahalı olmalarından dolayı denemiş birinin tavsiyesi çok değerli olacaktır.

Gönderildi : 30/04/2014 14:48

(@aytacarslan)
Noble Member

evet quad portlu etheret konusunda bende aynı sorunları yaşadım. ebay üzerinde quad portlu nicler var 70-80 $ civarından başlar kargo ücretide 20$ olsa 100$ a yakın gelir. Gümrük kolay kolay yemedim hiç. bir kez 450 tl ye anakart satın aldığımda 50 tl gümrük ödemiştim hepsi o. quad kartı burdan satın almak istediğimde verdikleri fiyatlar hakikaten uçuktu. 

load balance konusuna gelince öncelikle ip adreslerini gateway kısmına tek tek eklemelisin. sonra routung groups kısmında hangi kriterlerde wanlar arası geçiş yapılacak belirtmelisin. sonrasında ise internete izin verdiğin kuralda gateway olarak gateway grubunun ismini seçmelisin. çok zaman önce 2.0 versiyonunda yapmıştım 2.1.2 versiyonundada aynıdır diye düşünüyorum. amatörce yardım etmeye çalışıyorum mutlaka daha iyi bilen bir arkadaş çıkacaktır.

Gönderildi : 30/04/2014 15:29

(@SemihDanak)
Gönderiler: 77
Estimable Member

tahminimce load balance yada fail over için yapılandırırsınız fakat 4 tane 25 mbps yi birleştirip 1 gbps hız alabileceğinizi sanmıyorum. sonuçta client makineden örnek bir dosya çağırılırken o anda o makine için açılan porttan sadece o bağlantı veriyi getirecektir. 4 wan aynı anda farklı parçaları alıp tek bir clienta iletebileceğini sanmıyorum.

loadbalance düzgün bir şekilde çalışır ise download da 4 hattın birleştigini
görebilirsiniz ama http isteklerinde http sunucular tek bir dış ip ye
cevap verdigi için göremeyiz diye biliyorum.

Gönderildi : 08/07/2014 17:57

Paylaş: