Forum

Vcenter test ortamı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Vcenter test ortamı hakkında

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
641 Görüntüleme
(@black)
Gönderiler: 59
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Ev ortamında bir test ortamı oluşturmak istiyorum. Elimde i3. 4.nesil bir sistem var. İkinci bir sitem daha kurmak istiyorum. Test ortamı vcenter ile ilgili olacağı için sistemlerin  ikisininde cpularının aynı olması gerekir mi bunu öğrenmek istiyorum.  Aslında sistemlerin cpularının  farklı olması vcenterın kurulmasına veya çalışmaısna mani değil. Fakat live migration yapmak istediğim de cpu lar farklı olursa sorun yaşayacağımı, vcenterın buna izin vermeyeceğini söyleyenler var.  Eğer sorun cıkmayacaksa biri intel diğeri amd iki sistemle yola çıkmayı düşünüyorum. sorun cıkaracaksa mecbur i3. 4. nesil bir sistem daha ayarlamam gerekcek. Bu konuda net bilgisi olan varsa ve beni aydınlatırca çok sevinirim.

Gönderildi : 12/12/2022 13:48

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1940
VMware Guru

Gönderen: @black

Merhaba

Ev ortamında bir test ortamı oluşturmak istiyorum. Elimde i3. 4.nesil bir sistem var. İkinci bir sitem daha kurmak istiyorum. Test ortamı vcenter ile ilgili olacağı için sistemlerin  ikisininde cpularının aynı olması gerekir mi bunu öğrenmek istiyorum.  Aslında sistemlerin cpularının  farklı olması vcenterın kurulmasına veya çalışmaısna mani değil. Fakat live migration yapmak istediğim de cpu lar farklı olursa sorun yaşayacağımı, vcenterın buna izin vermeyeceğini söyleyenler var.  Eğer sorun cıkmayacaksa biri intel diğeri amd iki sistemle yola çıkmayı düşünüyorum. sorun cıkaracaksa mecbur i3. 4. nesil bir sistem daha ayarlamam gerekcek. Bu konuda net bilgisi olan varsa ve beni aydınlatırca çok sevinirim.

Merhaba,

EVC ile bu sorunun önüne geçebilirsiniz. EVC sayesinde vMotion işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak EVC sadece aynı marka ürünler için geçerlidir. INTEL ve AMD'den oluşan bir clusterda EVC açamazsınız. Bundan dolayı aynı marka donanımları seçmeniz gerekir. CPU farklılığından dolayı EVC acmazsanız sadece vmotion yani live migration işlemi yapamazsınız. Bundan farklı bir sorun yaşamazsınız.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 12/12/2022 13:52

(@black)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Peki iki sistemde de intel işlemci olsa ama biri i3 4. nesil diğer i5 veya yine i3 ama 2. nesil gibi bir durum olmsa live migration yapabilir miyim. yoksa illaki intelin aynı serisi cpular mı olmalı?

Gönderildi : 12/12/2022 16:18

(@tayfundeger)
VMware Guru

Peki iki sistemde de intel işlemci olsa ama biri i3 4. nesil diğer i5 veya yine i3 ama 2. nesil gibi bir durum olmsa live migration yapabilir miyim. yoksa illaki intelin aynı serisi cpular mı olmalı?

Evet EVC mode'u aktif ederek live migration yapabilirsiniz. Açıkcası bunu cok fazla denemenize gerek yok ki, sürekli migration yapmayacaksınız nihayetinde. 

Tayfun DEĞER

Gönderildi : 13/12/2022 19:16

(@black)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Ben donanımsal alt yapıyı baştan doğru kurmak için biraz hassas davranıyorum. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 14/12/2022 00:14

(@tayfundeger)
VMware Guru

Ben donanımsal alt yapıyı baştan doğru kurmak için biraz hassas davranıyorum. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Merhaba,

Donanımsal altyapıyı doğru kurmak istiyorsanız, ikinci el bir sunucu alıp onunla devam etseniz daha iyi olur. 2 tane ikinci el sunucu alsanız zaten mevcut toplayacağınız sisteme aşağı yukarı aynı fiyata gelir. Veya, yüksek memory'e sahip bir fiziksel makina alıp üzerine workstation açıp ESXİ kurup istediğiniz gibi testleri gerçekleştirebilirsiniz. Ancak dediğim gibi live migration'i test için bukadar onemsemenize gerek yok cünkü 1-2 sefer yapacaksınız live migration ve sonrasında calısma mantıgını anlayacaksınız. Ondan sonrasında farklı operasyonlara bakmanız gerekecek.

Tayfun DEĞER

Gönderildi : 15/12/2022 14:25

Paylaş: