Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Vmware Replikasyonu hakkında.

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
539 Görüntüleme
(@black)
Gönderiler: 59
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Veeam ile vmware replikasyonu hakkında bilgi almak için sizden yardım istiyorum.

Bulunduğum ortamda 3 adet vmware 6.0 ESXI server var. Bunların içindeki bazı kritik serverları farklı bir vmware servera veeam ile replikasyon şeklinde yedeklemeye başladım. Fakat replikasyon işlemi oldukca ağır ilerliyor.

Elimdeki yapıda bulunan donanımların bağlantılarını resim üzerinde göstermeye çalıştım.  Kısaca açıklamak gerekirse;

3 adet vm server arada bulunan SAN switch ile bir disk ünitesine bağlı.

Sanal sunucuların diskleri disk ünitesi üzerindeki alanda bulunuyor.

Vm sunucuların arkasında 5 adet ethernet portu var. Dördü yan yana (4 adet CAT6 kablo takılı)  bunlar toplamda 4Gbit hız sağlayacak sekilde konfigure edilmiş durumdalar

Tek olan kabloda bizim uzaktan yönetim için kullandığımız data hattı.

Replikasyonların yapıldığı serverda da 4 adet data hattı tek hat gibi 4Gbit çalışıyor ve 1 adet yönetim hattı bulunuyor. Bu serverın SAN switch ve disk ünitesiyle bir bağlantısı YOK. Yedeklediği serverları kendi üzerindeki disklerde tutuyor.

3 adet vm server ve 1 adet replikasyon serverının ortak bağlantı noktası backbone switch. Serverlardan çıkan 4lü data hatları ve yönetim için kullanılan hatların tamamı bu swirth üzerinde toplanıyor.

Şimdi cevabını aradığım soru şu.  Ben replikasyonu başlattığımda replikasyon serverı veri transferini hangi hat üzerinden yapıyor? 4 lü hat üzerinden (4 Gbit)  yoksa yönetim için kullanılan data hattı üzerinden mi?  Bunu nasıl anlarım yada 4 Gbit hat üzerinden veri transfer etmesini nasıl sağlarım? Yardımcı olursanız sevinirim.

Biraz karışık oldu ama nasıl izah edebileceğimi bilemedim kusura bakmayın

Gönderildi : 09/09/2021 15:44
Konu Etiketleri

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

https://helpcenter.veeam.com/docs/backup/vsphere/network_rules.html?ver=110

Ek olarak performans kısmına da bakıp öğrenin. Trafik için rule belirleyebilirsiniz. Zaten taskmanager'dan backup halinde hangi nic den trafik aktığı da anlaşılır. Job bittiğinde de özet ekranında kaynak yüzdesini gösterir bu da hangi noktada perf. bariyerine takıldığına fikir verir.
Backbone üzerine 4'lü port'lar nasıl config edilmişse o şekilde çalışır.
Ağır işlemesi dediğiniz throughput, transfer düşük kalması ise tamamen kaynak kullanımı, dataya göre donanım yetersizliğinden kaynaklanıyor olabilir. Yani iyi bir netw. bandw. elde etmeniz yeterli olmuyor kaynak ve hedef noktada disk perf.'ı yetersiz geliyor olabilir bu tabi job sürecini tamamen etkiler.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/09/2021 19:31

Paylaş: