Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Vmware Sanal Makine Ayarlarının Gri Olması

11 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
541 Görüntüleme
(@sametyucel)
Gönderiler: 16
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba,

Mevcut yapımıcdaki bir kaç sanal makinenin VHDD kapasitesini yülseltmek isityorum. Makineye sağ tık "edit settings" diyorum ve VHDD kısmı gri olarak görünüyor, kapasite arttırımı yapamıyorum. 

Not: Sanal makine için alınmış herhangi bir snapshot bulunmamaktadır.

Şimdiden çok teşekkürler.

Gönderildi : 27/09/2021 13:22
Konu Etiketleri

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Gönderen: @sametyucel

Arkadaşlar merhaba,

Mevcut yapımıcdaki bir kaç sanal makinenin VHDD kapasitesini yülseltmek isityorum. Makineye sağ tık "edit settings" diyorum ve VHDD kısmı gri olarak görünüyor, kapasite arttırımı yapamıyorum. 

Not: Sanal makine için alınmış herhangi bir snapshot bulunmamaktadır.

Şimdiden çok teşekkürler.

Sanal sunucuda IDE disk var ise bu şekilde power on durumda iken disk arttırımı yapamayabilirsiniz.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 27/09/2021 13:57

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4293
Co-Helper

https://kb.vmware.com/s/article/1004047

Makineler açıkken yapmaya çalışıyor olabilir misiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/09/2021 14:06

(@sametyucel)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@tayfundeger @ibrahimyildiz Cevabınız için teşekkür ederim. Sanal makineyi teyit amaçlı power off konumuna aldım ve disk arttırımı yine yapamadım sadece işlemci ve ram seçenekleri aktif oldu. Ayrıca ilgili sanal makinede IDE disk bulunmamakta.

Gönderildi : 28/09/2021 09:48

(@tayfundeger)
VMware Guru

@tayfundeger @ibrahimyildiz Cevabınız için teşekkür ederim. Sanal makineyi teyit amaçlı power off konumuna aldım ve disk arttırımı yine yapamadım sadece işlemci ve ram seçenekleri aktif oldu. Ayrıca ilgili sanal makinede IDE disk bulunmamakta.

Merhaba,

Ekran görüntüsü koyabilir misiniz? Ortamda vCenter var mı? vCenter Server üzerinden yapmayı deniyorsanız, ESXi Server'a bağlanıp aynı işlemleri yapmayı denermisiniz?

Tayfun DEĞER

Gönderildi : 28/09/2021 10:02

(@sametyucel)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@tayfundeger Merhaba resimi ekledim. Şu an makine power-on konumunda, resim increase yapmak istediğim vhd'ye ait. Ortamda Vsphere Vcenter bulunmakta.

Gönderildi : 28/09/2021 10:49

(@sametyucel)
Eminent Member
Konu başlatıcı

İncrease

SS eklenmemiş sanırım, tekrar gönderiyorum

Gönderildi : 28/09/2021 11:01

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4293
Co-Helper

Tayfun hocam daha iyi bilir ama sanırım snapshot üzerinde kalmış. Sildim demiştiniz ama problem var sanırım. Tekrar snapshot alıp migrate edip değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/09/2021 14:20

(@tayfundeger)
VMware Guru

İncrease

SS eklenmemiş sanırım, tekrar gönderiyorum

bu vSAN ortamı mı? Bir gariplik var.

Tayfun DEĞER

Gönderildi : 28/09/2021 15:45

(@sametyucel)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@tayfundeger Evet Vsan ortamında. Bu makine A datastore'unda increase edemiyorum. Aynı datastore'da olan diğer makineler içinde increase edemiyorum. Sistemi incelerken B datastore'undaki makinelerin disklerini increase edebildiğimi fark ettim. Acaba herhangi bir policy olabilir mi?

Gönderildi : 28/09/2021 16:03

(@tayfundeger)
VMware Guru

@tayfundeger Evet Vsan ortamında. Bu makine A datastore'unda increase edemiyorum. Aynı datastore'da olan diğer makineler içinde increase edemiyorum. Sistemi incelerken B datastore'undaki makinelerin disklerini increase edebildiğimi fark ettim. Acaba herhangi bir policy olabilir mi?

Görmeden, incelemeden birşey diyemem. Mutlaka altyapınızda farklı birşey vardır. Muhtemelen object reservation vardır ondan dolayı extend yapamıyor olabilirsiniz. Dediğim gibi kontrol etmeden buradan net birşey soyleyemem.

Tayfun DEĞER

Gönderildi : 28/09/2021 16:23

Paylaş: