Forum

İnternal-External N...

Bildirimler
Hepsini Temizle

İnternal-External Network Güvenliği Hk.

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
341 Görüntüleme
(@Murat_iSABETLi)
Gönderiler: 50
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

İnternal ve external network güvenliği için neler yapmam gerekir.Bu konuz biraz tartışılacak bir konu burda açılması doğru mu oldu bilmiyorum ama bu konuda değerli çözümpark takipçilerinden öneri bekliyorum.

Beklentilerim şu yönde

-İç network güvenliği için 

-Kullanıcıların İç networkte ne yaptıkları,Herhangi bir hack girişimi yapıp yapmadıklarını

-Uzak Masaüstü ile içerdeki bir başka bilgisayara bağlandığında o bilgisayarda neler yaptığını.

-c$ Gibi özel paylaşımlara girilip girilmediğini (Girilmiş olsa bile hangi zaman aralığında kimin girp neler yaptığını)

-İç network Güvenliğini iç ve dış saldırı veya istenmeyen olaylardan korunma(wirüs vb çeşitleri gibi) 

-Dış network İçin

-Dışarıdan gelen paketleri filtreleyecek.

-Spam maillerin kontrolünü yapabilecek.

-Loglama yapabileceğim.(İçerden dışarı-Dışardan içeri) 

-Firewall yönü kuvvetli olan

Yukarıda belirttiğim özellikleri bir arada bulunduran veya en azından iç network için istediklerimi yapabilecek bi program tavsiyeniz var ise değerli önerilerinizi bekliyorum

İyi Çalışmalar... 

Gönderildi : 19/12/2011 18:42

(@serkantas)
Gönderiler: 950
Prominent Member

Merhaba;

İnternal ve external network güvenliği için neler yapmam gerekir.Bu konuz biraz tartışılacak bir konu burda açılması doğru mu oldu bilmiyorum ama bu konuda değerli çözümpark takipçilerinden öneri bekliyorum.

Beklentilerim şu yönde

-Kullanıcıların İç networkte ne yaptıkları,Herhangi bir hack girişimi yapıp yapmadıklarını

-Uzak Masaüstü ile içerdeki bir başka bilgisayara bağlandığında o bilgisayarda neler yaptığını.

-c$ Gibi özel paylaşımlara girilip girilmediğini (Girilmiş olsa bile hangi zaman aralığında kimin girp neler yaptığını)

-İç network Güvenliğini iç ve dış saldırı veya istenmeyen olaylardan korunma(wirüs vb çeşitleri gibi) 

-Dış network İçin

-Dışarıdan gelen paketleri filtreleyecek.

-Spam maillerin kontrolünü yapabilecek.

-Loglama yapabileceğim.(İçerden dışarı-Dışardan içeri) 

-Firewall yönü kuvvetli olan

Yukarıda belirttiğim özellikleri bir arada bulunduran veya en azından iç network için istediklerimi yapabilecek bi program tavsiyeniz var ise değerli önerilerinizi bekliyorum

İyi Çalışmalar... 

Ankarada Natek Bilişim Var Onlar İle Görüşmeni Tavsiye Ederim Sen Ajan İstiyorsun Network'te Neler Olduğunu Kullanıcıların Neler Yaptığını Öğrenmek İçin... 

Gönderildi : 19/12/2011 18:46

(@Murat_iSABETLi)
Gönderiler: 50
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Düzgün bir Log Yönetimi yazılımı ile tüm sisteminin (Firewall, UTM, IPS/IDS, Switch, Router, Mail Server, Mail Security, IIS, DHCP, NAS, Server  vb...) loglarını alarak istediğin gibi raporlar oluşturabilir; kurum açısından sıkıntı yaratacak işlemleri rahatlıkla gözlemleyebilirsin. Bu sayede nereye, ne gibi önlemler alacağını tespit edebilirsin. Veya belirttiğin kriterler doğrultusunda Alarm'lar oluşturarak seni uyarmaını sağlayabilirsin.

Logsin Focus istediğin işlemler için ideal bir yazılımdır. www.logsign.net adresinden incleyebilirsin.

Bu program  sanırım işimi görür.Demo talebinde bulundum.

Gönderildi : 20/12/2011 14:10

(@Anonim)
Gönderiler: 0

• Burada bahsedilen durumlar tamamen sistemlerin ve güvenlik ayarlamalarının nasıl kurulduklarıyla ve ayarlamalarıyla ilgili.
  • Yani sen herkesi Admin yapmışsan herkees bir diğerinin c$ paylaşımına girer. veya senin şifreni biliyorlarsa
  • Sen uzak masaüstü kullanıcılarını sınırlamamışsan yine aynı durum geçerli.
  • Bunlardan loglama ile kurtulamazsın. Loglama problem oluştuktan sonra müdahale için gereklidir.
  • Senin proaktif çözümlere ihtiyacın var.
  • Yani sorun oluşmadan önce değil oluşmadan oluşmasını önleme yönünde çözümler.
  • Bunun için bu talep ettiklerin yerine. çalışma sistemiyle ilgili bilgilere göre neler yapılabileceği konusunda destek/hizmet almanı öneririm.
  • Ayrıca herşeyide programlardan beklemeyin ve insan faktörünü görmezden gelmeyin.

-Dış network İçin

1. 1. Watchguard
  2. 2. sonicwall 

Gönderildi : 20/12/2011 14:28

Paylaş: