Forum

pfsense çok ya...

Bildirimler
Hepsini Temizle

pfsense çok yavaş

8 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,079 Görüntüleme
(@BerkaySAYILIR)
Gönderiler: 11
Active Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar yaklaşık 8 aydır pfsense kullanmaktayım. 70 makinalık bir ağım var. Pfsense'de squid+squidguard+lightsquid kurulu. Ağı pfsenseden

geçirdiğimde mütiş bir yavaşlama donma ve hatta uzun süreli kesinti oluyor. Neredeyse forumdaki bütün makaleleri okudum ve öncelikli eternet

kartını (1000M)değiştirdim. İ5 işlimcili 4 Gb ramli makina bile aldım. Hiçbir paketi kurmadan deneyelim dedik hat gene boğuldu. pfsensede yapmam

gereken özel bir ayar varmıdır ? İnternet neden bu kadar yavaşlıyor. Lütfen yardımcı olun özel donanımlı bir pc varsa onu almayada razıyım.

Gereken nedir üstadlar ?

Gönderildi : 29/01/2013 20:46

(@mustafakaya)
Gönderiler: 1056
Noble Member

Pfsenseye girmeden Modemden çıkış alarak hız ve ping testi yaptınızmı ?

Gönderildi : 30/01/2013 20:40

(@BerkaySAYILIR)
Active Member
Konu başlatıcı

Evet Hocam normalde modem gayet hızlı hiçbir sıkıntı yok. Pfsenseyi takınca hat aşırı derecede yavaşlıyor browserda başlangıç sayfası bile

açılmıyor. Nerede hata yapıyorum Mustafa hocam anlayamadım. Yapmam gereken Ek bir şey mi var acaba

Gönderildi : 31/01/2013 11:07

(@oktaykumas)
Gönderiler: 110
Estimable Member

Merhabalar,

Pfsense kurulumundan sonra performans artırmak için bazı ayarlar yapılmaktadır ancak sizin bahsettiğiniz aşırı yavaşlık donanım uyumsuzluğu yada sürüm ile alakalı olabilir. aşağıdaki ayar squid performansını artırmak için yapabilirsiniz. koyu renkli alan

örnek
/boot/loader.conf dosyasında
kern.ipc.nmbclusters="0"
satırını, aşağıdaki şekilde değiştirirseniz, daha yüksek performans alırsınız.
kern.ipc.nmbclusters="32768"

kolay gelsin.

Gönderildi : 31/01/2013 12:38

(@BerkaySAYILIR)
Active Member
Konu başlatıcı

Ayarları yapıp yeni bir eternet kartında tekrar deneyeceğim. Birde kullanıcı sayısını azaltalım bakalım çözüm olacak mı

Arkadaşlar çok sağolun...

Gönderildi : 01/02/2013 01:06

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Pfsense performans arttırımı için farklı nic denenenbilir. Makinanaın ram değerini arttırabilirsiniz. Bir de log ve cahcei boşaltıp deneyin.

rm -rf /var/squid/cache/*
rm -rf /var/squid/log/*

komutlar sanırım böyleydi, hatırladığım kadarıyla.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 06/02/2013 14:43

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Arkadaşlar yaklaşık 8 aydır pfsense kullanmaktayım. 70 makinalık bir ağım var. Pfsense'de squid+squidguard+lightsquid kurulu. Ağı pfsenseden

geçirdiğimde mütiş bir yavaşlama donma ve hatta uzun süreli kesinti oluyor. Neredeyse forumdaki bütün makaleleri okudum ve öncelikli eternet

kartını (1000M)değiştirdim. İ5 işlimcili 4 Gb ramli makina bile aldım. Hiçbir paketi kurmadan deneyelim dedik hat gene boğuldu. pfsensede yapmam

gereken özel bir ayar varmıdır ? İnternet neden bu kadar yavaşlıyor. Lütfen yardımcı olun özel donanımlı bir pc varsa onu almayada razıyım.

Gereken nedir üstadlar ?

Hocam meraktan soruyorum ne kadar para harcadınız acaba bu ücretsiz sisteme ?

Gönderildi : 06/02/2013 15:00

(@BerkaySAYILIR)
Active Member
Konu başlatıcı

Ertan Hocam 1000 TL ye yakın bir fiyata geldi galiba... Ama sorunu çözdük hocam kullandığım eternet kartı gerçekten çok kötüymüş

değiştirince modemin dağıttığı fazlasıyla geride bıraktı. Proxy cache özelliği galiba işe yarıyor. Sağolun hocam

Gönderildi : 07/02/2013 10:51

Paylaş: