Forum

Virüs programl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Virüs programları neden yıllık lisanslara satılır?..

12 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
475 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Birçok yazılım sürekli kullanım imkanı verirken neden virüs yazılımları yıllık lisans ile satılıyor?..

Gönderildi : 22/01/2011 13:04

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Virüs programları sürekli güncellenen programlardır. Aynı şekilde firewall lar ve diğer güvenlik programlarıda sürekli güncelleniyor. Program çok sık değişmese bile virüs, trojan veya diğer saldırı türleri için güncellemeler çıkıyor. Yani size sürekli hizmet sağlamak zorundalar. Bu nedenle yıllık ama daha düşük ücretler alıyorlar. Şu sıralar Microsoft un olduğu gibi ücretsiz antivirus programlarıda mevcut. Hatta TTnet ve bazı bankalar size antivirus programını kendileri vermeye başladılar.

Gönderildi : 22/01/2011 13:54

(@OnurOktay)
Gönderiler: 20
Eminent Member

Birçok yazılım sürekli kullanım imkanı verirken neden virüs yazılımları yıllık lisans ile satılıyor?..

Yukarıdaki açıklamaya ek olarak; İşin bir de Ticari boyutu ve Kullanım yüzdesi (oranı) söz konusu. Virüsler diye tabir edip genelleme yaptığımız zararlı yazılımlar günümüzde o kadar fazla ki Antivirüs programları Virüs Türevlerinin hepsine karşı koruma sağlayamıyor. Siz bir Antivirüs satın aldığınız zaman satın aldığınız firma yada marka sizi botnetlere, yeni çıkmış Rootkitlere yada Solucanlara karşı koruma sağlayabileceğini tam olarak vaad edemiyor. Etmiyor da zaten.. Ettiğini söyleyen Antivirüs üreticileri bu konuda yanılıyorlar.. %100 Güvenlik söz konusu değil.

Kullanım boyutundan bakarsak işe.. Bir kullanıcısının Antivirüs kullanmasıyla Office programlarını kullanması aynı değil. Office'i satın aldığı zaman 3 yıl hatta belkide 4 yıl (yeni sürümü gelene kadar) kullanabilirsin.. Ancak çoğu kullanıcı bilgisayarında sorun oluştuğu zaman direk olarak Anti-Virüsünü değiştiriyor. Lisanslı yada lisanssız pek çok kişi Format attıktan sonra sisteminde ilk olarak Güvenlik programlarını değiştirmeye başlıyor. Esasında bu da yanlış bir mevzu.

😉

Gönderildi : 22/01/2011 14:32

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Microsoft a kızan insanları anlayamıyorum bu durumda.

Ortalama 40$ dan satılan virus yazılımlarının 4 yıl düzenli olarak kullanıldığı düşünülürse maliyeti bir Windows 7 Pro yapıyor. Windows 7 Pro nun minimum yaklaşık 5 yıl kullanılabileceği düşünülürse virüs yazılımları işletimden sisteminden daha pahalıya çıkıyor.

Gönderildi : 24/01/2011 17:15

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Alın verin ekonomiye can verin meselesi.Siz programı alıyorsunuz ama bununla iş bitmiyor sürekli güncelleme çıkartılıyor,yeni virus imzaları çıkartılıyor sizin programınızı satın almanıza rağmen arka planda yürüyen işler var bu nedenle bunların bir finansmanı olmalı buda bu şekilde sağlanıyor.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 24/01/2011 20:08

(@OnurOktay)
Eminent Member

Ortalama 40$ dan satılan virus yazılımlarının 4 yıl düzenli olarak kullanıldığı düşünülürse maliyeti bir Windows 7 Pro yapıyor. Windows 7 Pro nun minimum yaklaşık 5 yıl kullanılabileceği düşünülürse virüs yazılımları işletimden sisteminden daha pahalıya çıkıyor.

İnsanlar lisans parasından ziyade, Sistemlerine virüs bulaştığı zaman (yada türevleri) format attırmak için bilgisayarcıya gidip 30 ila 50 TL arasinda değişen rakamlarda Format parası verdikleri için kızıyorlar Microsoft'a Windows XP'sini 4-5 yıl format atmadan, attırmadan kullanan var mı ? Hadi Vista daha stabil.. Ancak Windows 7 'de 4-5 yıl gitmez formatsız..

30-50 TL format parası vermektense, lisanslı bir antivirüs (yada tam kapsamlı Internet Security Paketlerinden birisini) almak daha mantıklı.

Ama genede Windows lisansları pahalı.

Antilere gelince.. MS Security Essentials ücretsiz bir A.V. olmasına karşın KESİNLİKLE çok BAŞARILI.

Gönderildi : 27/01/2011 16:38

(@ugurburma)
Üye

İnsanlar lisans parasından ziyade, Sistemlerine virüs bulaştığı zaman (yada türevleri) format attırmak için bilgisayarcıya gidip 30 ila 50 TL arasinda değişen rakamlarda Format parası verdikleri için kızıyorlar Microsoft'a Windows XP'sini 4-5 yıl format atmadan, attırmadan kullanan var mı ? Hadi Vista daha stabil.. Ancak Windows 7 'de 4-5 yıl gitmez formatsız..

30-50 TL format parası vermektense, lisanslı bir antivirüs (yada tam kapsamlı Internet Security Paketlerinden birisini) almak daha mantıklı.

Antilere gelince.. MS Security Essentials ücretsiz bir A.V. olmasına karşın KESİNLİKLE çok BAŞARILI.

Microsoft a kızmamak biraz kullanıcıya haksızlık olur. Virüslerin bir çoğu işletim sisteminin açıklarından dolayı bulaşıyor. Microsoft işletim sisteminde bir açıkla ilgili yazı yayınlıyor bir bakmışsınız o açıktan faydalanan virüs çıkmış. Artık açık kalmayınca virüs yazanlarda bu sefer diğer programlara (örn. adobe acrobat, office yazılımları gibi) saldırmaya başladılar. Windows 7 kurdum peşine 2 saat update yaptım 80-90 tane update yükledi. Her hafta güvenlik update i çıkıyor aşağı yukarı. Office 2007 için dahi 2 tane service pack, 10 küsürde update var. 

Gönderildi : 27/01/2011 17:39

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Microsoft a kızmamak biraz kullanıcıya haksızlık olur. Virüslerin bir çoğu işletim sisteminin açıklarından dolayı bulaşıyor. Microsoft işletim sisteminde bir açıkla ilgili yazı yayınlıyor bir bakmışsınız o açıktan faydalanan virüs çıkmış. Artık açık kalmayınca virüs yazanlarda bu sefer diğer programlara (örn. adobe acrobat, office yazılımları gibi) saldırmaya başladılar. Windows 7 kurdum peşine 2 saat update yaptım 80-90 tane update yükledi. Her hafta güvenlik update i çıkıyor aşağı yukarı. Office 2007 için dahi 2 tane service pack, 10 küsürde update var. 

Ugur Hocam,

Bu kadar komplike bir programda açık olması çok normal. Açık olmamasını onlarda sağlarlar da bu sefer Windows kullanılmaz hale gelir. Öyle bir sistem yapmak lazım ki hem kullanıcı işlerini halledebilmeli hemde güvenli olmalı bu durumda açık olmasıda noral gibi.

Gönderildi : 28/01/2011 12:47

(@ugurburma)
Üye

Sıfırdan işletim sistemi yazmıyorlarki, çok eskileri boşverirsek Windows 2000 > XP > Vista > Windows 7 ye gelene kadar birçok açığın kapanmış olması gerekirdi. 140$ lisans parası veriyorsunuz ve korumak içinde 20-30 $ daha her yıl para veriyorsunuz. Gerçi şimdi essential security programını ücretsiz veriyorlar. Tekel ve rekabet kanunlarıda Microsoft u engelliyor olabilir, işletim sistemine direkt antivirus koysa diğer firmalar dava edecekler bu seferde. 

Gönderildi : 29/01/2011 03:10

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Sıfırdan işletim sistemi yazmıyorlarki, çok eskileri boşverirsek Windows 2000 > XP > Vista > Windows 7 ye gelene kadar birçok açığın kapanmış olması gerekirdi. 140$ lisans parası veriyorsunuz ve korumak içinde 20-30 $ daha her yıl para veriyorsunuz. Gerçi şimdi essential security programını ücretsiz veriyorlar. Tekel ve rekabet kanunlarıda Microsoft u engelliyor olabilir, işletim sistemine direkt antivirus koysa diğer firmalar dava edecekler bu seferde. 

Bazen sıfırdan yazmak daha kolay olabilir. :).

Gönderildi : 29/01/2011 13:05

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Virüs yazılımlarının çalışma yöntemi tamamen ticari endeksli. Microsoft un Windows stratejisi ise elbette para kazanmak ama daha çok daha iyi hizmet edecek yazılım üretmekten geçiyor..

Gönderildi : 29/01/2011 18:33

(@OnurOktay)
Eminent Member

Bu iş birazda danışıklı-dövüş gibi aslında. Yıllardır şehir efsanesi haline gelen "Antivirüs üreticileri virüsleri kendileri üretmiyorlarmı?" sorusu gibi.

Sorayım şimdi bu soruyu ? 🙂

Geçtiğimiz günlerde bir üniversitede panel sırasında soru-cevap bölümünde her zaman ki gibi klasik olarak bu soru soruldu. Ve bende her zaman ki gibi bunun kanıtlanılmadığını ama doğruluk payının da olabileceğini söyledim.

"O zaman ne yapacağız, oturup kendimiz mi Anti-Virüs yazacağız" diye sordular ? ve bu sorular böyle uzadı gitti..

Microsoft 'un işletim sisteminde var olan açıklara gelirsek; Bence MS 'de eskisi kadar fazla güvenlik açığı çıkmıyor. Direk olarak işletim sisteminden bahsediyorum.. Genellikle son zamanlardaki atak saldırı ve virüs yayılma durumlarına bakarsak, Windows üzerine kurduğumuz 3. Party yazılımlara saldırıyorlar. Bunların en başında da bitmek tükenmek bilmeyen güvenlik açıkları ile Adobe, Winamp, Flash Player gibi yazılımlar geliyor.

Yinede Güvenlik programlarını kullanmalıyız. 😉

+ MS Security Essentials başarılı ve orta seviyede güvenlik sağlayan iyi bir yazılım. Ama asla tek başına kullanılmamalı. Ek yazılım mutlaka gerekli.

Gönderildi : 31/01/2011 14:26

Paylaş: