Forum

En iyi Firewall/UTM...

Bildirimler
Hepsini Temizle

En iyi Firewall/UTM markası hangisi?

35 Yazılar
14 Üyeler
0 Likes
9,397 Görüntüleme
(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Kurulumundan, desteğinden, donanımından ücret alınmasını normal karşılarım da free sunulan lisanstan para istenmesi sahtekarlıktır. 

Ben bu kısmı anlamadım ya 😀 nasıl hem lisansı ücretsiz verip hemde tekrardan para istenebilirki.

Gönderildi : 20/05/2011 01:42

(@emredemirci-2)
Gönderiler: 226
Reputable Member

Merhaba Ertan Bey;

Çok basit. Adam gidiyor Astaro Home download ediyor. Lisans ücretini yıllık kafasına göre yazıyor. Hatta free lisansta kampanya bile yapıyor. 1 yıl fiyatına 3 yıl gibi.

Ücretsiz linux türevlerini bile ücretle satıyorlar. Abartıp CAL (erişim) lisansı isteyen dolandırıclar olduğunu duydum.

Son kullanıcı tarafı daha kötü. Müşteri ekran kartı harici PC getiriyor. Anakartı veya ekran kartı arızalı fark etmez. Adam her durumda "anakart arızalı" diyor. Anakrtı onboard veriyor. Parçalardan biri yanına kâr kalıyor.

Şu sıralar yeni moda Google CEO. İstediği gibi fiyatı yaslıyor. 20-30-40-50 sonuna siz TL olarak bin ekleyiniz. Tabi google'nin cebine giren-çıkan yok. Sanki webmaster gökten kod indiriyor. Kafa tarzı "bana verdiğinin 10-20 katını kazanacak nasılsa"

Gönderildi : 20/05/2011 02:10

(@ertanerbek)
Famed Member

Merhaba Ertan Bey;

Çok basit. Adam gidiyor Astaro Home download ediyor. Lisans ücretini yıllık kafasına göre yazıyor. Hatta free lisansta kampanya bile yapıyor. 1 yıl fiyatına 3 yıl gibi.

Ücretsiz linux türevlerini bile ücretle satıyorlar. Abartıp CAL (erişim) lisansı isteyen dolandırıclar olduğunu duydum.

Son kullanıcı tarafı daha kötü. Müşteri ekran kartı harici PC getiriyor. Anakartı veya ekran kartı arızalı fark etmez. Adam her durumda "anakart arızalı" diyor. Anakrtı onboard veriyor. Parçalardan biri yanına kâr kalıyor.

Astaro nun lisanslama sistemini bilmiyorum, tek bildiğim güzel bir sistem olduğu. Kesinlikle bahsi geçen olayı yapanları savunmuyorum lakin bizim memelkette kurulum parası deyince millet ayaklanıyor 😀 o yüzden bazı firmalar box fiyatlarına bu tür katkılar yapabiliyor.

Gönderildi : 20/05/2011 02:25

(@emredemirci-2)
Reputable Member

Dürüstçe "mail server ücretsiz ... linux olursa kurulum ücreti (atıyorum) 100 $ ama siz isterseniz Exchange alın. Server+CAL ile en az 2000 dolar gibi olur. Kurulum ücreti yine aynı" denildiğinde müşteri olayı anlıyor. Her durumda kurulum ücreti cebinden çıkacak.

Tabi gidipte bakım anlaşmalı müşteriden kurulum ücreti istenirse adam haklı olarak vermez. Yine bunda da alanlar var.

Gönderildi : 20/05/2011 02:44

(@ertanerbek)
Famed Member

Dürüstçe "mail server ücretsiz ... linux olursa kurulum ücreti (atıyorum) 100 $ ama siz isterseniz Exchange alın. Server+CAL ile en az 2000 dolar gibi olur. Kurulum ücreti yine aynı" denildiğinde müşteri olayı anlıyor. Her durumda kurulum ücreti cebinden çıkacak.

Tabi gidipte bakım anlaşmalı müşteriden kurulum ücreti istenirse adam haklı olarak vermez. Yine bunda da alanlar var.

Hocam IT işinin hizmet kısmında çalış mayalı 6 sene filan oldu. Şu an yaptığımız iş danışmanlık, danışmanlık yaptığımız hemen hemen tüm firmaların temel sorunu da bu tür ücretlerin alımı filan oluyor. Yurt dışında çalışan arkadaşlarla konuştuğumda da ise durum oldukça farklı orada cihaza az para ödemek istiyorlar danışmanlığa ne fiyat biçersen evet diyorlar 😀

Gönderildi : 20/05/2011 03:27

(@emredemirci-2)
Reputable Member

Bizimkilerin danışmanlıktan çok mal satmaya çalışmasından olsa gerek.

Elimizin ayarıda yok. Bir firma 40 verirken diğeri 10 veriyor (siz sonuna bin TL ekleyin). Adamın sırf hagisini tercih edeceğine karar vermesi için danışman tutması lazım.

Gönderildi : 20/05/2011 05:18

(@ertanerbek)
Famed Member

Elimizin ayarıda yok. Bir firma 40 verirken diğeri 10 veriyor (siz sonuna bin TL ekleyin). Adamın sırf hagisini tercih edeceğine karar vermesi için danışman tutması lazım.

Danışman ne demek ?

--------------------------------------------------------

1. Bilgi ve düşüncesi alınmak için kendisine danışılan görevli kimse, müşavir.

2. Belirli bir konuda bilgi ve uzmanlık sahibi olan, bilgi ve
    görüşlerinden yararlanmak üzere görevlendirilen kişi.

3. Bazı film ya da televizyon izlencelerinde, uzmanlık isteyen konularda bilgisine başvurulan kimse.

4. 1. Bilgili ve düşüncesinden yararlanmak için danışılan kimse. 2. Bilgin.

5. 1- Okullarda her öğrenciye kişisel olarak yardım eden ve ayrıca
    öğrencilerin okulları, aileleri ve çevreleri ile ilgili güçlüklerin
    çözümünde kılavuzluk yapan görevli. 2- Kılavuzluk ve danışma odalarına
    baş vuran kimselerin ruhsal, toplumsal, akademik ya da meslekle ilgili
    sorunları ile uğraşan uzman.

Yaptığımız iş nedeni ile performans isteyen, süratten ödün vermeyen, zamanı paradan kıymetli olan, işi her daim devam etmesi gereken müşterilerimize mesleğimiz doktorluk gibi 10 yılda bir değişen bir meslek olmayıp her 6 ayda bir donanım dünyesının kendisini yenilemesinden ve performans olarak iki katına çıkmasından dolayı önerdiğimiz güncel donanım ve bileşenlerden dolayı özür dileriz. Bundan sonraki önerilerimizde 10 yıl öncesnin teknolojilerini önererek işlerinizin kağnı hızında gitmesini sağlayıp amacı para kazandırmak değil para kazanan kısımların işlerini doğru ve hızlı şekilde yapmasını sağlamak olan sektörümüzün size ızdırap olmasını sağlayacağız.

Gönderildi : 20/05/2011 13:36

(@emredemirci-2)
Reputable Member

Danışman ne demek ?

1. Bilgi ve düşüncesi alınmak için kendisine danışılan görevli kimse, müşavir.

2. Belirli bir konuda bilgi ve uzmanlık sahibi olan, bilgi ve
    görüşlerinden yararlanmak üzere görevlendirilen kişi.

3. Bazı film ya da televizyon izlencelerinde, uzmanlık isteyen konularda bilgisine başvurulan kimse.

4. 1. Bilgili ve düşüncesinden yararlanmak için danışılan kimse. 2. Bilgin.

5. 1- Okullarda her öğrenciye kişisel olarak yardım eden ve ayrıca
    öğrencilerin okulları, aileleri ve çevreleri ile ilgili güçlüklerin
    çözümünde kılavuzluk yapan görevli. 2- Kılavuzluk ve danışma odalarına
    baş vuran kimselerin ruhsal, toplumsal, akademik ya da meslekle ilgili
    sorunları ile uğraşan uzman.

Yaptığımız iş nedeni ile performans isteyen, süratten ödün vermeyen, zamanı paradan kıymetli olan, işi her daim devam etmesi gereken müşterilerimize mesleğimiz doktorluk gibi 10 yılda bir değişen bir meslek olmayıp her 6 ayda bir donanım dünyesının kendisini yenilemesinden ve performans olarak iki katına çıkmasından dolayı önerdiğimiz güncel donanım ve bileşenlerden dolayı özür dileriz. Bundan sonraki önerilerimizde 10 yıl öncesnin teknolojilerini önererek işlerinizin kağnı hızında gitmesini sağlayıp amacı para kazandırmak değil para kazanan kısımların işlerini doğru ve hızlı şekilde yapmasını sağlamak olan sektörümüzün size ızdırap olmasını sağlayacağız.

Tekrar Merhaba Ertan Bey;

Sanırım bir yanlış anlaşılma oldu.
Bunun için özür dilerim. Sözüm size değil. Yurt dışı örneği
verdiğinizden dolayı söyledim. Yurt dışında danışman firma önerileri 3
aşağı 5 yukarı bir birini tutar. Bizde tutmamasına vurgu yapmak
istemiştim. Yanlış anlaşılma için tekrar özür dilerim.

Doğru firmadan doğru ürünü seçmeye kadar giden geniş bir yelpazedir danışmanlık. Aslında bilgisini ve tecrübesini satar. Ben danışman firma adı altında mal satmaya çalışan firmalara vurgu yapmak istemiştim.

Saygılar

Gönderildi : 24/05/2011 06:16

(@bilalhaksever)
Gönderiler: 354
Honorable Member

cihazdan hala memnunmusunuz.

5651 loglama zaman damgalaması yapıyormu. 

hangi seri kullanıyorsunuz.

web üzerinden yönetilebilirmi.

uygulanan kurallarda sıkıntı çıkıyormu.

songünlerde fortigate üzerine yoğunlaşmıştım.

bir kişide netsafe iyi demiş. 

Gönderildi : 04/12/2012 01:55

(@SerkanYalcin)
Gönderiler: 174
Estimable Member

Eski firmamda İzmir'de onlarca watchguard satıp kurulumunu gerçekleştiren biri olarak söylüyorum İstanbul ana firmanın desteği o kadar kötüydüki bağlanacak kişi bulamıyordum bulsamda 1-2 saat alıyordu çözmeleri.Kimseyi inanın kötülemek haddime değil ama gerçekleride söylemek zorundayım.Eski firmamdan 8 ay önce ayrıldıktan sonra bunu düzelttilermi bilmiyorum ama şuan çalıştığım işyerine desteği kötü diye watchguard yerine fortigate aldırdım.Umarım düzelmiştir.Destek kısmını bence bir araştır.Kolay gelsin.

Gönderildi : 04/12/2012 11:02

(@BerkBAGDATLIOGLU)
Gönderiler: 34
Trusted Member

Eski firmamda İzmir'de onlarca watchguard satıp kurulumunu gerçekleştiren biri olarak söylüyorum İstanbul ana firmanın desteği o kadar kötüydüki bağlanacak kişi bulamıyordum bulsamda 1-2 saat alıyordu çözmeleri.Kimseyi inanın kötülemek haddime değil ama gerçekleride söylemek zorundayım.Eski firmamdan 8 ay önce ayrıldıktan sonra bunu düzelttilermi bilmiyorum ama şuan çalıştığım işyerine desteği kötü diye watchguard yerine fortigate aldırdım.Umarım düzelmiştir.Destek kısmını bence bir araştır.Kolay gelsin.

KESİNLİKLE AYNI GÖRÜŞE KATILIYORUM  1 SENE ÖNCE 3 YILLIK BİR WATCHGUARD ALMIŞTIM KEŞKE ALMAZ OLAYDIM YÖNLENDİRMİŞ OLDUKLARI FİRMA BU KONUDA COK KÖTÜYDÜ.NE ZAMAN ACİL Bİ SORUN OLSA KENDİLERİNE ULAŞAMADIM.BU KONUYU DEFALARCA ANA MERKEZE BİLDİRDİM AMA BİR ÇÖZÜM ÜRETMEDİLER. DAHA SONRA KENDİLERİDE DESTEK VERMEDİ ÜCRETLİ DESTEK VERMEK İSTEDİLER.EN YAKIN ZAMANDA DEĞİŞTİRMEYİ DÜŞÜNDÜĞÜM BİR CİHAZ.

Gönderildi : 04/12/2012 13:18

(@bilalhaksever)
Gönderiler: 354
Honorable Member

başlangıçtaki belirsizlik beni fortigate tercihi yapmaya yöneltmişti.

fortigate kendi üzerinde loglama yapmıyor,birde analayzer almak gerekli.

buda yaklaşık 1.400$ civarında.

sonra watchguard satıcı firmayı aradım sordum.bizim cihaz loglamayı kendi üzerinde

yapıyor dediler.

sonra watchguarda yoğunlaşmaya başladım.

sanırım cihaz web üzerinden yönetilemiyor.system manager adlı bir programı var.

uygulamada nasıl sorun yaşarmıyım onuda bilmiyorum. 

ama teknik destekte çok önemli.cihazı satarken herkes genelde cihazın artılarından

rakip firmaya olan üstünlüklerinden bahsediyor.kısa bir ajitasyondan sonra kendinizi

cihazla birlikte muhasebede sonra işyerinizde buluyorsunuz.kurulumdan azbuçuk

anlasanızda destek için satıcı firmayı aradığınızda gecikmelerle karşılaşıyorsunuz. 

o saatten sonra zaten yapacak bir şey yok,teknik servisi ödeyip  ya destek alacaksınız,

yada form köşelerinde soru sorup merakla cavabını bekleyeceksiniz. 

türkiyede markaların partnerleri cihazı satarken kazanıyorlar,teknik destek kısmındada

zorunlu hale getirip servisden kazanıyorlar.birindeki kardan vaz geçmeleri lazım bunu

yapmıyorlar.O zaman cihazdan düşük kar al,servis ücretini ödeyeyim herhangi bir destek

durumunda.

çağrı merkezlerinede yeterli sayıda eleman koymuyorlar,bir çok servis bilgi seviyesi

yetersiz çoluk çocukla dolu.tabi onlarda bu işi öğrenecekler ama işten anlayan bir adam

mutlaka olmalıki bu çocuklar,gençlerde bu işleri öğrensinler. 

burada kesinlikle lafım malı satıp ve servisi ücretli verenlere.

tel açmışsınızdır ,adamın mal satışla vs ilgisi yoktur,adam bilgisini tecrübesini satar 

gelir işini yapar sistemini kurar parasını ödersiniz gider,bu adama lafım yok. 

Gönderildi : 05/12/2012 01:32

(@BerkBAGDATLIOGLU)
Gönderiler: 34
Trusted Member

başlangıçtaki belirsizlik beni fortigate tercihi yapmaya yöneltmişti.

fortigate kendi üzerinde loglama yapmıyor,birde analayzer almak gerekli.

buda yaklaşık 1.400$ civarında.

sonra watchguard satıcı firmayı aradım sordum.bizim cihaz loglamayı kendi üzerinde

yapıyor dediler.

sonra watchguarda yoğunlaşmaya başladım.

sanırım cihaz web üzerinden yönetilemiyor.system manager adlı bir programı var.

uygulamada nasıl sorun yaşarmıyım onuda bilmiyorum. 

ama teknik destekte çok önemli.cihazı satarken herkes genelde cihazın artılarından

rakip firmaya olan üstünlüklerinden bahsediyor.kısa bir ajitasyondan sonra kendinizi

cihazla birlikte muhasebede sonra işyerinizde buluyorsunuz.kurulumdan azbuçuk

anlasanızda destek için satıcı firmayı aradığınızda gecikmelerle karşılaşıyorsunuz. 

o saatten sonra zaten yapacak bir şey yok,teknik servisi ödeyip  ya destek alacaksınız,

yada form köşelerinde soru sorup merakla cavabını bekleyeceksiniz. 

türkiyede markaların partnerleri cihazı satarken kazanıyorlar,teknik destek kısmındada

zorunlu hale getirip servisden kazanıyorlar.birindeki kardan vaz geçmeleri lazım bunu

yapmıyorlar.O zaman cihazdan düşük kar al,servis ücretini ödeyeyim herhangi bir destek

durumunda.

çağrı merkezlerinede yeterli sayıda eleman koymuyorlar,bir çok servis bilgi seviyesi

yetersiz çoluk çocukla dolu.tabi onlarda bu işi öğrenecekler ama işten anlayan bir adam

mutlaka olmalıki bu çocuklar,gençlerde bu işleri öğrensinler. 

burada kesinlikle lafım malı satıp ve servisi ücretli verenlere.

tel açmışsınızdır ,adamın mal satışla vs ilgisi yoktur,adam bilgisini tecrübesini satar 

gelir işini yapar sistemini kurar parasını ödersiniz gider,bu adama lafım yok. 

Hocam benim anlatmak istediğimi tamamıyla kendin anlatmışsın.Bu işi kesinlikle istanbul partner firmasına bırakma.Bana sorarsan şahsi görüşüm fortinet al kafan rahat olsun gerçekten destek bakımından çok başarılar.Watchguard için bunu söyliyemem.Gercekten parasına göre güzel makine ama destek 0 olunca başın çok agrıyor.Belki ben watchguard da sorunlu müşteriler arasına girmiş bile olabilirim 🙂

Gönderildi : 05/12/2012 11:12

(@eraysoysal-2)
Gönderiler: 221
Reputable Member

Orta ölçekli Bir firma için Fortigate 60 B serisi uygundur, yönetimi kolaydır.

Object kısmı ile şirketinizdeki kullanıcı ve ipleri belirtirsiniz, grup belirtir ve kullanıcıları oraya atarsınız.

sonra policy den istediğiniz gruba yada kullanıcılara content filter ile global site yetkilerine göre kısıtlama veya izin verirsiniz.

aslında hemen her markada yönetim mantığı aynıdır, ayrıca hersene lisanslama yapmanız gerekir. 

yada dahada basitini isterseniz

Gönderildi : 06/06/2015 13:27

(@eraysoysal-2)
Reputable Member

Fortigate 60 B modelini orta ölçekli firmalarda öneririm. kullanımıda yönetimide basittir. önce object kısmından ip adress kullanıcı ilişkilendirmesini yapıp sonra oluşturacağınız gruplara bu kişileri atayabilirsiniz. sonra policy kısmından web filter kısmından istediğiniz kullanıcı ve gruplara internet yetkisi verebilirsiniz.

yönetim olarak dahada kolay ve özellikle hızlı internet yetkillendirmesi için active directory e websensi entegre etme işlemi yapıp internet yetkileri için ad üzerinden yetki verebilirsiniz.

Gönderildi : 06/06/2015 16:42

(@eraysoysal-2)
Reputable Member

Sonicwall ı tavsiye ederim, gayet güzel ve tesan tarafındanda çok iyi destek alabilirsin gerektiği zaman..

Gönderildi : 15/06/2015 14:05

Sayfa 2 / 2
Paylaş: