Forum

Tam bir güvenl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Tam bir güvenlik altyapısı nasıl oluşur?

7 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
397 Görüntüleme
(@BulentBaloglu)
Gönderiler: 233
Reputable Member
Konu başlatıcı

MErhabalar,

Sizce tam bir güvenlik altyapısı oluşturmak için sistem nasıl olmalıdır? Serverin işletim sistemi ne olmalıdır? Utm cihazı kesinlikle kullanılması gerekirmi?

Teşekkürler...

Gönderildi : 06/05/2008 12:17

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Güvenlik için şunu yapın bunu yapın demek biraz yanlış olacaktır ama sizdeki ürünleri kullanılan teknolojileri bilemk ve o ürünlerin güvenlik bültenlerini sürekli takip etmeniz gerekmektedir

Ünlü hacker lar derki;

Güvenli sistem yoktur. Güvenli sistemci vardır .

Gönderildi : 06/05/2008 13:24

(@BulentBaloglu)
Gönderiler: 233
Reputable Member
Konu başlatıcı

Güvenlik olarak normal bir sistemcinin rutin kontrollerinden ziyade, donanımsal olarak neler yapmak uygun olur? Mesela her şirket ve kurum için utm cihazları şartmıdır?

Gönderildi : 06/05/2008 14:15

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Merhaba,

Sorunuz öylesine geniş ki bunu bir kaç cümle ile burada ifade etmek çok kolay değil.

Öncelikle iki kısa ana noktayı belirtebilirim;

- Birincisi, bu soru tamamen sizin yapınızın detaylarıyla beraber neleri kapsadığına dayanır.

- İkincisi ise yapınızdaki ürünlerin hassasiyet noktalarına göre alınan güvenlik önlemleri ne kadar pahalı olursa olsun(!) iyi bir konfigurasyon yapılmaz ise harcanan tüm bütçeye yazık olur.

Dolayısıyla, switch, router, Firewall, serverlar, clientlar vs.. bunların hepsinin en iyi şekilde konfigure edilmesi gerekir.

Başlı başına ince bir proje denilebilir.

Gönderildi : 07/05/2008 01:36

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

Değerli arkadaşlarımın söyledikleri güvenlik için görünen bir ucudur.

Görünmeyen kısmı ise, bilgisizlik, eğitimsizlik ve rahat - düşünülmeden yapılan dizaynlar ve bunun sonucunda gereksiz verilen bir sürü haklar.

Bunları almadan önce kullanıcıları bilgilendirmen, kısa bir eğitim,bilgi vermen ve ihtiyaçlar doğrultusunda hakları, izinleri dağıtman demek Güvenlik açığının % 60 -70 ni kapatman anlamına gelecektir. Çünkü güvenlik açıklarının yüzdesi belirttiğim şeylerden kaynaklanıyor.

Geri kalan yüzde ise arkadaşlarımın demiş olduğu ihtiyaçlardandır.

Gönderildi : 07/05/2008 01:47

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Ben bir şeye inanırım iç tehlikeler dış tehlikelerden daha tehlikelidir.

Onun için kullanıcılara kullanım dan daha iler buna bas sonra buna bas demek gerekir.

Kesinlikle sistemlerin işleyişini daha iyi kullanacakalrını göz önüne alarak anlatılmamalıdır.

Gönderildi : 07/05/2008 02:26

(@ismailcelikbas)
Gönderiler: 316
Reputable Member

Önce iç güvenliginizi gözden gecerin daha sonra dısarıdan gelecek tehlikelere karşı adım adım sisteminizin güvenligini oluşturabilirsiniz. Ben çok gaddar bir bilgi işlem yöneticisi idim bir zamanlar sonra üstüme geldiler bende elimi cektim sonrası sözlemeşme bitti vs... sizde dikkat ediniz..

Gönderildi : 07/05/2008 04:36

Paylaş: